Zaiste ste si všimli, že rok 2016 nám priniesol, okrem iného, aj nový slovenský label Slovak Metal Army, ktorý všemožne podporuje domácu rockovú a metalovú scénu. Za týmto životabudičom kvalitnej slovenskej hudby stojí Ružomberčan Juraj Haríň. Je však vidieť, že to nie je jeho prvá skúsenosť s podobnými záležitosťami.

 

Ďalšou kvalitnou značkou, za ktorou Juraj stojí, je IMMORTAL SOULS PRODUCTION. Toto vydavateľstvo vzniklo asi okolo roku 1991 alebo 1992 a zameriavalo sa, ako inak, na podporu metalovej scény. Konkrétne tej deathmetalovej. Ako slovenskej, tak aj svetovej. ISP sa snažilo pretlačiť (nielen) slovenský underground medzi všetky vekové kategórie, a tak ich zoznámiť s hudbou, s ktorou sa bežne nemali vtedy možnosť stretnúť. A darilo sa. Pod touto značkou sa začala nielen vydávať hudba, ale aj fanzin a organizovala sa kopa koncertov. Celý tento kolotoč naberal na obrátkach a vydavateľstvo pod svoje krídla vzalo domácich a svetových až 34 titulov. Patrili sem kapely ako ABORTION, DEMENTOR, JEEL, TYPHOID, PATHOLOGY STENCH, PHANTASMA, INSISION a mnoho ďalších. Ako to už ale býva, v najlepšom treba prestať.

 

Po roku 2000 sa do undergroundu hrnul už takmer každý. Ponorková choroba na seba nenechala dlho čakať. Ako hovorí sám Juraj: „Navymýšľalo sa veľa fám a klamstiev a vzájomná úcta a podpora sa zmenili na akési žabomyšie vojny. A ja som to vzdal dobrovoľne s tým, že raz snáď...“ A toho „snáď“ sme sa nakoniec vlani aj dočkali. Začalo to s už spomínaným labelom Slovak Metal Army. „Mapoval som scénu, kapely, záujem, respektíve nezáujem fanúšikov o domáce kapely a zistil som, že je to bieda. Keď som to porovnával s akýmkoľvek zahraničím, prišlo mi žalostné, že ešte aj v Bulharsku či v Peru je scéna neporovnateľnejšie silnejšia,“ vysvetľuje Juraj, „A tak som prosto so SMA začal.“ A treba uznať, že začal vo veľkom štýle. Od tohtoročného januára už SMA stihlo vydať pod svojou značkou štrnásť dosiek a dve z nich sa už dokonca stihli aj vypredať.

 

Obnovenie Immortal Souls Production popri SMA bolo už vraj iba otázkou času. Kým SMA sa orientuje výlučne na slovenskú autorskú tvorbu bez ohľadu na rockovú či metalovú odnož, ISP čerpá iba z vôd death metalu, kde je hlavným zdrojom svetová scéna. Tieto dva labely by teda mali fungovať v určitej symbióze. „Vydávať len CD domácich kapiel a predávať ich v situácii, ktorá tu je, keď drvivá väčšina metalistov kupuje len drahé zahraničné veci, je ťažká. A práve popri tituloch ISP, o ktoré je v zahraničí o 99% väčší záujem ako o slovenské kapely, dostanem do sveta práve tie slovenské.“

 

Juraj teda nezaháľa ani s ISP. V najbližších týždňoch pod týmto štítkom vyjdú dosky zoskupeniam CARNAL NECROSIS z USA, CRANIAL CARNAGE z Česka, UERBEROS z Poľska a aj znovuzrodeným našincom DEHYDRATED. A keďže meno tohto labelu ani počas zhruba pätnásťročnej pauzy úplne nezapadlo prachom, záujem svetovej deathmetalovej scény je stále pomerne veľký. V poradí čakajú napríklad kapely zo Švédska, Nemecka, Mexika, USA či Spojeného kráľovstva.

 

Okrem toho všetkého obnovil Juraj aj spomínaný fanzine, ktorý je podľa jeho slov už iba akousi chuťovkou pre oldschoolových fanúšikov death metalu. Máme sa teda na čo tešiť. Držme tomuto nadšencovi rockovej a metalovej hudby palce, nezostaňme však iba pri tom. Nakupujme do svojich bohatých zbierok aj slovenskú scénu, ktorú sa naozaj oplatí podporiť.