Druhý májový štvrtok patril v rockovom klube Mlyn opäť kvalitnej metalovej muzike. Na pódiu sa stretla slovenská vychádzajúca hviezda a českí ostrieľaní harcovníci, ktorí klub skutočne naplnili do prasknutia. K skvelej atmosfére večera 10. mája prispeli aj hokejové víťazstvá Slovenska nad Francúzskom a Česka nad Ruskom z toho dňa, ktoré obe kapely na pódiu spomenuli.

 

My sme tu však preto, aby sme sa bavili o hudbe, nie o hokeji. Nedočkavých fanúšikov sediacich a postávajúcich na terase klubu začali vpúšťať do klubu okolo ôsmej hodiny. Dávno rezervované stoly sa zaplnili rovnako rýchlo ako priestor pod pódiom, ktorý od začiatku okupovali hlavne fanúšikovia headlinera večera. Avšak prvá kapela večera si v tento večer práve medzi nimi našla mnoho nových fanúšikov pre seba.

 

Pred pol deviatou sa na pódiu totiž rozburácali bicie a rozozneli sa poriadne naboostrované gitary. Slovenská kapela DOGMA INC. prišla na pódium vo veľkom štýle s ešte väčším zvukom svojej skladby Fake. Musím povedať, že od ich posledného koncertu, na ktorom som mal možnosť byť v októbri minulého roku, šli chalani opäť vyššie. Mal som pocit, že sú zohratejší a istejší sami sebou. No možno k tomuto pocitu iba dopomohol oveľa kvalitnejší zvuk v klube, ako mali v októbri.

 

Kapela zahrala približne hodinový set, ktorým predstavila svoju kvalitnú tvorbu plnú rytmicky zaujímavých riffov a zvratov a kvílivých gitarových sól. Na pódiu sa premlel hlavne najnovší počin kapely Blacksun Flower s výnimkou jedinej skladby Our Chaos - My History, ktorá pochádza z albumu Before And After. Táto banda hrajúca thrash s prímesou rockandrollových a bluesových prvkov obalených do tvrdého zvuku ma týmto koncertom opäť iba utvrdila v tom, že sú skutočne tou najlepšou voľbou domácej predkapely na koncert Arch Enemy, ktorý sa uskutoční v júli v Košiciach.

 

Po skutočne nadupanom úvode večera, ktorý bol zakončený prídavkom v podobe piesne Even God Denial, nasledovala krátka technická pauza a potom už prišla na pódium za burácania prítomných veľmi obľúbená česká kapela ARAKAIN. Atmosféra v klube sa od začiatka dala krájať. Niet pochýb o tom, že táto česká kapela má na Slovensku skutočne silnú fanúšikovskú základňu a i keby tu hrali každý mesiac, tak majú plné kluby.

 

Svoju šou kapela odpálila skladbou z "brichtovskej" éry Už ho vezou. Nasledujúca skladba Paganini z albumu Restart bola napokon najnovšou skladbou, ktorá v ten večer zaznela. Celý koncert sa niesol v znamení "klasík" zo skoršej éry kapely. Albumy Homo Sapiens, Adrenalinum a Arakadabra v tento večer šancu nedostali. Arakain teda pravdepodobne vsadili na istotu zlatej éry a podarilo sa. Klub doslova šalel. Po skladbe Černý koně zhruba v polke setu Honza odišiel do backstageu s vtipnou poznámkou, že sa ide naučiť nový text. Zvyšok kapely zatiaľ odohral poriadnu inštrumentálnu nakladačku, napokon sa pobrali preč aj gitaristi a bubeník odpálil skvelé sólo. Potom, čo sa kapela opäť vrátila, Honzov vtip nabral pointu, pretože Arakain začal hrať skladbu Pán bouře z debutu Thrash The Trash.

 

Celá šou vyvrcholila veľmi obľúbenou piesňou z albumu Labyrint s názvom Ďábelská hra. To ale, samozrejme, nemohol byť koniec. Publikum sklandovalo a skandovalo. Pokrik "Arakain" sa postupne menil na naliehavé "Co je, co je, co je", ku ktorému sa pridal bubeník a naviedol publikum na to správne tempo, do ktorého sa potom opreli svojimi gitarami zvyšní členovia kapely a Arakain ešte odpálil ako prídavok skladbu Proč, nasledovanú klasikou Apage Satanas, ktorej outro podčiarkovalo záverečnú klaňačku a ďakovačku.

 

Skutočne skvelá šou v podaní kapiel Dogma Inc. a Arakain v tento večer potešila uši i srdcia všetkých prítomných rockerov. Bolo vidieť, že samotná kapela sa teší priazni a že nečakala ani taký plný klub, ani takú atmosféru.

 

Hneď na druhý deň odohrala kapela Arakain koncert v Novej Dubnici, kde im predskakovali rockeri Forrest Jump a do tretice ste si tento mesiac mohli ešte Arakain pozrieť na festivale Rockové leto v Nižnej 25. mája.

 

Setlist: Už ho vezou, Paganini, Gladiator, Špatný dny, Marilyn, Princess, Černý koně, Pán bouře, A zvony zvoní, Šeherezád, Ztráty a nálezy, Strážci času, Ďábelská hra, Proč, Apage Satanas


Použité zdroje:
Foto: Dominika Čierna