Nenkovce sa nachádzajú niekde v Juhomoravskom kraji a práve táto obec je domovom kapely SOUNDS OF OCCUPTION. Štýlovo by sa dali zaradiť niekam k alternatívnemu rocku až grunge. Chalani datujú vznik svojho súboru na začiatok roku 2015. Dlho neotáľali a minulého roku naservírovali debut s názvom The Same River Twice. Jeho obsah sa mi náhodou dostal do uší aj spolu s úlohou zvestovať moje dojmy a pocity.

 

CD v digipackovej verzii vyšlo pod nezávislým vydavateľstvom Ears&Wind Records. Tóny úvodnej The Shore naznačovali, že som si vlastne na seba ušil búdu. Hneď s druhou Perfect Will sa moje tušenie potvrdilo. Nachádzal som sa v nezmapovaných vodách. Mne však odvaha nechýba, a tak som počúval ďalej. S ubiehajúcimi minútami som zrazu začal mať pocit, že ono to nie je vôbec zlé. Páni to celkom na svoje nástroje vedia a viac ako experimentom sa venujú emóciám a atmosfére. Hudba je celkom farebná a aj miestami nápaditá. Nečakajte zasa nejaký prog ani šialené zvuky. Kapela hrá v trojici a európske nálady sa hojdajú na hojdačke dovezenej zo Seattlu. Jedná sa o melanchóliu umne zabalenú do grunge.

 

O spevy a bicie nástroje sa stará pán Paul O´Connor. Tento junák z Írska sa spojil s gitaristom Martinom Bystřickým a basmenom Lukášom Robekom v jednu hudbu a jeden zvuk. Sympatické je, že žiaden nástroj neuteká mimo vlnu a nevyčnieva. Budí to vo mne dojem kompaktnosti a celistvosti. Nahrávka tak netrpí stratou objemu v silnejších pasážach. Naliehavé spevy už len dotvárajú pochmúrnejšiu náladu piesní.Tu sa vlastne dostávame k nedostatkom. Totiž celý album sa v týchto melancholických vodách dosť stráca a aj keď má svoje silné momenty, stále sa vráti späť do zahmlených kútov. Práve toto je príčinou, že sa piesne zlievajú do jednej kaše. Chýba tam viac farieb a ostrejších hrán. Napríklad song Big Brave You som si aj celkom obľúbil. Škoda, že v celkovom kontexte zapadol do jednej nálady, ktorá sa nesie celým playlistom.

 

Na debut to však stačí. Verím, že v budúcnosti to chalani viac zdramatizujú a ponúknu aj iné nálady ako len zadumané prechádzky večerným parkom.

Moje hodnotenie:

Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 1Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 2Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 3Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 4Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 5Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 6Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 7Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 8Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 9Sounds Of Occupation - The Same River Twice (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video