Holandská metalová diva ANNEKE VAN GIERSBERGEN bola vždy veľmi aktívnou umelkyňou. Po pôsobení vo viacerých hudobných projektoch sa však so svojou novou zostavou VUUR opäť vydáva do progresívnejších a tvrdších vôd. Počas prvého európskeho turné skupiny sa Anneke (spoločne s Epicou a Myrath) zastavila začiatkom novembra aj u susedov v moravskom Zlíne. Čerstvá zostava predstavila svoj debutový album In This Moment We Are Free – Cities, ktorý vyšiel na sklonku októbra. Zabehnutí muzikanti všetkým jasne ukázali, že hudba Vuur má veľký potenciál, pričom Anneke si našla čas aj pre čitateľov ROCKER.sk a poskytla nám špeciálny rozhovor.

 

Porozprávala nám o tom, prečo založila vlastnú kapelu až teraz a s akými ťažkosťami sa musí neustále pasovať aj po dvadsiatich piatich rokoch pôsobenia v hudbe. Bližšie objasnila význam konceptu prvého albumu, ktorý sa spája najmä s veľkomestami a slobodou, prezradila plány do budúcna a takisto sa zdôverila o svojich doteraz najväčších úspechoch. Ak vás zaujíma čo i len jedna z týchto vecí, pozrite si rozhovor s Anneke, ktorý sme natočili priamo v kapelovom tourbuse. Vo videu sú automaticky vložené aj slovenské titulky, no ak sa vám hneď nezobrazia, spustíte ich kliknutím na prvú ikonku v pravom rohu. 

 

Krátky úryvok ponúkame aj v písanej forme, viac nájdete vo videu...

 

Prezraď nám niečo viac o kapele. Ako k tomu prišlo? Kde vznikol tento nápad?

S Arjenom Lucassenom som pôsobila v The Gentle Storm. Nahrali sme spolu album a potrebovali sme živú kapelu. Dali sme preto dokopy zostavu na turné k albumu na jeden rok. Boli takí úžasní, skvele sa s nimi hralo. Čím ďalej som cítila potrebu sformovať kapelu, čo by hrala niečo tvrdšie. Práca s Arjenom a tiež Devinom ma inšpirovala k tomu, aby som sama urobila vlastný tvrdší album so svojimi piesňami. Mala som veľa nápadov. Tak som sa chalanov spýtala, či by sa ku mne nepridali do novej kapely a všetci súhlasili. Takže teraz sme tu. Trvalo nám dva roky vytvoriť skladby a všetko ostatné. Je to veľmi vzrušujúce, ale zároveň aj náročné, pretože už som robila veľa vecí za posledných 25 rokov. Ale vždy, keď začnem niečo nové, začínam úplne od začiatku. Ľudia ťa poznajú, ale neznamená to automaticky, že budú mať radi všetko, čo robíš. Musíš to vybudovať odznova.

 

Nie je to trochu vyčerpávajúce?

Po pravde, áno. Ak mám byť úprimná, tak veľmi verím v túto kapelu, ale začínať od začiatku ľudí presviedčať, aby si to vypočuli, že je to dobré a že je to moja novinka, je ťažké – ale v dobrom slova zmysle. Pretože je to stredom môjho záujmu a nikdy to nie je nudné. Na to, aby sme niečo dosiahli, musíme stále tvrdo pracovať. Takže je to dobré, ale niekedy si hovorím: „Anni, prosto sa sústreď na jednu vec. Vybuduj niečo aj za blbých päť rokov!“ Ale mám toľko rôznych nápadov. Napriek tomu všetkému verím, že táto kapela je niečo, čo dokáže skutočne rásť. Už teraz premýšľam nad novým albumom, trošku skladám nové piesne a naozaj chcem, aby sme s Vuur vydali druhú dosku. Aj chalani v kapele sú fantastickí, výborní muzikanti a ide nám to. Takže ich len tak nepustím.