Kapelu STOLEN MONEY som mal možnosť vidieť na festivale Vúdstok. Mal som o nich len málo informácií, počul som jednu pesničku niekde na internete. V tom na pódium prišli štyria chalani a začali hrať nadupaný rock n' roll. Vystúpenie si naozaj užívali. Je priama úmera medzi tým, ako sa baví kapela a ako sa baví publikum. A naozaj, po pár pesničkách sa počet divákov pred pódiom zvýšil veľmi slušne. Ich koncert určite patril medzi najväčšie prekvapenia festivalu. Preto som sa s chalanmi skontaktoval a porozprávali sme sa so spevákom Andrejom o ich plánoch do budúcna a mnohom ďalšom. 

 

Kto sú Stolen Money?

Stolen Money sú štyria ročníkoví spolužiaci z gympľa v Dolnom Kubíne, momentálne štyria flákači vysokých škôl.

 

Prečo sa voláte práve takto? Plánujete prizvať do kapely aj Baštrnáka s Kaliňákom?

Názov napadol Vilčovi po príhode, kedy sme si za nakradnuté peniaze kúpili nástroje, aby sme mohli začať hrať. V tomto smere by sme si s Kalim a Baštym náramne rozumeli. A jasné, oni dobre vedia, že u nás majú dvere vždy otvorené.

 

Čo bolo impulzom pre založenie kapely?

Impulzom bol fakt, že miesto toho, aby som konečne začal robiť niečo aj ja, pozoroval som len ostatné kapely, ako si hrajú a ticho závidel. Preto som koncom leta 2011 zavolal Vilčovi (gitara) čo robí, no a on pri pílení dreva na otázku, či bude ochotný spáchať nejaký zločin, odpovedal hneď veľmi jasne a kladne. Ešte v ten deň vznikol taký pred-projektík Stolen Money, ktorý sa vyvíjal asi rok a pol. Postupne sa pridal Kevin (bubeník) a Krato (basa) a začali sme tvoriť.

 

Nedávno sme vás videli na Vúdstoku a je vidno, že si pódium užívate. Na ktoré vaše koncerty spomínate najviac?

Jasné, je skvelé vidieť nejakú spätnú odozvu, je to veľká sranda, keď okrem vás skáče aj publikum. Najviac do pamäti sa zaryje ten prvý. Tak je to asi u každej udalosti. Potom boli výborné koncerty na Hviezdnych nociach, zlomový koncík bol na Tužina Groove a, samozrejme, Vúdstok.

 

Ako by ste charakterizovali vašu hudbu? Je to zmes žánrov či zostávate v istých hraniciach?

Snažíme sa hýbať v žánroch ako blues, hard rock a rock n' roll, ale nesnažíme sa nijako škatuľkovať.

 

Kto tvorí texty a čím sa inšpiruje?

Texty píšem ja. Zo začiatku to boli pesničky o dievčatách, potom o spoločenských akciách a postupne cez nejaké ďalšie životné situácie a okolnosti som si začal vymýšľať postavy a tvoriť k nim príbeh.

 

Máte pocit, že rocková scéna sa nejako vyvíja alebo len stojí na mieste, resp. smeruje k horšiemu (kapely, fanúšikovia, odozva na sociálnych sieťach, koncerty,...)?

Nemám úplný prehľad o tom, či sa vyvíja, to musia posúdiť starší alebo aspoň tí, ktorí organizujú rôzne súťaže či festivaly. Na každej akcii sa však nájde kapela, ktorá ma niečím zaujme. Stále som toho názoru, že na to, aká je Slovensko malá krajina, tu vyrastá nadpriemerné množstvo dobrých muzikantov, o ktorých verejnosť toho veľa nevie a stále si razia vlastnú cestu. Z osobného hľadiska si myslím, že áno, scéna sa vyvíja a cítia to aj ľudia. Horšie však je, že nedostávajú dostatočný mediálny priestor.


spustiť videospustiť video

Už máte vonku singel spoločne s videoklipom. Priblížte nám prácu na oboch veciach.

Pieseň má názov Out Of Sight a nahrávali sme ju túto jar v štúdiu Umpax v Prešove. Vznikla dávnejšie, no dlho sme pre ňu nevedeli nájsť finálnu podobu. Menil sa text, refrén, sóla a nakoniec, už keď sme si mysleli, že takto ju ideme nahrať, prišiel producent Rado Hanzel (bubeník ElevenHill, Satin Lead) a pomohol nám upraviť pesničku do finálnej podoby. Týmto sa chcem aj za celú našu kapelu poďakovať chalanom z ElevenHill, ktorí nám počas nahrávacieho víkendu pomohli s produkciou. Klip vznikol ,,ako si urobíš, tak máš". Navrhol ho Kevin v jeden deň festivalu Hviezdnych nocí v Bytči, a tak sme na niekoľko papierov A3 napísali text. Lanárili sme známych a kamošov, že budú na chvíľu slávni a, našťastie, nám v tom pomohli. Takisto nám ponúkol nejaké zábery z festivalu Jakub Zajac a najväčšiu zásluhu má Filip Zahradník, ktorý nám to celé nad očakávania zostrihal. Užili sme si pri tom veľa zábavy.

 

Čo príde ďalej? Môžeme očakávať aj debutový album?

Môžete očakávať čo len chcete. Ale nie. Ťažko povedať, traja ideme na Erasmus, pol roka si teda dávame pauzu od koncertov aj nahrávania, no po príchode chceme čo najviac koncertovať a pracovať na ďalších nahrávkach.

 

Čo je vaším snom ako kapely? Čo sa musí stať, aby ste si povedali, že to za to stálo?

Snom je vybudovať si stále širšiu fanúšikovskú základňu, ktorá si aj o niekoľko rokov povie, že fajn, oni stále hrajú, stále sú tu, bavia nás a je to oveľa lepšie ako v časoch tohto rozhovoru. 

 

Chcete niečo odkázať svojim súčasným či budúcim fanúšikom? 

Stolen Money má tých najlepších a najsexi fanúšikov na svete. Pokiaľ sa stále hľadáš a ešte nevieš, v čom si skutočne dobrý, Keep calm and be a fucking Stolenmaniac!