Mnohí z nás si už zvykli na to, že Švédi SABATON k nám zavítajú aspoň raz ročne, čo je úplná nádhera pre ich verných fanúšikov. Ani tento rok nebude výnimka, ale rozhodne bude iný a nielen kombináciou kapiel, ktoré s tankistami 14. marca zavítajú do bratislavskej Aegon Arény. Tými budú nemecká legenda ACCEPT a švédski nováčikovia TWILIGHT FORCE. Momentálne pätica na turné predvádza najlepšiu šou, akú doteraz kedy robili.

 

Ale do tejto akcie ostáva ešte takmer mesiac, preto si čakanie trochu spríjemnite aspoň nasledujúcim článkom, kde si pre veľkosť kombinácie Sabaton a Accept povieme nejaké zaujímavosti o týchto gigantoch, no i predstavíme v podstate ešte stále nováčika na trhu, ktorým sú Twilight Force.


Sabaton

Keďže hlavným ťahúňom sú v tomto prípade práve Sabaton a Accept spolu s Twilight Force tvoria ,,iba“ ich support, začnime práve s nimi.

 1. Pôvodne sa nevolali Sabaton. Ich prvý názov znel Aeon, ale potom zistili, že už je obsadený a tak sa premenovali na Sabaton.
 2. Keď hrali ako Aeon, ešte chodili do školy. V tomto období sa Pär spoznal s Joakimom, ktorý sa pridal k ich kapele ako klávesák.
 3. Pôvodne hrávali iba cover verzie skladieb. Aj dnes ešte takmer na každom albume – či už na základnej edícii, earbook alebo so špeciálnymi bonusmi - majú aspoň jeden cover.
 4. Okrem coverov majú Sabaton niekoľko skladieb, ktorými vzdali hold metalovým a rockovým legendám. Patria medzi ne Metal Crue (obsahuje zašifrované mená viac ako štyridsať kapiel), Metal Ripper (obsahuje kusy skladieb mnohých legendárnych klasických kapiel)Metal Machine Man Of War.
 5. Inšpiráciu na smer, ktorým sa tematicky uberajú, získali po pozretí filmu Zachráňte vojaka Ryana.
 6. Keďže sa vo svojich piesňach venujú historickým témam, vždy si všetko poriadne naštudujú, aby sa nezmýlili a neurobili chybu.
 7. Texty skladieb píšu tak, aby na počúvajúceho pôsobili akoby bol vojakom v prvej palebnej línii. Zároveň sa pri ,,rozprávaní“ vojnovej histórie snažia byť politicky nestranní.
 8. Pred niekoľkými rokmi ich niektorí ľudia označovali za nacistov pre skladby o Nemecku, v ktorých nešetrili detailami. Samozrejme, nie je to pravda a sama kapela sa na tomto označení smeje.
 9. V skladbe Hearts Of Iron sa pomýlili v nemeckej časti textu, kde namiesto Keine Schlacht, eine Rettungsaktion Joakim spieva Nicht ein Schlacht, ein Rettungsaktion.
 10. Po odchode gitaristu Thobbeho Englunda ho nahradili Tommym Johanssonom. Zaujímavosťou však je, že Tommy mal šancu dostať sa k nim už oveľa skôr. Ponuku pridať sa do kapely mal v čase, kedy prijali Thobbeho. Tommy však v tom čase nemohol ponuku prijať pre rôzne dôvody, ale nebyť nich, Thobbe by zrejme nikdy v Sabatone nebol.
 11. Ich producentom je Peter Tägtgren, ktorý je zároveň spevákom kapely Pain. Joakim má s Pain skladbu Call Me.

spustiť videospustiť video

Accept

Nemecká heavymetalová legenda, ktorá funguje už v poradí svoju štvrtú etapu, má dvanásť ex členov a piatich aktuálnych. Nepochybne ich netreba predstavovať, lebo toho určite o nich viete veľa. No čo tak niekoľko zaujímavostí ako pri Sabaton?

