Neskutočný bordel bez hlavy a päty. Presne to som si pomyslel po prvom vypočutí najnovšieho počinu obskúrnych Bratislavčanov 0N0. A že som sa vôbec prehrýzol na koniec! Disharmonické gitary, zdanlivo náhodné údery bicích a nad tým opar industriálnych ruchov vzápätí vystriedaných ambientným snením, no poviem vám, kombinácia ako sviňa. Lenže mne ten bordel nedal spávať a pustil som si to znova. A znova. Postupne ma hypnotická hudba na Reconstruction And Synthesis začala pohlcovať ako panika topiaceho sa človeka.

 

Základom všetkého je death metal. Poriadne surový, miestami primitívny (nemyslené pejoratívne), inokedy zas vysoko technický. Blastbeaty, riffy, na ktorých by si nejeden snaživec polámal prsty a do toho šialené škreky striedané so zvieracím chroptením zastrešené spomínanými počítačovými zvukmi vytvárajú doslova atmosféru strachu, z ktorej niet úniku. Niekto by si možno povedal, že síce úderné, ale nič, čo tu nebolo už pred tým. Chyba lávky! Celkom prirodzene totiž na toto inferno naväzujú pomalé psychedelické pasáže s čistým spevom, aby sa z toho následne stal regulérny funeral doom. Práve takéto striedanie nálad mi vzdialene pripomenulo britských magorov Esoteric, ale to je asi tak všetko, k čomu by som vedel tvorbu 0N0 prirovnať. Mimochodom, práve tie tripové časti skladieb ma bavia z celého albumu najviac, ten doslova pozitívny feeling je jednoducho omamná cesta za čímsi neidentifikovateľne príjemným. Možno preto je mojím osobným favoritom záverečná inštrumentálka Reformation/Absorption.


Čo ma potešilo, je naozaj vychytaný zvuk gitár, kde sa žiaden tón nestratí, zároveň však neprehlušuje ambientné prvky. Bez nich by to totiž isto nebolo 0n0. Akože vtip. No nič. Dosť dobre však nerozumiem, prečo ak sú gitary – a v podstate všetky nástroje – tak do detailu vypiplané, tak, naopak, vokály znejú akoby z vedľajšej miestnosti. Ak je účelom práve vytvorenie dojmu nadpozemskosti, tak sa to hádam podarilo, aj tak by som však ocenil, ak by zneli konkrétnejšie. Takisto mi trochu prekážali až príliš tiché pasáže, kde človek fakt nevie, či sa skladba skončila, alebo sa treba pripraviť ešte na jeden-dva údery.
 

Rozhodne nejde o jednoduché počúvanie na každý deň, ale ak sa zahryznete a rozhodnete sa preskúmať všetky zákutia, ktoré Reconstruction And Synthesis ponúka, odmenou vám budú ďalšie, o ktorých ste netušili. A budete chcieť vedieť viac. 0N0 sú nepredvídateľní, tajomní a vôbec nielen na slovenské pomery originálni, a preto si zaslúžia aj vysoké hodnotenie.


Moje hodnotenie:

0N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 10N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 20N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 30N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 40N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 50N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 60N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 70N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 80N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 90N0 - Reconstruction And Synthesis (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: FB kapely