Aby som bol presnejší, tak v legínach, ale oslovenie „Hendrix v sukni“ je u MALINY MOYE celosvetovo zaužívaný. Do Blue Note v Novom Meste nad Váhom zavítala 6. mája 2016 vďaka Double Head SK a kto si túto udalosť nechal ujsť, môže ľutovať. Veď koľko ľudí žijúcich na Slovensku videlo naživo skutočného Hendrixa?

  

Malina je ľavoruká gitaristka, ktorá práve ako Jimi nepoužíva gitaru pre ľavákov, ale pravorukú má otočenú naopak. Časopis Guitar World Magazine ju zaradil medzi desať najlepších svetových gitaristiek. Spolupracovala s ohromným množstvom svetoznámych hudobníkov (Bradom Whitfordom - Aerosmith, Joeom Bonamassom, Steviem Wonderom, Lemmym a ďalšími). Vo svojej diskografii má dva albumy - Diamonds & Guitars (2009) a Rock & Roll Baby (2014).

  

Úvod zaobstarala koncertná kapela, ktorá cestuje s Malinou počas aktuálneho turné. Ešte bez Maliny spustili Ain't No Sunshine od Billyho Withersa. Počas ďalšej skladby, inštrumentálnej improvizácie spestrenej sólami jednotlivých inštrumentalistov, sa pomedzi ľudí a stoly blížila k pódiu Malina. No neprichádzala len tak, ale už hrala na svojej tyrkysovej Fender Stratocaster a širokým hollywoodskym úsmevom a gestami zdravila nadšených návštevníkov klubu. Hneď, ako sa na pódium dostala, spĺňala očakávania nielen hudobného, ale aj vizuálneho zážitku. Po dlhom čase koncert, kde nebolo treba laserovú či pyrotechnickú šou, aby človek nevedel odtrhnúť oči. Malina dokazovala svoje umenie každou skladbou a štýlom, nech už to boli rockovejšie veci, R&B, blues, funky či piesne „líznuté“ jazzom.

 

Kapela jej nielen vhodne sekundovala, ale po tom, čo som počul, som v pokušení sa aj domnievať, že sa „chalani“ museli veľmi ovládať, aby oficiálne hlavnú hviezdu nezatienili. Úplný vrchol koncertu totiž predviedli, keď si Malina dala pauzu. Usadila sa vedľa pódia a páni dali neskutočnú verziu Sympathy For The Devil, do ktorej nádherne zakomponovali, ako poctu Princeovi, jeho skladbu Kiss. Človek by povedal, že si Malina privezie zostavu „no name“ muzikantov, keď ale zistíte, s kým všetkým hrali, nebudete chápať, aké hviezdy prišli do malého klubu na Slovensku. Ronny Drayton, podobne ako Malina, hrá opačne otočenou gitarou a spolupracoval s veľkým množstvom černošských jazzových muzikantov, ale aj s Hendrixovou sesternicou Nonou Hendryx. Na bicie hral Gary „G – Man“ Sullivan (Tina Turner, Cindy Lauper, Vinnie Moore, Nneka, Shocka Zooloo) a na basgitaru plus spev Rico Bowen (Paul McCartney, Madonna, Shakira, Stevie Wonder, Julian Lennon).

  

Pred koncertom som uvažoval, či niekto na Slovensku vysvetlí Maline, čo znamená jej meno v slovenčine. A to sa aj stalo. Ako sama počas koncertu povedala, počula, čo je u nás malina a spýtala sa, či máme radi maliny.

  

Záver patril coveru Hendrixovej Foxey Lady, ktorú má Malina aj na svojom druhom albume. Odišla tak, ako prišla. Za hrania kapely si počas odchodu stihla podávať ruky s fanúšikmi. Po vytlieskaní sme síce očakávali prídavok, ten však neprišiel. Malina sa vrátila, aby poďakovala, pridala zopár posolstiev o láske k hudbe a pozvala nás na osobné stretnutie a fotografovanie.

  

Pri podpisovaní CD Malina ešte niekoľkokrát zopakovala, že by sa sem rada vrátila. Ak sa vám ale na kvalitný gitarový zážitok nechce čakať dlhšie, už 27. mája sa v Blue Note predstaví excelentný americký gitarista Neil Zaza.

 

O fotografie sa postaral Imrich Pluhár.