Festival, ktorý organizuje vždy prvý augustový týždeň OZ Mŕtva Kosť, má svoju neopísateľnú atmosféru. Je to zmes rodinnej pohody, kaviarenského a hipsterského štýlu, čistý punk až bezstarostné hippie flákanie sa. Tento rok sa konal festival premiérovo na Mojtíne a hneď od začiatku bolo jasné, že miesto konania naozaj Vúdstoku sedí.

 

Obkolesení prírodou sa štveráme do kopca postaviť svoj stan na lúku s luxusným výhľadom. Do zabývania sa nám hrá ex-superstarista Jerguš Oravec s projektom THE YOUNIVERSE. Neznesiteľné teplo vyháňa ľudí do tieňa, ktorý vytvára blízky les. Väčšina osadenstva teda sleduje program vo veľkej vzdialenosti od pódia. To sa dá zažiť skutočne len tu. V programe nasledujú KIERO GRANDE, kvalitné bluesrockové zoskupenie. Skúšame aj Lama Čajovňu, kde okrem čaju, kávy a diskusií hrala kapela WILD THING z Košíc, ktorí zahrali na malom priestore fajn muziku. Hard rock s prvkami psychedélie dostával do varu nielen kávu.

 

Medzitým sa presúvame ku pódiu, kde sa chystá kapela HVIEZDA. Po pár piesňach uzatvárame stávky o tom, či to kapela svojimi textami myslí vážne, alebo je to z našej strany vysoko nepochopená recesia. Texty ako modré auto mám, tebe ho dám boli vskutku zvláštne, no po hudobnej stránke nebolo Hviezde čo vytknúť. Kapela nás naozaj prinútila zostať na celé predstavenie, ktoré zakončili piesňou Nič sa nemení, ktorá je skutočne dobrá a nie je ako ostatné. Prvý deň rock nedostával až taký priestor, tak ideme na zoskupenie s názvom BULP. Skutočne to nie je rock, je to elektronická hudba. Napriek tomu je koncert skvelý a v danom žánri sú skutočným objavom. 

 

Druhý deň sa začína výpravou na koncert do jaskyne. Huslistka Jana Marmanová odohrala piesne od skladateľov vážnej hudby, ale aj od Erica Claptona či Leonarda Cohena v blízkej jaskyni, ktorá je v strednej Európe údajne jediná vysvätená ako kostol. Sprevádzal nás tam spolu s organizátormi aj starosta obce Mojtín. V časoch, keď proti festivalom a rôznym akciám vznikajú všemožné petície a politici hádžu organizátorom pod nohy polená, bola táto skúsenosť skutočne jedinečná a hodná uznania.

 

Po návšteve jaskyne sme sa rozhodli pre koncert FANCY FOXX, českej punkovej skupiny. Energický punk a energická speváčka dávali pocítiť, že druhý festivalový deň už bude o niečom inom. Najviac nás bavili punkové prerábky piesní 99 Luftballons Hallelujah. Štyri kapely, ktoré takmer uzatvárali tento ročník Vúdstoku, boli pre nás tie najlepšie, tentokrát naozaj nebolo klišé ,,to najlepšie na koniec". O dvoch kapelách sme nevedeli takmer nič, o dvoch to, že sú špičkou alternatívneho rocku na Slovensku.  

 

STOLEN MONEY je mladá kapela z Dolného Kubína. Ich šou si získala značný počet divákov, začínali pred pár sediacimi, no ich prídavok už odpálili pred sympatickou kulisou vzhľadom na stále prítomnú horúčavu. O tejto kapele sa ešte isto dočítate a nielen pre to, že s nimi pripravujeme rozhovor.

 

Zo SATIN LEAD je známy hlavne Ľuboslav Petruška pre jeho angažmán v Chiki Liki Tu-A. Satin Lead je ale trochu iným odvarom. Je v ňom cítiť 60. roky a angličtinu bez východniarskeho prízvuku. Je to kapela, ktorú si užijete na festivale, s pivom v ruke, vyvalený v tráve. Na Youtube si ich nenaťukáte často, o to vzácnejšie je zažiť ich vystúpenie.

 

BAD KARMA BOY patrí medzi najpopulárnejšie indie kapely u nás. Samozrejme, sú aj kapely, ktoré zožínajú na letných festivaloch viacej pozornosti. Bad Karma Boy je mierne v tieni, no to vôbec neznamená nič zlé. Ich vystúpenie bolo také, akým malo byť. Nechýbal hit Dunaj, nový singel Palmy aj cover Feel Like A Only Go Backwards od Tame Impala. Celé to bolo s miernou dávkou psychedélie a ľudia sa bavili. Tak sme sa pridali.

 

TALKSHOW boli poslednou kapelou, ktorú sme na festivale videli. Boli rýchli, mali dokonalý zvuk a pri superlatívoch by sme nevedeli skončiť. Ťažko uveriť, že sú z našich končín, nie nadarmo sa ich albumy považujú za tie s najlepšou angličtinou. Ich piesne ako Try, Hurricane, Shadows či záverečný song Rock´n´roll Queen od britských kolegov The Subways bavili ľudí a bavili aj nás. Hoci predtým sme neboli veľkými fanúšikmi, po tomto koncerte sa to určite zmenilo. Na Vúdstoku, ktorý bol zrealizovaný vďaka Participatívnemu komunitnému rozpočtu TSK, sa tento rok premlelo viac než 500 návštevníkov. Je to zatiaľ rekord. Do ďalšieho ročníka ostáva len popriať minimálne raz toľko. 


Použité zdroje:
Foto: Kristína Králiková