Posledný víkend pred Vianocami tradične aj tento rok opäť patril v Poprade metalu. Konkrétne v sobotu, 19. 12. 2015, sa uskutočnil koncert v popradskom klube ROCK FABRIC pod názvom LOBOtoMetalowe Vianoce. Túto milú povinnosť sprostredkovať obyvateľom Popradu a okolia kultúrny zážitok na svoje plecia zobrala domáca skupina ASTAROT a jej člen a organizátor celého podujatia Martin Barla. Tieto akcie sú zároveň možnosť vidieť domáce kapely a potvrdiť si, že máme na Slovensku množstvo skvelých hudobníkov a kapiel, ktorí napriek tomu, že nie sú známi a neberú za koncerty veľké peniaze, vedia odohrať skvelé a kvalitné koncerty. Okrem domácich si zahrali mikulášsky DARKTIMES, nitriansky EMPYRION, prešovský KHADAVER a zahraničný hosť thrashmetalisti z Čiech skupina OLD.

 

Neľahkú úlohu úvodnej kapely zobrali na seba Darktimes. Začiatok bol avizovaný na 19:00. Avšak ako to na týchto podujatiach býva, posúval sa tentokrát o hodinu, a tak približne o 20:00 končia zvučenie a začínajú hrať v zostave Narakh a Nebbulus s gitarami, Namtar s basou, Ossa za bicími a tomu všetkému vládne so svojím vokálom Temný pán Lukáš Lončík, najnovší člen kapely, ktorý zároveň pôsobí aj vo FIERY WALTZ, takže už sme mali možnosť sa s ním stretnúť na koncerte Thrashcore Attack v Liptovskom Mikuláši. Všetci sú správne nastylovaní, nechýbajú corpspainty a kostýmy, reťaze či bodce. Javisko je vyzdobené svietnikom i provizórnym oltárom s lebkou, reťazou a sviecami. Čiernu omšu štartuje Lukáš so sviecami v rukách, s odznievajúcim Introm prichádzajú ludia pod pódium a set začína skladbou Anthem To The Dying Sun. Nasledovali skladby v tomto poradí Seduction - Cold Light Hypnosis, Promehean Messenger Of The Black Flame, Nyx - Over My Shadows, Darkbringer - Cursed In Time, Aweking-Towards The Eternal Eclipse. Po inštrumentálnej stránke pútajú v popredí dynamické, surové gitarové schredy v podaní oboch gitaristov. V kombinácii s bicími vyvíjajú správny tlak a do toho basa výborne udržuje rytmiku, občas síce pískne mikrofón alebo zarezonuje aparatúra, ale v konečnom dôsledku to nevadí, práve naopak, to celú šou posúva ku koreňom blackmetalu a nahrávania skladieb v garážach či pivniciach a pobehovanie po nórskych lesoch. Po vizuálnej stránke na seba najviac púta Lukáš ako Temný pán a basák so svojimi grimasami. Poslednou skladbou mala byť Maaneskyggens Slave pôvodne od Gorgorothu venovaná tým, ktorí sa nemohli zúčastniť ich piatkového koncertu. Hovorím mala byť, avšak publikum ich nepustilo len tak z pódia a aplauzom si vypýtali prídavok. Tým bola druhá skladby z ich aktuálneho albumu Sirius - The Dark Rebirth, s ktorou sa s nami rozlúčili.


Po krátkej pauze nastupujú Khadaver v obnovenej zostave. Okrem pôvodnej trojky Nihil Nix (vokál, gitara), Luxin Tenebris za bicími, Feral Inferis (gitara) aj nová posila Arion Mars s basou. Kapela má svoje typické kostýmy - Nihil koženú vestu so suknicou, corpspaintom v kombinácii bielej, na čele červenej a pod očami čiernej či gitarista Feral Inferis v plášti a v čiernej maske, ostatní svojimi corpspaintami tiež nezaostávali. Set odpaľujú skladbami Zeroborn, Gods-RWku ktorej je čerstvý vidoklip natáčaný vo vlakovom depe a 21st Century Antichrist. Tieto skladby však možno povedať, že boli štartovacie, počas ktorých skupina ešte nešla na 100%, ale zohrali sa počas nich, doladili sa nedostatky zvuku a zvyšok setu už šlapali ako hodinky. Set pozostával ešte zo skladieb Via Aeons And Cosmos, Episteme Finite, Incipit Futurum, Divine Data Corrupted, Bionic Industries, všetko skladby z nového albumu Exstinctio Mundi. Na záver nám zahrali niečo staršieho vydania New World Disorder. Trocha rušivo pôsobili sample, ja osobne by som ich v ich prípade úplne vynechal a nechal by som to len na hru tých nástrojov, ktoré sú priamo na pódiu. Vyznelo by to sice možno surovejšie, ale podľa mňa by to omnoho viac pasovalo. Čo by som určite pochválil, je práca všetkých troch gitár, samozrejme, vrátane basovej. Čo sa týka negatívnych reakcií, čo sme zaznamenali, rozhodne sa s nimi nedá súhlasiť, koncert z ich strany bol odohraný na veľmi vysokej úrovni. A keď si odmyslím to úvodne zaváhanie a dolaďovanie, tak ich vystúpeniu sa nedá naozaj nič vyčítať.

