Keďže hektický september plný nových začiatkov, vybavovačiek, spamätávania sa z letných dovoleniek je za nami, prichádzajú októbrové tipy od redakcie ROCKER.sk. Minule vám poradila Jane Blake čo počúvať a čítať v septembri, teraz som na rade ja.  
 

Na Slovensku sa to príliš nehýbe, no za zmienku aj tak určite stojí pár hudobníkov. V lete na ma festivale Vúdstok zaujalo niekoľko mien zo slovenskej alternatívnej scény. Jedným z nich bola určite mladá rocková kapela STOLEN MONEY, ktorá nedávno vydala svoj singel a odpovedala našej redakcii aj na pár otázok. Ich singel Out Of Sight určite stojí za vypočutie, jeho surový zvuk skvele nabudí a rozkmitá aj v čoraz nižších teplotách. SATIN LEAD je kapela okolo Ľuba Petrušku z Chiki Liki Tu-A. Ako som už o nich písal, Satin Lead je ale trochu iným odvarom. Je v ňom cítiť 60. roky a angličtinu bez východniarskeho prízvuku. Skladba Something odznela aj v novom slovenskom filme Nina.


spustiť videospustiť video

Zaujal ma aj rozhovor s MR. TEDDY AND THE SIDEKICKS. Kapela z našich končín hrá rockabilly a takéto zoskupenia sú tu veľkým unikátom. Tu je ich pieseň Born In Wrong Time. Najzaujímavejšou udalosťou je určite nový album HORKÝŽE SLÍŽE s názvom Pustite Karola. Je v ňom všetko, čo má na novom albume Slížov byť. Hra so slovíčkami, vtipné texty v piesni Kozy, husle, Rooney, no i skladby, ktoré kde-tu skrývajú aj vážnejšiu pointu ako Ratatata.

 

Je chyba myslieť si, že na Slovensku sa nedá nič počúvať. Stačí sa trochu rozhliadnuť, stráviť chvíľu na internete a dobrú kapelu nájdete aj u nás. Ako zástupca menej hlučných štýlov určite odporúčam TALKSHOW, FRESH OUT OF THE BUS, KORBEN DALLAS či WALTER SCHNITZELSSON. Sú to progresívne kapely, ktoré majú vycibrené vystupovanie naživo a nezaostávajú ani na štúdiových nahrávkach. Precízny zvuk je dnes už podmienkou a tieto kapely to vedia. 

 

Vo svete sa toho minulý mesiac udialo vcelku dosť. Úvod jesene nám spríjemnili nové skladby či už od ASKING ALEXANDRIA, MARYLINA MASONA, HOLLYWOOD UNDEAD alebo od ARCHITECTS. Asking po návrate speváka Dannyho Wornsopa chystá nový album v decembri a zatiaľ fanúšikom ponúkajú SinCity vizuál ku skladbe Into The Fire. Danny sa ako spevák určite posunul a názor na kapelu by už mali prehodnotiť aj tí, ktorí majú túto partiu zafixovanú ako teenage metal. Kalifornskí Hollywood Undead prišli s kalifornskou novinkou, ktorá je tiež predzvesťou nového albumu. 27. októbra uzrie svetlo sveta. Piati chlapci s piatym albumom na ceste dali zatiaľ k dispozícii dve skladby California Dreaming Whatever It Takes.

spustiť videospustiť video

Okrem hudby by som chcel odporučiť aj jeden film, respektíve dokument. Je o jednom z najviac talentovaných a zároveň najviac nedocenených hudobníkov. Marek Brezovský bol hudobný skladateľ, člen artrockovej kapely, jednoducho nadaný hudobník. Zomrel vo veku, ktorý je príliš nízky aj na rockerov. O sedem rokov skôr na to, aby sa ocitol v Klube 27. Iba dvadsaťročný sa predávkoval heroínom. No za ten krátky čas, čo pobudol medzi nami, toho stihol naozaj veľa. Veľmi kvalitne spracovaný dokument od Petra Lančariča s názvom Hrana - 4 filmy o Marekovi Brezovskom vás určite zaujme a rozšíri váš obzor o životopis tohto nezabudnuteľného, žiaľ, iba mladého chlapca. 

spustiť videospustiť video