Bratislava, Istropolis, 19. marec, kúsok po 20. hodine. Na pódium prichádza trojica pánov v civilnom oblečení. Po krátkom zvítaní sa s publikom jeden sadá ku klavíru, druhý k akordeónu a tretí berie do ruky gitaru. Pozor, začína vyučovanie.

 

Učiteľom je samotný Pán Profesor gitarista, mág akustickej gitary, držiteľ Grammy a štvornásobný držiteľ ocenenia od magazínu Guitar Player Magazine AL DI MEOLA.

 

Jeho spoluhráč, akordeonista Fausto Beccalossi počas vystúpenia nielen hrá na akordeón, ale zároveň aj svojím občasným „túdidúwap“ plní úlohu jediného vokalistu večera. Pianista Kemuel Roig bol síce vizuálne najmenej výrazný, o to viac predvádzal svoju virtuozitu na klávesoch.


Turné prebieha od tohto mesiaca a Bratislava bola treťou vlajočkou na jeho mape. Opus & More 2019 je venované práve aktuálnemu albumu Opus, o ktorom Di Meola tvrdí, že vyjadruje jeho prerod nielen v umeleckom, ale hlavne v osobnom živote. Každá jedna pieseň dostala stručný komentár a stručný príbeh, uvoľnená priateľská atmosféra sa vznášala v sále Istropolisu.

 

Po 45 minútach skončila prvá vyučovacia hodina a všetci sme dostali šancu na výdych. Okrem občerstvenia pred sálou bol aj stánok s merchom, s kopcom CD a album Opus bol k dispozícii aj na vinyle.

 

Druhá časť vyučovania začala drobným predslovom, kde pán profesor okrem pripomenutia svojej úcty k muzike The Beatles privítal aj špeciálneho hosťa Zuzanu Čaputovú s partnerom a poznamenal, že aj on by v USA chcel takú prezidentku. Po utíchnutí potlesku začala muzika. Ak v prvej polovici hudba pripomínala atmosféru provensálskeho námestia s kapelou, vôňu vína a levandule, druhá časť už bola rockovejšia s príchuťou latino.

 

Okolo 500 návštevníkov si vychutnalo gitarovú hudbu, pred koncertom malo pár držiteľov VIP vstupeniek možnosť osobného stretnutia a fotografovania s pánom gitaristom. Ešte aj po koncerte jednoducho prišiel, podpísal, čo sa podpísať dalo a išli sme spokojne domov.

 

Ešte k voľbe miesta. Niekto povie, že Istropolis je postkomunistická haraburda. Je. Ale iná takáto sála v našom hlavnom meste nie je. Pohodlné kreslá, hoci ošúchané. Osvetlenie super a akustika ukážková. A aj to parkovanie je lepšie, než v 90% iných možností.

 

Al sľúbil svoj návrat, už teraz sa neviem dočkať. Vďaka, pán profesor.