 

Po ich vystúpení sme mali možnosť prehodiť s Nihilom, spevákom Khadaver, pár slov.

Znova nastáva čas na občerstvenie a pre ďalšiu kapelu priestor na  prípravu a zvučenie. A tak prichádza opäť žánrová obmena v podaní domácej skupiny Astarot. Tentokrát prechádzame do deathmetalu. Vo svoj prospech využili aj výhodu domáceho prostredia a znalosť podmienok, čo malo za efekt okrem najviac naplneného publika aj výborne vyladený zvuk. Skupina v zložení basák Roman "Eto" Petrov , Tomas "Bully" Blazo  a Slavo "Plamen" Tomas s gitarami, vokalista Miroslav "Jegor" Gejdos  a Martin "ElNjino" Barla za bicími a zároveň hlavný vinník, čo má na svedomí celú udalosť. Set odpálili skladbou Reborn, ďalej Falling Down, Znamenia so slovenským textom, Death Mandatory, všetky z albumu Falling Down. Nasledujú skladby, ktoré sa na albume nenachádzajú, v poradí Abduction, One By One, Atmosfear, Oblivion, Valentine. Záverečná skladba je z dema Soul Suicide z roku 2002.

Okolo polnoci prichádzajú Empyrion, kapela hrajúca na pomedzí black a death metalu, nedávno vystupovali spolu so skupinami Holotropic a Keep on Rotting v bratislavskej Fuge. Nitrianska šesťčlenná kapela je zložená z basáka Eda Farmana, gitaristov Rada Glovňu a Tomáš Šima, klávesaka Maťa Janečeka, Mira Raučina za bicími a vokalistu Jana Kozára. Set v zložení Fragments Infested Transfiguration, I ,The Tower Soundless Realm Born In Darkness, Void Beyond The Horizon Empty Vessels je tvorený poväčšinou skladbami z albumu Mindschifter, ale nachádzajú sa tam aj celkom neznáme skladby, tak snáď sa v ich kuchyni chystá k niečomu novému. Už po úvodnej skladbe, keď už časť publika bola polomŕtva z enormne dlhého koncertu, však znova ožila a vyslovene niektorých jedincov postavilo zo sedačiek. A razom asi všetci pochopili, že toto bude zrejme vrchol večera a tak isto kapela, ktorá sa dá označiť ako headliner. Skvele inštrumentálne vybavená kapela bez jediného zaváhania odohrala vyše hodinový set. Ich spevák Jano Kozár bez problémov menil polohy a úplne plynule prechádzal z growlingu do screamingu a opačne. A od zhruba 3. skladby sa celkom zbytočne pýtal, či majú pokračovať, vždy dostal pozitívnu odpoveď v podobe skandovania a aplauzu. A tak sa stalo, že okrem pôvodne plánovaného setu aj dvakrát pridávali a keby to bolo nechané na publiku, tak si na pódiu zahrajú zrejme podstatne dlhšie.

 

Po ich vystúpení som mal možnosť, prehodiť pár slov s kapelou a hlavne s Janom, kde sme prebrali, ako sa im hralo vo Fuge. Pochválili, že v Poprade mali omnoho lepší zvuk. Zároveň ocenili, že dostali prime time a že si to aj vďaka publiku plne užili.

 

Skupinu Old som, žiaľ, už kvôli pokročilému času nestihol vidieť, takže sa im ospravedlňujem a zároveň pridávam úkážku z ich hry.

 

spustiť videospustiť video