 

 1. Skôr, než prešli k menu Accept, osem rokov vystupovali pod názvom Band X.
 2. Kapela zohrala veľkú úlohu pri formovaní speed a thrash metalu.
 3. Ich prvým albumom, ktorým zabodovali na domácej pôde a dostali sa na prvé miesta rebríčkov, bol Blind Rage vydaný v roku 2014.
 4. Z pôvodnej zostavy sú v kapele už len Wolf Hoffmann a Peter Baltes. Obaja sú zároveň dve tretiny zo zakladajúcich členov. Tretím mužom, ktorý stál za zrodom Accept, je Udo Dirkschneider, ktorý bol s nimi medzi rokmi 1976 až 1989, 1992 až 1997 a aj počas reunionu v roku 2005. V pôvodnom zoskupení s nimi tromi boli ešte Gerhard Wahl a Frank Friedrich.
 5. Ich skladba Balls To The Wall z rovnomenného albumu, ktorý ich potiahol na vrchol a postaral sa im o to, aby ich poznal celý svet, sa nachádzala aj vo filme Balls To The Wall. Myslíte, že sa tvorcovia pri názve inšpirovali práve skladbou od Accept? Možné to je.
 6. Sláva, ktorú dosiahli Accept, neskôr pomohla Udovi, keď ich opustil a založil skupinu U.D.O., ktorá sa tiež dočkala nemalého úspechu.
 7. Pokiaľ nie ste fanúšikmi ruského metalu, potom zrejme neviete, že Uda nájdete v klipe ruskej heavymetalovej kapely Aria. Ide o video ku skladbe Shtil alebo ak by ste to chceli v ruštine, tak Штиль.
 8. Bývalá manažérka kapely Gaby Hauke občas zvykla s nimi spolupracovať na textoch. Nikdy to však nebolo pod jej občianskym menom, ale pod pseudonymom Deaffy. Okrem toho je manželkou gitaristu Wolfa Hoffmanna.
 9. Basgitarista Peter Baltes robil hlavné vokály na albume Predator z roku 1996.
 10. Baltesa môžete počuť v sprievodných vokáloch na albume Savage Amusement od Scorpions.
 11. Jeden z dvoch najčerstvejších členov (ku kapele sa pripojili v roku 2015) Uwe Lulis pred Accept trinásť rokov hrával v Grave Digger.

spustiť videospustiť video

Twilight Force

Twilight Force sú švédska powermetalová kapela, ktorá vznikla v roku 2011. Sami svoj štýl hrania však skôr klasifikujú ako adventure power metal, v rámci ktorého šestica robí aj LARP (Live Action Role Playing Game). Je to hlavne kvôli tomu, že okrem faktu, že ich skladby tvoria dokopy príbehy Kráľovstva Súmraku (Twilight Kingdom) tvoreného siedmimi menšími kráľostvami, sami sú jeho súčasťou prostredníctvom alternatívnych personalít, v ktorých sa členovia zosobňujú. Darmo by ste hľadali ich skutočné mená, zrejme by ste na ne nenatrafili alebo by ste našli len niekoľko. Vystupujú výlučne ako obyvatelia Twilight Kingdom.

 

Zoskupenie tvorí šesť členov. Spevák sa zosobňuje v Chrileonovi, princovi a dedičovi trónu Kráľovstva Súmraku. Gitaristi sú elfovia, teda jeden z nich len napoly elf a z druhej polovice človek, Lynd a Aerendir. Basgitarista zosobňuje druida Borna. Klávesákom a hustlistom v jednej osobe je mág Blackwald. A bubeníkom je goblin De'Azsh.

 

Skupina má zatiaľ na konte dva albumy, z ktorých bol debutovým Tales Of Ancient Prophecies z roku 2014 a druhým v poradí je novinka z minulého roka Heroes Of Mighty Magic, pri ktorej vydaní na YouTube umiestnili aj videá hovoriace legendy o každom členovi, čím predstavili príbehy jednotlivých postáv. Pri najčerstvej nahrávke zároveň nájdete u nich hosťovať Fabia Lioneho z Rhapsody Of Fire a Joakima Brodéna zo Sabatonu. Brodéna však bolo možné počuť aj na ich debutovom albume v pesničke Gates Of Glory. Hoci sú Twilight Force na scéne už šesť rokov, až teraz sa dostávajú do popredia a do väčšieho povedomia fanúšikov metalu vďaka turné so Sabaton.

 

Čo však je ten ich adventure power metal? Je to cesta do fantasy sveta vytvoreného kapelou, ktorý majú urobený tak presvedčivo, že majú prepracované kostýmy i život v tejto krajine, vrátane návrhov obalov albumov, na ktorých nájdete drakov či víly.


spustiť videospustiť video

V marci nás čaká poriadna metalová nálož nadupaná tematickou všehochuťou. Už aby ste pomaly štartovali tanky a kŕmili draky, leštili meče, nabíjali zbrane a trénovali hlasivky, aby ste sa pripravili do boja vo vojnách so Sabaton, pomáhali ochrániť Twilight Force Kráľovstvo Súmraku a zaspievali si s Accept, ale hlavne dorazili včas na túto chuťovku.

Použité zdroje:
Foto: graspop.be, sabaton.net, vaylanpyorre.com, FB