Dostal sa mi do rúk ďalší titul z vydavateľstva SMA. Tento raz ide o mini album kapely SINNERS MOON, na ktorý som sa, priznám sa, celkom tešil. Nebojím sa tvrdiť, že melodický metal zo Slovenska sa vďaka niektorým kapelám rýchlo doťahuje na svetovú úroveň. Dôkazom toho je aj album Atlantis (2015) od spomínanej partie zo Serede. Skladby ako Memento Mori, Buried či pieseň My Servant s Tonym Kakkom (Sonata Arctica) sú ukážkami skutočne kvalitného symfonického metalu. Pozrime sa teda spolu aj na ich nové EP Far Beyond The Stars (2017), ktoré sa tento raz kapela rozhodla vydať na domácej pôde.

 

Doska začína introm Awakening (The Suite), ktoré vo mne vyvolalo pocit, že kapela akosi výrazne pozmenila svoj zvuk. A tento pocit rezonoval aj počas ďalšej skladby. Titulná skladba Far Beyond The Stars, spolu so spomínaným introm, znejú určite menej „nightwishácky“ než skladby z debutovej dosky tejto kapely. Nasledujúca Travelers sa k tomuto trendu opäť vracia, čo ale vôbec neberiem ako negatívum. Symfonický orchester obsiahnutý v syntetizátore a sem-tam nejaká tá klavírna vyhrávka v takejto muzike nesmú chýbať a, minimálne mňa, vždy potešia.

 

Kapela na tomto mini albume očividne chcela zaujať veľkou rôznorodosťou. Keď vezmeme do úvahy, že doska obsahuje päť stôp a medzi nimi sme doposiaľ našli intro a dve autorské skladby, určite čakáte, čo bude nasledovať. Takáto kapela nikdy nesklame a poteší duše melancholickejších metalistov srdcervúcim slaďákom. Sinners Moon na to pamätali a titulnú skladbu na album pridali v alternatívnej klavírnej verzii, ktorá je prinajmenšom rovnako vydarená ako jej originál.

 

Toto tvrdenie, bohužiaľ, nemôžem zopakovať pri počúvaní cover verzie skladby Skúsme to cez vesmír, ktorú sa na toto EP kapela (opäť bohužiaľ) rozhodla zaradiť. Je pravda, že tento kúsok sa na album možno tematicky hodí, i keď ani o tom nie som úplne presvedčený, keďže všetko ostatné okolo kapely a tejto dosky je prezentované v anglickom jazyku. Hudobne to kapela síce zvládla a dala tejto legendárnej skladbe vcelku inovatívny zvuk, ale inak veľmi šikovnú speváčku Simonu táto pieseň doslova pochovala. Nie som si istý, či je to slovenčinou, ktorá jej veľmi do úst nejde, ale jej pestrý a silný hlas v skladbe od rýdzo slovenskej Tublatanky zaniká a zdá sa krehkejší než v ostatných. A aj poslucháč by sa pravdepodobne potešil viac ešte jednej autorskej skladbe. O to viac, keď Sinners Moon už dávno nie sú kapelou, ktorá by na covery bola odkázaná.

 

Čo sa týka symfonického metalu, mám pocit, že je čím ďalej, tým ťažšie nájsť kapelu, kde je možné vypočuť si gitarovú hudbu s množstvom orchestrálnych prvkov a skvelým ženským vokálom a zároveň nebyť rušený growlom. Je to tak aj u kapely Sinners Moon, ale ako hovorím, nie sú jediní. Tým, samozrejme, nemyslím, že by growl v tejto hudbe nebol kvalitný alebo namieste. Práve naopak. No napriek tomu si stojím za tým, že by bolo fajn vypočuť si aj niektoré ich rýchle skladby bez neho.

 

Či už okolo bájnej Atlantídy, alebo cez vesmír, ďaleko za hviezdy... S hudbou tejto kapely to skúsim určite rád aj nabudúce. I keď radšej bez Tublatanky či iných známych kapiel, ktoré stretávam radšej na iných hudobných potulkách. V každom prípade ma Sinners Moon opäť utvrdili v mojom presvedčení z úvodu a už teraz sa teším na ďalšiu dlhohrajúcu dosku plnú ich autorských kúskov, na ktorú ma touto malou ochutnávkou navnadili. 


Moje hodnotenie:

Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 1Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 2Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 3Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 4Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 5Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 6Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 7Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 8Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 9Skúsime to so Sinners Moon cez vesmír? (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: FB kapely