Veľká noc sa nemusí oslavovať len v kostole, s vajíčkami, zajačikmi a korbáčmi. Slováci tento rok trávia Veľkú noc s AVANTASIOU – v nedeľu 27. marca v Banskej Bystrici a v pondelok v Bratislave.

 

Bystrický koncert mal miesto konania na zimnom štadióne. Keďže však prebieha hokejové play off, rozpustenie ľadu neprichádzalo do úvahy. Organizátori EPG preto celú plochu obložili drevenými doskami, na ktorých potom vyrástlo pódium so scénou ako zo shakespearovskej hry a návštevníkov upozornili, aby sa teplo obliekli.

 

Ešte polhodinu pred ohláseným začiatkom koncertu bolo viac ľudí pred štadiónom ako dnu. No pomaly sa to zapĺňalo, obsadená bola už celá jedna časť tribúny a pod pódiom ľudia stále pribúdali. S odbitím ôsmej hodiny sa nedočkavosť zvyšovala, no nevyzeralo to, že by sa už išlo začať. Po štvrťhodine sa halou začala ozývať skladba You Shook Me All Night Long od AC/DC, zhasli svetla a po jej skončení sa pódium ponorilo do modrých svetiel. Za zvukov soundtracku z filmu 2001: Vesmírna Odysea (Also Sprach Zarathustra od Richarda Straussa) sa spustila svetelná šou a vy ste dostali pocit, že sedíte v kine a idete pozerať ten najväčší kasový trhák storočia. V hale to doslova dunelo, na pódium postupne prichádzali všetci aktéri večera, za postavenou scénou spadla plachta s nápisom Avantasia a odhalila obraz z obalu albumu Ghostlights, ktorý kapela na tomto turné promuje. Vtedy nabehol na pódium už aj sám Tobias Sammet a bez nejakých ďalších naťahovačiek odpálili šou so singlovkou Mystery Of A Blood Red Rose.

 

Po úvodnej skladbe všetkých privítal a štadión burácal viac ako počas toho play off. Hneď každý prestal vnímať chlad, ktorý mohol do vtedy cítiť. Druhú v poradí nasadili titulnú skladbu albumu Ghostlights a latku celého vystúpenia si nastavili poriadne vysoko. Počas nej sa k Tobiasovi pridal prvý hosť Michael Kiske (ex-Helloween). Práve s Kiskem to Tobiasovi na pódiu šľapalo najviac. Počas večera sa na pódiu vystriedali viaceré známe mená. Ronnie Atkins (Pretty Maids) odspieval napríklad skladbu Invoke The Machine, Bob Catley (Magnum), o ktorom sa Sammet vyjadril, že nebyť jeho, tak nie je ani Avantasia a ktorého tanečné kreácie občas pripomínali opitého strýka na svadbe po polnoci, Jørn Lande (ex-Masterplan), ktorý podľa Sammeta odspieva úplne všetko či Eric Martin (Mr. Big). Každý z nich sa na pódiu objavil hneď niekoľkokrát, a tak to bola prehliadka kvalitných metalových hlasov. Sekundovali im vokalisti Herbie Langhans a Amanda Somerville. Keď však práve nespievali sólo, len vokály, niekedy ste si ani nevšimli, že z pódia odišli. V skladbe The Watchmakers‘ Dream si vokálne sólo strihol aj gitarista Oliver Hartmann. Pozornosť sa vždy sústreďovala na spevákov, kapela akoby bola len súčasťou scény.

 

Najviac pozornosti si, samozrejme, „ukradol“ vždy Tobias, ktorý asi ani na chvíľu nestál v kľude, stále sa hýbal, tancoval, behal... Pomedzi piesne sa ľuďom prihováral, hecoval tých, ktorí boli pod pódiom aj na tribúnach, v jednej časti dokonca vyvolal akési zvukové mexické vlny v dave a bolo cítiť, že to on je tu šéf. Pomedzi to však vždy nechal priestor každému zo spevákov, aby aj sám mohol niečo publiku povedať. Niekedy skontrolovali, či sa ľudia bavia, či vedia kričať, inokedy zase porozprávali nejaký príbeh, napríklad ako ten o vzniku skladby Lucifer po párty na Masters Of Rock alebo prezradili, čo bude ďalším singlom z nového albumu (Draconian Love).

 

Setlist vyskladaný z dvadsiatich štyroch skladieb obsahoval kúsky nové, staré aj najstaršie ako singel Lost In Space či titulnú skladbu kapely Avantasia. Zdalo sa však, že vyše trojhodinová šou je na niektorých dosť. Niekedy za polovicou publikum už tak nešalelo ako na začiatku a viac-menej staticky prijímalo ponúkanú nádielku. Keď však po Promised Land prišla kratučká pauza s dramatickými zvukmi a modrými svetlami, všetci tušili, že je to akoby premostenie do finálnej časti a ostáva už len pár skladieb, kým sa všetci poberú domov. To fanúšikov nakoplo a do konca sa išlo už naplno.

 

Dying For Angel bola ohlásená ako posledná skladba večera. Po nej sa však všetci na žiadostivé kričanie davu na pódium vrátili, zaželali veselú Veľkú noc a odpálili posledné dve pecky. V tej poslednej Sign Of The Cross/The Seven Angels prišlo na klasickú predstavovačku, keďže ju spievali úplne všetci, koho sme počas celej šou mohli vidieť. Na konci sa svorne poklonili a odišli zbierať sily pre druhú slovenskú šou...

 

Ak ešte stále rozmýšľate, či dnes ísť na túto trojhodinovú metalovú operu do Bratislavy, neváhajte ani v tom prípade, že ste tento projekt nikdy predtým nepočuli. Avantasia a špeciálne Tobias Sammet je zjav, ktorému sa oplatí venovať svoju pozornosť.

 

Setlist: Mystery Of A Blood Red Rose, Ghostlights (Michael Kiske), Invoke The Machine (Ronnie Atkins), Unchain The Light (Ronnie Atkins, Michael Kiske), A Restless Heart And Obsidian Skies (Bob Catley), The Great Mystery (Bob Catley), The Scarecrow (Jørn Lande), Lucifer (Jørn Lande), The Watchmakers' Dream (Oliver Hartmann), What's Left Of Me (Eric Martin), The Wicked Symphony (Oliver Hartmann, Jørn Lande, Amanda Somerville, Herbie Langhans a Eric Martin; bez Tobiasa), Draconian Love (Herbie Langhans), Farewell (Amanda Somerville a Michael Kiske), Stargazers (Michael Kiske, Jørn Lande, Ronnie Atkins a Oliver Hartmann; bez Tobiasa), Shelter From The Rain (Michael Kiske a Bob Catley), The Story Ain't Over (Bob Catley), Let The Storm Descend Upon You (Jørn Lande a Ronnie Atkins), Promised Land (Jørn Lande), Reach Out For The Light (Michael Kiske), Avantasia (Michael Kiske), Twisted Mind (Eric Martin a Ronnie Atkins; bez Tobiasa), Dying For An Angel (Eric Martin), Lost In Space (Amanda Somerville), Sign Of The Cross/The Seven Angels (všetci)

 

O fotogalériu sa postaral Imrich Pluhár.