Progresívna družina z Minnesoty sa po divokom letnom vystúpení na Brutal Assaulte konečne vracia aj na samostatný koncert do Prahy. A ich sprievodné kapely sú výživné.

Tragédia môže zmeniť všetko. V následnom vzopätí sa, ale rovnako môže byť posilňujúca. Keď gitarista a zakladujúci člen jednej z najospevovanejších kapiel prog metalcore/djent vlny spáchal samovraždu, budúcnosť AFTER THE BURIAL bola nejasná. Vzdať to, alebo sa postaviť na nohy? Po Justinovi Loweovi osirotené kvarteto aj napriek prežívanej bolesti a obrovský hnev ale naďalej nachádzal spoločnú reč a vyjadrenia v hudbe. A tak tento rok vyšiel šiesty album "Evergreen", už druhý v poloweovskej ére.


spustiť videospustiť video

Aj tieto sú - rovnako ako všetky predchádzajúce nahrávky - kritikou a fanúšikmi velebené, aj keď z AtB už nikto nikdy neodlepí nálepku tých, ktorí natočili "Rareform" a "In Dreams". Oba albumy sú z tých, ktoré polorytmickými štruktúrami a výraznou melodičnosťou pomohli prepojiť a rozvinúť žánre metalcore a djent. Od tej doby sa After the Burial pravidelne umiestňujú v predajných rebríčkoch Billboard vrátane posledných albumov, pre ktoré kapela vzniknutou tragédiou s pocitom, že jej nič neostalo, našla skrytú silu a ako jednotlivcov ich neuveriteľne spojila. A na albumoch je táto spolupatričnosť a oddanie sa hudbe poznať.

Prejdime k spoluúčastníkom. Austrálčania MAKE THEM SUFFER s tretím albumom "Worlds Apart" otvorili novú éru. Zariskovali, čo by sa vlastne od skupín s víziou malo očakávať. Zjemneným, prístupnejším metalcore zvukom plným melódií sa podujali ohroziť svoju predtým vydobytú pozíciu na deathcore scéne. To anglickí post-hardcoristi POLAR si svoju pozíciu s jasnou predstavou upevňujú už viac ako desaťročie každým jedným krokom a stále ešte podporujú vynikajúci posledný album "Nova", ktorý sa okrem energie vyznačuje aj naozaj silnými refrénmi a nejedenkrát pripomenie aj Architects. Pomerne novou tvárou na scéne sú progresívni SPIRITBOX z Vancouveru, ktorí majú za mikrofónom Courtney LaPlante z Iwrestledabearonce, zároveň manželku gitaristu. Grupa okolo tohto manželského dua je nečakaná, enormne nápaditá a nie je skúpa na výbušné pasáže. Rovnako nechýbajú emócie a halda prekvapivých momentov.

spustiť videospustiť video

spustiť videospustiť video

spustiť videospustiť video