Tak toto je proste úplne netypická poloha Duffa McKagana, ale aj napriek tomu sa dá skonštatovať, že on tej chlapskej rockerskej dušičke fakt dokonalo rozumie. Stačí pár akordov, niekoľko vokálnych motívov, striedme aranžmány a je tu niečo, čo poteší každého, hlavne tých starších rockerov. Stačia akustické beglajty alá country, rocková rytmika s trochou južanskej príchute a človek ide totálne do kolien ako farárko v sutane pred zhnitým oltárom. Duff to má v sebe tak nastavené a keď treba, tak to vie pustiť zo seba von, rozdáva smútok, radosť a melanchóliu, presne tak, ako káže pravá rocková biblia, ale aj sám život. Country rock je v srdciach starých rockerov tak nejak zakorenený, a tak Duff nasmeroval svoj geniálny talent na jednoduché kompozície, country akustické prevedenie a rockerské šemotenie. Tejto doštičke nechýba absolútne nič, len si k jej vnemu treba urobiť pohodu s fľašou drsného bourbonu, hrubým kubánskym „doutníkem“ v hojdacom kresle na terase za letného vlahého večera.


Duff „Rose“ McKagan na tomto opuse neukazuje, aký je výborný prudič najhlbších tónov, veď aj po päťdesiatke mu to stále skvelo rockuje. Tu si len pokojne sadol do štúdia a spolu s bandou kamarátov rozohral veľmi príjemnú a zároveň chytľavú hru s nostalgiou, jednoduchými aranžmánmi a zemitými melódiami. Nachádza sa tu množstvo klišé, ale o to predsa nejde, stačí podať „akustickýú hudbičku“ s tým správnym pomerom rocku, bluesu, folku a hlavne country&western a jej durových melódií, čím vznikne dielko, ktoré neurazí žiadneho staršieho rockera - aj keď v iPodoch mladej generácie sa sotva objaví. Niekto by mohol skonštatovať, že McKagan sa asi pomiatol, ale pravdepodobne si len po tých všetkých hard-rockových a punkových opusoch potreboval odfrknúť a vyrobiť niečo od srdca. Kľúčovým je v prítomnosti si užiť odkazy na minulosť a pritom jeho nadčasovosť, ktorá zaručí jeho sviežosť aj po dobe záruky. Jeho kariéra za tie desiatky rokov behá v ustavičných amplitúdach, ale pohnútky, ktoré ho vtedy viedli k tomuto artefaktu, sú úprimné. Tracky stále odrážajú uštipačnú krásu, filozofiu a krehké stavy ľudského bytia, ktoré sa ani v priepasti času nestihnú výrazne meniť. Budú to stále hudobné linky vedúce k sviežim zvukovým podnetom čiastočne upadajúcim do pozadia pri skvelých precítených vokáloch. Do svojej rockovej polohy vťahuje dômyselnú kombináciu nezameniteľných akustických beglajtov, charakteristického vokálu a zjemnenej melodiky, na spodku podporenú klavírnymi akordmi, peknými linkami „steelky“ alebo huslí, či naznačenou minimalistickou atmosférickou orchestráciou. Základom všetkých skladieb sú známe fragmenty vytiahnuté z dávnej, ale i nedávnej histórie, následne obalené do až neskutočne pohodovej ležérnosti. A dá sa cítiť, že nejde len o „pouhé“ zvukomalebné využitie ich legendárnosti, ale o citový vzťah. Ale tým podstatným je, samozrejme, skladateľská a aranžérska nápaditosť jednotlivých vetičiek v stále vďačnom akustickom prevedení, ktoré necháva prekrvovať hojnými muzikantskými schválnosťami. Výborná kombinácia, ktorá funguje bez najmenšieho potknutia, ale asi najviac tam, kde skladby ešte podopierajú nosné melodické piliere. Nie je to nudná záležitosť, postavená na nijak invenčnom spracovaní výsledného zvuku, ktorý je napriek tomu absolútne famózny. Album je vyseknutou poklonou k tradíciám, stavajúcou zároveň Duffyho McKagana po boku s veľkými pesničkármi minulosti.

Praví a nekompromisní headbangeri tento materiál určite odpíšu, ale prístupnejšiemu metlákovi ponúkne kompozície muža-rockera, ktorý sa preslávil na takých doskách ako Appetite for Destruction od Guns N' Roses či Contraband od Velvet Revolver. Atmosféra ho priam predurčuje na nočný vnem, kedy jeho hymnicky krásna atmosféra najviac vynikne.

Náš Duff starne do múdrosti a úspornosti, pritom mu to v duši stále iskrí a vôbec nemá problém orientovať sa v tomto hudobnej svete, kde vládne bezduchý mainstream a diktát veľkých hudobných korporácii. V tomto prípade vytvoril album, ktorý namiesto poriadnej pecky medzi oči príjemne hladí, a to je priam skvelé...

Moje hodnotenie:

Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 1Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 2Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 3Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 4Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 5Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 6Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 7Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 8Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 9Akustické rockovanie Duffa McKagana (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video