Stále ma fascinuje, koľko kvalitnej hudby máme na Slovensku. Formácia DEPRESY sa zrodila v roku, keď som sa ja ešte iba narodil, no dopracoval som sa k nej až po našej spoločnej štvrťstoročnici. Bohužiaľ. Zistil som totiž, že som prichádzal o veľa. Keď som si po prvý raz pustil dosku A Grand Magnificence, tak mi hlavou prebehlo – slovenský Cradle Of Filth? A aj to ešte asi nie je to pravé prirovnanie.

 

Album ma hneď ohúril hlavne dvojicou rozsiahlejších opusov, ktoré dosku otvárajú, Unpure Romanticism - part 1. - The Alchemy Of Romanticism a Unpure Romanticism - part 2. – Drama. Už len tie názvy ma fascinujú. Milujem koncepčnú hudbu a keď je skladba rozdelená na albume do častí, dejstiev a podobne, tak mi na zátylku naskakuje husia koža. Dokopy dvanásť minút, ktoré tvoria tieto dve skladby, boli zážitkom, ktorý už nič na doske neprekonalo. Spojenie melodických gitár, symfonických samplov, hlbokého growlu je v týchto skladbách, ale aj na celej doske skutočne pozoruhodné. Uchu príjemné melódie zahalené do správnej dávky temnoty. Dávka gotiky, akú mi naposledy, i to nie až v takejto miere, do uší naložili Cradle Of Filth albumom Thornogaphy. Klobúk dole, tlieskam.

 

No a teraz k tomu zvyšku. Ak si potrpíte na rýchle skladby, tak táto doska pre vás asi veľmi nebude. Najrytmickejšie znejú kúsky DesireFeardimension či Heresy, Shadowsnight. Prvé dve zo spomenutých sú navyše tvorené prevažne gitarovými riffmi a sample ustupujú do úzadia. To ich robí aj najtvrdšie, respektíve najsurovejšie znejúcimi skladbami spomedzi tuctu, ktorý máme k dispozícii. To ale neznamená, že zvyšok skladieb by bol vyslovene baladický. Iba sú, čo sa týka tempa, umiernenejšie a to im dodáva tú správnu atmosféru. Vďaka tomu vyniknú hlavne melódie hrané gitarami napríklad v skladbách An Elder Spirit´s Reincarnation či Magic Of Eternal Dreaming, ktorá postupne prepne do módu oldschool black, ale nakoniec sa vráti k príjemne melodickému deathmetalovému zvuku. Najvýraznejšia, respektíve najzapamätateľnejšia melódia a bezkonkurenčne najlepšie gitarové číslo albumu do skladby Kisses Of Suffering.           .

 

Pri počúvaní tejto dosky určite žiadnu depresiu z nekvalitnej hudby, ani z ničoho iného, nedostanete. Je to skutočne kvalitný slovenský melodický death metal. Pôvodne bolo mojím zámerom pri pohľade na logo kapely neodporučiť vám túto hudbu v prípade, ak už nejakú depku máte, ale ber to čert. Ja som pri ich hudbe celkom pookrial a veľmi ma potešili. Doska A Grand Magnificence disponuje totiž atmosférou, ktorá vyvolá počas päťdesiatich minút v človeku všetky možné emócie. Fyzická verzia albumu je už síce vypredaná, ale i tak vám vrelo odporúčam zabezpečiť si ho aspoň v digitálnej verzii. 


Moje hodnotenie:

Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 1Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 2Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 3Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 4Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 5Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 6Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 7Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 8Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 9Treba čakať z albumu A Grand Magnificence depresiu? (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: FB kapely