Premýšľali ste niekedy nad prácou bedňáka? Boli by ste neustále na cestách, videli by ste kus sveta, takmer každý večer by ste mali možnosť počuť rockovú šou jednej zo svojich obľúbených kapiel a dokonca by ste mali pravidelne šancu si s nimi pokecať. Možno by ste zažili aj zákulisnú atmosféru najväčších európskych festivalov a stretli by ste tam ďalšie rockové legendy...

 

Minimálne takto si väčšina z nás, rockových fanúšikov, predstavuje prácu, ktorú niekde v úzadí vykonávajú stovky ľudí na celom svete. Pre niekoho vysnívané zamestnanie si však podľa posledných prieskumov asi príliš idealizujeme. Len v Austrálii trpia dve tretiny bedňákov miernou až ťažkou depresiou a práve v tomto zamestnaní je počet samovrážd až dvojnásobne vyšší ako je všeobecný priemer krajiny.

 

Či už sa staráte o aparatúru, svetlá, dopravu, logistiku či manažment kapely, odborníci zistili, že práve vo vašich radoch ľudia pomýšľajú na samovraždu až deväťkrát častejšie, než u bežných ľudí. Negatívne k tomu prispieva aj skutočnosť, že bedňáci nemôžu pracovať stále, pretože počas tzv. „suchšieho“ obdobia nemajú žiadny finančný príjem a prípadná práca na smeny u nich spôsobuje nedostatok spánku. Nezriedka sú odlúčení od priateľov a rodiny, čo ich situáciu ešte zhoršuje.

 

Svitá však na lepšie časy. Austrálska Asociácia Bedňákov (Road Crew Association), ktorá vznikla práve na podporu pracujúcich nosičov aparatúry, vyzvala promotérov a kapely, aby v cene lístka na koncert zahrnuli päť centov navyše ako pomoc na podporu bedňákov. Hovorca asociácie Ian Peel tvdí, že každý piaty bedňák zahynul vlastným pričinením.

 

Bývalý roadie na dôchodku Michael Eastick, ktorý v 80. rokoch pracoval pre austrálsku rockovú legendu Men At Work, sa pre médiá vyjadril: „V rámci prípravy na ich svetové turné som pracoval 18 - 20 hodín denne až som sa raz ako 24-ročný ocitol v nemocnici pre infarkt. Keď žijete z nezdravého jedla, lacného alkoholu a nekvalitných drog, psychicky to na vás po nejakom čase zanechá vážnu stopu“.

 

Dlhodobým cieľom asociácie je vytvorenie špeciálnej penzijnej dedinky pre bedňákov. Hovorca asociácie Peel na príklade zamestnancov pre kapelu Men At Work zdôraznil dôležitosť celej inciatívy: „Zomrelo už 128 ľudí, pričom až v dvadsiatich siedmich prípadoch išlo o samovraždu. Chceme, aby vznikol stály prílev financií, ktorý by smeroval do fondu na podporu bedňákov. Päť centov je v celkovom rozsahu nákladov naozaj nič.“

 

Aj dôchodca Eastick túto zmenu privítal: „Je to asi najlepšia vec, aká sa mohla stať. Malo by to byť desať centov ku každému lístku. Prečo to tak ešte nerobíte? Prečo nepodporíte ľudí, ktorí vás podporovali celé roky?Použité zdroje:
abc.net.au , teamrock.com Foto: chloethebeautiful.com, Adam Wiseman (Wall Street Journal)