Hudba, to nie je len zobrať nástroj a začať hrať. V prvom rade ho niekto musí vyrobiť. A ten niekto môže byť aj Dominik Barbuščák, ktorý je študentom vysokej školy a venuje sa ručnej výrobe gitár a basgitár pod svojou značkou Barbtone. Hudobným nástrojom prepadol v roku 2008 a dnes má na konte nemalý počet ručne vyrobených gitár. Robil už gitaru podobnú syru a rozmýšľal aj nad výrobou iného nástroja. Čo ďalšie nám prezradil?

 

Rozhovor s Dominikom je tretím zo seriálu #Zo zákulisia, v ktorom sa zameriavame na ľudí, ktorí stoja v pozadí za kapelami a aj vďaka nim celá mašinéria rockového biznisu funguje. Začali sme novinárom Danom Sywalom, na rad prišla aj fotografka Katka Benzová a pokračovať budeme producentmi, manažérmi, ale aj technikmi, zvukármi a mnohými ďalšími.

 

Ako si sa dostal k výrobe gitár?

Prišlo to tak náhodne. Keďže som sa venoval hre na elektrickú gitaru v rôznych kapelách, tak som hľadal hudobný nástroj, ktorý by mi vyhovoval. Mal som gitarku v tvare Les Paul strednej kategórie a už som pociťoval, že mi z hľadiska pohodlnosti hrania a farby zvuku nestačí. Preto som začal uvažovať o vyrobenej gitare podľa vlastných predstav. Keď som si na internete pozeral, kto sa venuje výrobe, náhodne som objavil aj predajcov špeciálneho dreva na výrobu nástrojov, a tak som to skúsil sám.

 

Ako si sa celú výrobu naučil?

Myslím si, že informácie o výrobe som zisťoval od prvého stretnutia sa s gitarou. Človek spoznáva všetky súčiastky, ich podstatu a ak sa gitare venuje  každý deň, tak sa zaujíma aj o hrúbky materiálu, vzdialenosti pražcov a podobne. Potom to už záleží iba od zručnosti, priestore, kde cela výroba môže prebiehať a mať potrebné nástroje pre výrobu. Samozrejme, veľa kreativity a informácií vieme nájsť na internete.

 

Čo je na výrobe gitary najťažšie?

Neuvažujem nad tým, čo je najťažšie. Každý postup pri výrobe má svoje čaro. Výrobu mám veľmi rád a baví ma to, či vyrezávam alebo lakujem. Ale priznám sa, že odstraňovanie rýh po pilníkoch ma vie občas vytočiť.

 

Na čo si pri výrobe musíš dať najväčší pozor?

Dodržať Menzuru. Gitara, ktorá neladí, sa stáva nepoužiteľnou.

 

Koľko približne trvá výroba jednej gitary?

Ak ide o niečo jednoduché, tak za mesiac sa to podarí. Keďže som študent s dennou prezenčnou formou, tak to viem pekne natiahnuť aj na 2-3 mesiace. Záleží od náročnosti a času, ktorý tomu viem venovať.


Je na Slovensku veľa ľudí, ktorí ručne vyrábajú hudobné nástroje? Poznáš sa s nimi?

Nerobil som si prieskum, koľko „nás“ je. Osobne poznám pána Číža z Prievidze, ktorý sa tomu venuje dlhé roky a je mi akýmsi vzorom. Jeho prácu vlastnia aj profesionálni zahraniční hudobníci.

 

Snažíš sa využívať čo najmenej moderných technológií. Myslíš, že škodia výrobe gitary?

 Verím, že ručne vyrobenú gitaru si vieme viac vážiť a vyvoláva v nás akýsi rešpekt. Samozrejme, moderné technológie výrobe neškodia. Skôr slúžia na skrátenie času výroby. Ale tým nástroj stráca takzvanú „dušu“.

 

Je nejaký značne viditeľný alebo citeľný rozdiel medzi tvojou ručne robenou gitarou a „obyčajnou“ bežne dostupnou v hudobninách?

 Samozrejme. Spracovanie gitary môže byť neštandardné. Farba zvuku identická len pre tento nástroj i keď môže gitara vyzerať ako sériovo vyrábaná. Rozdiel je aj v cene. Ten je viditeľný aj citeľný pre väčšinu ľudí.

 

Počuť na zvuku gitary, že bola robená ručne?

Áno aj nie. Záleží od kombinácie použitého materiálu.

 

Stretol si sa už s nejakými zvláštnymi  požiadavkami od zákazníka?

Stretol. Gitaru nájdete na stránke pod názvom Emental. Je to dosť zvláštny kúsok .

 

Dokážeš zákazníkovi splniť akékoľvek špeciálne požiadavky na gitaru?

Ak to moje schopnosti dovolia, tak sa o to vždy snažím. 


Robil si už gitaru aj pre nejakého známejšieho hudobníka?

Akurát pracujem na jednej gitarke pre gitaristu z kapely EsPé Dávida Slavkovského, ktorý je veľmi šikovný a povedal by som aj jeden z najznámejších gitaristov gospelu alebo teda worshipu na Slovensku. Je s ním skvelá spolupráca a gitara má veľký potenciál už teraz. Veríme, že to bude to, čo bude mať úspech aj u iných gitaristov.

 

Čo je podľa teba hlavný dôvod, prečo sa niekto rozhodne pre ručne vyrábanú gitaru?

Chce niečo, čo nikto iný nemá. Chce svoju predstavu premeniť v hmotnú vec, ktorá mu bude dokonale vyhovovať.

 

Plánuješ popustiť uzdu fantázii a vyrobiť aj gitary v nejakých nezvyčajných tvaroch?

Ak to nebude v rozpore s mojím vierovyznaním alebo to bude mať pozitívny účinok pre hru a zvuk, som tomu otvorený.

 

Nerozmýšľal si aj nad výrobou iných hudobných nástrojov?

Rozmýšľal, no gitarky mi zatiaľ stačia.

 

A teda čo iné by si si vedel predstaviť, že by si vyrobil?

Rozmýšľal som, že sa pokúsim vyrobiť husle, no zatiaľ to je iba v predstavách.

 

Myslíš, že sa len týmto odborom bude dať uživiť, keď skončíš školu? Resp. chcel by si sa tým živiť?

Samozrejme, chcem sa tým živiť. Je to môj sen, ale otázka znie, či to budem mať pre koho robiť. 


Linky:

Web

Použité zdroje:
Foto: FB Barbtone