Nitrianska kapela The Paranoid je veľmi dobre známa najmä mladej generácii slovenských rockerov. V pomerne krátkej dobe ich popularita vzrástla priam raketovou rýchlosťou a dnes patria medzi mladú rockovú špičku na Slovensku.

Začiatkom marca začalo ich česko-slovenské koncertné turné s názvom Anjeli spia 2015 v 15 mestách. Jednou zo zastávok bol aj Trenčín, kde sme v piatkový večer 20. marca mali možnosť zhliadnuť ich show aj so špeciálnym hosťom kapelou From Our Hands.  


Hrať sa začalo krátko po ôsmej hodine večer, keď na pódium vybehlo už zmienené 4-členné zoskupenie z Bratislavy s názvom From Our Hands. Chalani začali svoje vystúpenie skladbou Let It Burn! a mladé publikum s vekovým priemerom cca 17 rokov sa okamžite nahrnulo pod pódium užívať si skákačky. Spevák Matej Hoťka pôsobil veľmi prirodzene a spontánne a jeho prejav (spev i hovorené slovo) bol príjemný a uvoľnený. Hneď v úvode koncertu poprosil fotografov, aby boli šetrní pri používaní blesku, nakoľko v ten deň pri pozorovaní čiastočného zatmenia slnka to bubeník Michal trochu podcenil a zapálili sa mu očné spojivky. Pokračovalo sa ďalšími songami Someone Like Me, Changes a INK. Nálada bola stále lepšia a lepšia a užívali sme si to i my – v pozadí stojaca staršia generácia. Myslím, že úlohy predkapely, ktorá má publikum rozohriať a nabudiť, sa From Our Hands zhostili nanajvýš zodpovedne. Ponúkli nám ešte ďalších osem starších i nových piesní (MNYTLKS, The Noise, Common Sense,Till We Die, Black Eyed, Livestock, Eye for an Eye) a za nadšených ovácií fanúšikov svoj set ukončili.

To už ale všetci čakali na vystúpenie kapely The Paranoid. Po krátkej prestávke sa priestor pod pódiom zaplnil mládežou na dvojnásobné množstvo (kde sa zrazu všetci tí ľudia vzali?! ) a hlavná hviezda večera mohla nabehnúť v plnej paráde. Už úvodný song s názvom Začni vidieť rozburácal dav a bolo jasné, že koncert bude stáť za to. Počas prvej piesne sa na celé publikum začali zhora sypať papierové konfety ako na Silvestra a bol to vcelku zaujímavý vizuálny efekt. Dav bol vo vytržení a mohlo sa pokračovať ďalej songami Neviem ti povedať nie, Skúsiť raj, Je v nás viac. Bolo by zbytočné hľadať nejaké chyby či zaváhania – kapela pôsobila na pódiu absolútne profesionálne a suverénne, maximálna zohratosť bola nesporná. Asi v polovici setu požiadal spevák Igor Belaj publikum, aby sa rozdelili na dve polovice. Keď spustili ďalšiu pieseň, mladí rockeri sa bezhlavo rozbehli proti sebe a vytvorili jeden veľký šalejúci kotol. S rešpektom sme ustúpili do úzadia (predsa len – neplánovala som si z koncertu odniesť otras mozgu) a vychutnávali si zabávajúci sa dav. Kapela počas svojho setu odohrala 19 skladieb, z toho 9 piesní nám ponúkla z ich posledného albumu s názvom Sedem, ktorý vyšiel pred rokom. Spomeniem zo všetkých aspoň zopár – Mesto hriechov, Neotočím sa, Únos, Búrka sĺz, Noc patrí nám, Navždy... Ja som čakala na svoju obľúbenú s názvom Anjeli spia, ktorej som sa dočkala až v prídavkovej časti ako predposlednej piesne večera. Celý koncert chalani ukončili songom Nikdy nezabudnem a som si istá, že mnohí zo zúčastnených na tento večer naozaj tak skoro nezabudnú. O dlhotrvajúcom búrlivom potlesku, vreskote a iných formách uznania snáď ani písať nemusím.

Priznávam, že keď ma priatelia volali na tento koncert, nebola som úplne rozhodnutá, či pôjdem. Ale keďže sme tri dni pred dátumom koncertu s kamoškou oslavovali v rovnaký deň narodeniny a Piano klub mám takmer pod nosom, povedala som si, prečo to trochu neosláviť práve na tejto akcii? Dnes viem, že ak bude The Paranoid hrať niekde v okolí, rada si ich pôjdem vypočuť znova aj bez dôvodu oslavy narodenín.

Po koncerte sme mali možnosť sa s kapelou aj porozprávať, pofotiť a bola som milo prekvapená, že na svoj mladý vek sú to inteligentní a pohodoví chalani s rozumnými názormi na život. Viac takýchto mladých kapiel na Slovensku a o budúcnosť rockovej scény sa nemusíme obávať. Večer bol vskutku vydarený, atmosféra na výbornú, len som v duchu ľutovala tých, čo budú upratovať dlážku posiatu konfetami.

Turné pokračuje ešte v siedmich mestách, tak mrknite na FB stránku s udalosťami, kde si môžete obe kapely pozrieť a vypočuť : https://www.facebook.com/theparanoid/events

Fotky v galérii a titulnú fotografiu k článku poskytol Peter Urban. Ďakujeme.