Prešovská kapela TEMPLE nedávno rozvírila vody progresívneho rocku svojím debutom Contrasting Emotions. Nedávno sme vám priniesli jeho recenziu, tentoraz sme sa o vydaní albumu porozprávali s gitaristom Martinom Tomášikom a spevákom Tomášom Bačinským. V rozhovore prezradili, ako ich album prijala kritika, ale aj to, čo plánujú do budúcnosti. 

 

V máji ste vydali debutové CD v digitálnej podobe, neskôr nasledovalo vydanie fyzického CD. Prečo ste sa rozhodli vydať CD práve takto?

Martin: Od začiatku sme mali zámer vydať Contrasting Emotions aj vo fyzickej podobe. Skladby s výnimkou jednej (Heartbeat) boli remastrované v štúdiu Umpax v Prešove, čo zvukovú podobu na fyzickom nosiči výrazne vylepšilo oproti pôvodnej digitálnej verzii.

Tomáš: Na fyzické CD sme naplánovali ešte jednu – bonusovú skladbu, s ktorou sme sa museli trochu vyhrať, aby nakoniec dosiahla takú finálnu podobu, s ktorou sme boli spokojní.

 

Ako váš debut prijala kritika a najmä fanúšikovia?

Martin: Prvotné ohlasy prišli už po vydaní digitálnej verzie Contrasting Emotions v apríli 2016, paradoxne, viac ich bolo zo zahraničia ako zo Slovenska. Až vydaním fyzického nosiča sa to rozprúdilo o niečo viac aj na domácej scéne a postupne dostávame feedback zo strany odbornej, ale aj širokej verejnosti.

Tomáš: Hlavne v zahraničí sme mali veľmi pozitívne ohlasy. Slovenská fanúšikovská základňa bola dlho v očakávaní a výsledný produkt prijala s nadšením.

 

Album Contrasting Emotions vo fyzickej podobe obsahuje aj bonusovú skladbu. Prezradíte nám niečo o nej?

Tomáš: Bonusová skladba sa volá Angel Down a je našou najnovšou a aj najdlhšou skladbou. Na jej tvorbe sa podieľali aj dvaja hostia – Mário Gappa Garbera (saxofón) a Janka Grušková (vokály). Táto skladba zachytáva príbeh egoistického človeka, ktorý okradne svojho strážneho anjela pre svoj prospech a v závere si s ľútosťou uvedomuje svoj omyl.


spustiť videospustiť video

Na skladbách sa autorsky podieľate všetci? Kto má na starosti texty a ako vznikajú?

Tomáš: Nositeľom primárnej hudobnej myšlienky v skladbe je Maťo (gitara), potom nasleduje tvorivý proces „kvasenia“, v ktorom každý člen kapely prispeje svojou troškou – svojím nástrojom a ideami, aby to celé dobre vyznelo. Textárom som ja. Texty sú vždy naviazané na nejakú emóciu, ktorú popisujú nie úplne konkrétne, ale vždy s istým voľným priestorom na ich interpretáciu. Každý človek je iný a každý si z toho dokáže odniesť to svoje. Pri tvorbe textu je na začiatku nejaká vízia situácie, konfliktu, existenčnej alebo filozofickej povahy. Či už sa jedná o kontrast svetla a tmy, života a vojny, medziľudské vzťahy alebo prístup človeka k prírode, vždy ide o snahu uchopiť a preniesť do našej hudby emócie zo širokého spektra.

 

Inšpirujete sa pri skladaní aj inými hudobníkmi či kapelami? Máte nejaké hudobné idoly?

Martin: Hudbou som obkolesený prakticky neustále. Žánrovo je to u mňa veľmi rôznorodé, ale základ tvorí nepochybne rocková a metalová scéna. Rád si taktiež vypočujem žánre ako jazz či fusion. Momentálne s obľubou počúvam mladú generáciu hudobníkov ako Jakub Zytecki (Disperse) či David Maxim Micic (Bilo, Destiny Potato). Koncertne ma nedávno veľmi zaujali britskí Haken či nórski Leprous.

Tomáš: Tvorba kapely Temple je určite ovplyvnená štýlom, v ktorom sa my ako poslucháči pohybujeme, hlavne kapelou, ktorá sa niesla mladosťou väčšiny z nás – Dream Theater. Keďže sa hovorí – si tým, čo počúvaš, určite by som pridal do zoznamu aj kapely Pain Of Salvation, Vanden Plas a Symphony X.

 

Chystáte aj krst debutu a koncerty na jeho podporu?

Martin: Áno. Koncert spojený s krstom CD je naplánovaný na 17. marec v klube Wave v Prešove, kde vystúpime spolu s košickou kapelou Unforeseen. Bude to svojím spôsobom špeciálna akcia, keďže tento rok je presne 15 rokov od vzniku našej kapely a prispôsobili sme tomu aj setlist, ktorý bude rozdelený na dve časti. V prvej odohráme naše najstaršie skladby z repertoáru, niektorým fanúšikom budú, verím, známe ešte z nášho EP Fading Away. V druhej časti odznie po prvýkrát Contrasting Emotions naživo. 18. marca predstavíme náš debut aj v Košiciach.

 

Aké máte plány do budúcnosti?

Martin: Po prvých dvoch koncertoch v Prešove a v Košiciach, kde predstavíme náš debut, by som rád v koncertovaní pokračoval, aby sme Contrasting Emotions predstavili aj v iných častiach Slovenska, prípadne aj v blízkom zahraničí. Snáď sa cez leto podarí aj nejaký festival.

Tomáš: Po predstavení albumu verejnosti sa tešíme na ďalšie tvorivé obdobie, nápady sa postupne hromadia, treba ich len spracovať. 

Použité zdroje:
Foto: FB kapely