Ktorý slovenský rocker či metalista by nepoznal najväčší festival tohto žánru u našich rakúskych susedov? Nova Rock aj tento rok pritiahne len pár desiatok kilometrov za slovenské hranice interpretov svetových mien. A robí tak už od roku 2005. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kto vlastne celý festival založil? Bol to EWALD TATAR, ktorý vycítil, že Rakúsko potrebuje a zvládne takýto festival. My sme Ewalda oslovili, aby nám čo-to o organizácii Nova Rocku porozprával. A aj keď prípravy na tento ročník festivalu pomaly vrcholia a on nie je práve ukecaný chlapík, pár viet sme z neho predsa len dostali.

 

Rozhovor s Ewaldom je pokračovaním seriálu #Zo zákulisia, v ktorom sa zameriavame na ľudí, ktorí stoja v pozadí za kapelami a aj vďaka nim celá mašinéria rockového biznisu funguje. Odštartoval ho novinár Dan Sywala, pokračovala fotografka Katka Benzova, potom výrobca gitár Dominik Barbuščák či vedúca propagácie v Napalm Records Claudia Stenlechner a nasledovať budú producenti, manažéri, ale aj technici, zvukári a mnohí ďalší.

 

Čo všetko máš na starosti ako riaditeľ festivalu Nova Rock?

Ako festivalový riaditeľ plánujem úplne všetko, celú infraštruktúru. Ale tiež mám na starosti booking kapiel.

 

Ako si vedel, že je Rakúsko pripravené na taký veľký festival?

V roku 2004 tu bol festival, ktorý sa volal Aerodrom. Keďže sa tento festival vydaril, vedel som, že Nova Rock sa vydarí minimálne tak dobre.

 

Prečo si za termín festivalu vybral práve jún?

Lebo jún je začiatkom prázdninovej sezóny.

 

Aké si mal pocity tesne pred prvým ročníkom Nova Rocku v roku 2005?

V hlave mi bežali myšlienky: Dúfam, že sa bude každý na mojom festivale dobre baviť a všetko vyjde tak, ako sme naplánovali.

 

Čo je na organizovaní tak veľkého festivalu najťažšie? Máš vôbec čas sa počas neho vyspať?

Je tak veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú organizáciu festivalu, že sa naozaj nedá ukázať prstom a povedať, že toto je to najťažšie. Ale skutočne veľa hodín nenaspím.


Čo vnímaš ako najväčší rozdiel pri organizácii prvých ročníkov Nova Rocku (v roku 2005 alebo 2006) a tých súčasných (2018 alebo 2019)? Naučilo ťa to niečo, čo si potom využil aj v osobnom živote?

Zázemie festivalov je teraz úplne iné, ako bolo pred tými pätnástimi rokmi. Snažíme sa však obnovovať a optimalizovať festival každý rok. Takže je to asi to, aby si sa posunul dopredu vždy, keď je to možné.

 

Kedy sa začína pripravovať nasledujúci ročník festivalu? Kedy je dohodnutá prvá kapela?

To závisí od rôznych vecí, v prvom rade, keď vieme, že kapely idú na turné. Prípravy na ďalší ročník festivalu začínajú už počas aktuálneho ročníka.

 

O kapelách, ktoré budú na festival pozvané, rozhoduješ ty sám? Je zložité zvládnuť manažovať toľko kapiel počas pár dní?

Rozhodnutie o pozvaní kapiel je na bookeroch a na mne. A všetko je možné, pretože mám okolo seba skvelý tím spolupracovníkov.

 

Majú kapely aj zvláštne podmienky k hraniu na Nova Rocku?

Množstvo kapiel sa od seba líši, každá je iná. Ale doteraz bola každá požiadavka, s ktorou sme sa stretli, v hraniciach možností.

 

Spomínal si, že máš na organizáciu skvelý tím ľudí. Ako si ich vyberáš? Musia spĺňať nejaké špeciálne požiadavky?

Už veľa rokov mám vytvorený skvelý tím ľudí, o ktorých by som nerád prišiel. Každý z nich má nejaké špeciálne schopnosti.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: archív Ewalda Tatara