Opäť začínajú prázdniny. No tento raz s prvým júlom nezačína len letný oddych pre študentov (pracujúcim je to viac-menej jedno), ale aj naša nová rubrika. V nej vám každý mesiac jeden z členov redakcie odporučí to, čo podľa neho stojí za vašu pozornosť – koncerty, albumy, interpreti, knihy... Čokoľvek, čo sa rocku či metalu týka. A aby sme začali hierarchicky... Čo vám na júl odporúča šéfredaktorka ROCKER.sk?

 

Vo mne síce ešte stále odznievajú pocity z úžasných koncertov Alter BridgeFoo Fighters v Prahe, takže v prehrávači sa mi točia hlavne ich piesne, no sústreďujem sa na ďalší veľký koncert. GUNS N‘ ROSES 4. júla v Prahe. Keď sa ma niekto opýta na obľúbenú kapelu, GNR je jednoznačná odpoveď. Slasha som síce videla sólovo štyrikrát a Axla dvakrát (aj s AC/DC), Duffa uvidím prvý raz. A ich troch spolu tiež, keďže v čase ich najväčšej slávy som na koncerty ešte nebola schopná chodiť. Síce mi tam chýba minimálne Izzy a dvojica Slash & Myles mi maximálne sedí, určite to bude obrovský zážitok.

 

Okrem toho, že GNR je moja srdcovka, Slash je moja najväčšia platonická láska. A keďže bude mať tento pán koncom júla narodeniny (päťdesiate druhé a aj tak vyzerá dobre), pustite si jeho sólové albumy. Na prvej sólovke Slash si nájde každý niečo – či už je to slaďáčik Gotten s Adamom Levinom, elektrizujúca Starlight s Mylesom Kennedym či moja obľúbená a najtvrdšia z albumu Nothing To Say s M. Shadowsom. Na tejto doske mu hosťovali aj Lemmy, Ozzy, Iggy Pop, Dave Grohl za bicími, nedávno zosnulý Chris Cornell a ďalší. Z ďalších dvoch albumov Apocalyptic Love World On Fire odporúčam Bad Rain či Beneath The Savage Sun. A vlastne aj všetky ostatné, to je už jedna rocková paráda. A Slashov dobrý kamarát Alice Cooper vydáva o pár dní na to novú sólovku Paranormal. Určite nebude škoda hodiť očkom (respektíve uškom) aj na to.


spustiť videospustiť video

Neviem ako vy, ale ja zatiaľ dovolenku naplánovanú nemám. No keď na nejakú idem, rada tam čítam. Pred pár dňami som si kúpila knihu JIMI HENDRIX: Začať od nuly (Jeho vlastný príbeh). Je to akoby autobiografia. Svoj príbeh porozpráva sám Jimi, no on tú knihu nepísal. Je vyskladaná z rôznych rozhovorov s ním či jeho denníkových zápiskov, ktoré sú dané dokopy tak, aby prerozprávali celý príbeh jeho krátkeho, no výnimočného života jeho vlastnými slovami. Zatiaľ mám prečítaných len niekoľko strán, no vyzerá to zaujímavo. A po dočítaní sa plánujem vrhnúť na Jmenuju se OZZY. Navnadila ma na to aj táto recenzia.

 

Kto má radšej filmy ako knihy, na dlhé večery sú vhodné napríklad Rock Star (scéna s Mylesom na konci je už kultovka s peckou naspievanou geniálnym Jeffom Scottom Sotom), Na pokraji slávy (pozdravujem všetkých, ktorí sa venujú rockovej žurnalistike), Zažiť Woodstock, The Doors... Mohla by som vymenovávať ešte veľa. Pár tipov nájdete aj tu. Perfektný seriál dýchajúci rockom bol Vinyl, škoda však, že ho po prvej sérii zrušili. Trošku mimo hudby, no hippie atmosféra konca 60. rokov zaručená je v seriáli Aquarius. Ten však zrušili po dvoch sériách. To naozaj nemôžu mať dobré seriály dlhšiu životnosť?

 

Určite to bude tak, že sa zase ani nenazdáme a bude koniec mesiaca. To však nebude žiadna tragédia, lebo to bude znamenať, že BILLY TALENT prídu do Trenčína. Túto kapelu som už mala možnosť vidieť ako predskokanov Green Day v Prahe v roku 2010. Do vtedy som ich poznala len tak zbežne, no úplne ma dostali. Na tento koncert sa teším o to viac, že som mala možnosť urobiť telefonický rozhovor so spevákom Benjaminom, ktorý bol veľmi príjemný a naozaj som mala pocit, že sa na Slovensko teší. Tak dúfam, že tam bude plno.

 

No a čo by ste na júl odporučili vy mne?

 

P.S.: Aj rockeri majú radi folklór, veď tie ľudovky nemajú ďaleko od rockových vypaľovačiek.  A folklór má pútnické miesto v Detve. Druhý júlový víkend (7. – 9. júla) sú tam Folklórne slávnosti pod Poľanou. Kto ma spozná a osloví, že „Najdrsnejšie informačné riffy má ROCKER.sk!“, toho pozvem na pivo alebo pálenku :)  

Použité zdroje:
Foto: Kat Benzová