Už letmý pohľad na obal vo mne vyvolával dojem, že toto nebude v žiadnom smere tradičná pohodová nádielka jednoducho vstrebateľnej muziky. Využitie výhradne bielej a čiernej farby akoby naznačovalo, že poslucháč nemá veľmi na výber - alebo sa nechá totálne pohltiť, alebo sa po prvom pokuse vzdá a už sa nikdy nevráti, čomu by sa bežný človek asi veľmi nečudoval.

 

Pražskí THE CORONA LANTERN (schválne, skúste pogoogliť, čo je to koróna) rozhodne nie sú voľbou pre každého. Aj keď je Consuming The Tempest ich prvým plnohodnotným počinom a ich začiatky sa datujú do dôb len nedávno minulých - presnejšie do roku 2014, nejde o žiadnych nováčikov na metalovom poli. V tomto doom/sludgeovom bahne sa utápajú členovia ďalších pražských spolkov ako Diligence, Keep On Rotting alebo momentálne neaktívnych Sepsis.

 

Doomový žáner je pomerne jednotvárny. Pomalé bicie, ťahavé riffy a všadeprítomná depresívna atmosféra sú jeho základnými atribútmi a, pochopiteľne, v hojnej miere ich využívajú aj TCL. Avšak namiesto pohodlného nekonečného opakovania týchto prvkov sa tento kvintet na čele so šialeným vokálnym prejavom disponujúcou Dahlien snaží o niečo viac. Darí sa im to do takej miery, že neváham označiť Consuming The Tempest ako album pestrý (áno, som si vedomý, že som práve vytvoril protiklad k prvej vete tohto odseku). Ak však neodpíšete album jedným-dvomi povrchnými vypočutiami, uvidíte, že nepíšem úplne z cesty.


Po obligátnom intre (šum vetra a vŕzganie šibeničného lana je až prekvapujúco efektné) nečakajte žiadny úder do tváre divokým riffom. Tak, ako sa na doom metal sluší a patrí, sa všetko rozbieha pozvoľna. V prípade Sleeping On Warm Ashes ide o vybrnkávaný motív, ktorý napriek svojej jednoduchosti navodzuje parádne stiesnenú atmosféru a nič na tom nezmení ani prechod do ťažkotonážneho riffu spolu s nástupom vokálu. Zvuk gitár je správne sludgeovo skreslený, miestami ledva rozoznáte tóny. Čudoval som sa sám sebe, ale ono to fakt nevadí.


Gitaristi sa evidentne radi hrajú so svojimi efektami a aj vďaka nim dokáže človek relatívne ľahko rozoznať jednu kompozíciu od druhej. Miestami znejú ako úplne iný nástroj, táto zložka nahrávky si skutočne zaslúži pochvalu. Štruktúry songov sú v podstate vždy iné a pozorný poslucháč dokáže vždy zachytiť skladbu odlišujúci prvok, napr. blastbeaty v Apathy That Resonates. Mňa osobne najviac zaujala dvojica Incompatibile Structures (vynikajúci nervný feeling, strašidelná šľapavá pasáž s chytľavým riffom a melodické vyhrávky na konci sú kombináciou na nezaplatenie) a A Ray Of Black Light Lantern. Dve vety a jeden primitívny riff sú skrátka manifestom minimalizmu a rozum akosi nedokáže pochopiť, ako je možné, že aj to stačí na vytvorenie všakovakých myšlienok, scenérií a obrazcov v aspoň trochu otvorenej hlave.

 

The Corona Lantern vedia, čo robia. Niekedy to naozaj nie je o tom vymyslieť krkolomnejší riff, zaspievať čo najvyšší tón alebo mať sterilne čistú a vypiplanú produkciu. Consuming The Tempest jasne dokazuje, že špina má v tvrdej muzike stále svoje nezastupiteľné miesto a na tom sa snáď ešte dlho nič meniť nebude.Mimochodom, ak vám nebude sedieť počet skladieb na zadnej stane obalu a na CD, len poznamenám, že táto vydarená prvotina nie je jediný materiál, ktorým sa TCL môžu pochváliť.


Moje hodnotenie:

The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 1The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 2The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 3The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 4The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 5The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 6The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 7The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 8The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 9The Corona Lantern - Consuming The Tempest (recenzia) - 10

Použité zdroje:
Foto: FB kapely