Veľmi obľúbenými kapelami nielen na Slovensku sú takzvané tribute či revival kapely. O to viac, pokiaľ tieto kapely vzdávajú hold tvorbe skupín, ktoré si už nikdy nebudeme mať možnosť pozrieť naživo v pôvodnej či najslávnejšej zostave. Veľa z týchto kapiel sa snaží od imidžu cez hudbu až po pódiovú šou priniesť čo najvernejšiu kópiu toho, čo prinášali legendy. My sme sa porozprávali s kapelou QUEENSHOW. Asi ste si správne tipli, ktorá kapela je ich vzorom.

 

V prvom rade by som sa rád opýtal, ako ste sa dostali k myšlienke stať sa revivalovou kapelou legendárnych Queen? Prečo práve táto kapela?

História našej kapely siaha do dávnej minulosti. Začínali sme ako školská kapela, ktorá hrávala na stužkových a imatrikulačných diskotékach na žilinskom osemročnom gymnáziu. A keďže dievčatá sa odjakživa topili viac pri piesňach Robbieho Williamsa ako pri našich origináloch, ostali sme akosi pri coveroch. Naša kapela fungovala aj po odchode zo strednej školy, aj keď iba občasne a v rôznych zostavách. V tom čase sme mali aj rôzne iné projekty, ktorým sme sa venovali.

Paralelne s týmto príbehom sa rozvíjala aj naša fascinácia kapelou Queen. Začala už v ranom detstve nášho speváka Janka, ktorého otec ho od prvých dní intenzívne zaúčal do tajov rock n’ rollu. Jeho prvá spomienka na Queen sa viaže ku dňu smrti Freddieho Mercuryho, keď sa prvýkrát dozvedel, že takáto kapela existuje. Postupne, ako sa z neho stával lepší spevák, ho čoraz viac zaujímala osoba Freddieho. Predsa len, čo si budeme nahovárať, je to stále jeden z najlepších a najikonickejších rockových spevákov všetkých čias. Začali sme teda aj v rámci kapely skúšať v playlistoch piesne Queen.

Pred pár rokmi sa Janko rozhodol postaviť plnohodnotný Queen revival. Po menších personálnych rošádach sa v roku 2016 zastabilizovala súčasná zostava, ktorá je zložená výhradne z muzikantov, ktorí sa zo žilinského a námestovského hudobného podhubia poznajú už dlhé roky a neváhajú sa oslovovať skvelými priateľmi.

 

Neuvažovali ste niekedy o tom, že by ste sa pustili radšej do skladania vlastných piesní? Nepremýšľali ste o tom, aké by to bolo, aký žáner by ste hrali, ako by ste sa volali a podobne?

Určite sme nad tým uvažovali, dokonca sme aj vlastné piesne skladali. Je však ťažko odhadnúť, aký žáner by sme hrali, keďže časť kapely vyrástla na jazze a druhá časť sú čistokrvní rockeri. Muzika Queen nás však spája, všetci ju máme veľmi radi a to je aj dôvod, prečo to robíme. Každopádne, ktovie... Možno raz začneme robiť vlastné veci alebo hrať japonský funk.

 

Zaradili by ste sa medzi kapely, ktoré sa snažia verne napodobniť svoje vzory ako hudobne, tak i výzorom, pohybmi, a tak ďalej? Keď hovoríme o kapele Queen, tak napríklad ako kapely Queenmania, Mercury či Killer Queen? Alebo ako Pilsen Queen Tribute Band „iba“ hráte piesne tejto kapely? Čím lákate ľudí pod pódiá, na ktorých hráte?

Našou filozofiou a cieľom je priniesť našim poslucháčom autentický zážitok z hudby Queen. To znamená, že keď na našom koncerte zavriete oči, budete sa cítiť ako na ich koncerte a keď ich otvoríte, nebudete veriť faktu, že na ňom nie ste. Aj preto investujeme do autentických nástrojov a rekvizít tak, aby sme boli schopní prinášať čo najvernejšie zvukové a vizuálne prevedenie „queenoviek“. Náš gitarista Lukáš hráva na aparátoch VOX AC30 a gitare Red Special vyrobenej ručne podľa Brianovho originálu u francúzskeho gitarového majstra Mikaela Dansana. Nemôžu chýbať ani legendárne Brianove efekty Treble Booster Pete Cornish TB-83 a TB-83 Extra Duplex. Akustické piesne hrávame na originálnej dvanásťstrunovej gitare Ovation Pacemaker, ktorá má už tridsať rokov. Bubeník Martin búcha na čerstvej novinke v našom kádri – bicích Ludwig Classic 1980’s v povrchovej úprave Chrome, na akých hral aj Roger Taylor.

Čo sa týka vizuálu našich vystúpení, bude najlepšie, ak si urobíte obraz sami. Snažíme sa docieliť, aby sme vyzerali čo najviac ako naše vzory. Pri bubeníkovi Martinovi je to ľahké, keďže sa na Rogera podobá od narodenia, ostatní chalani si však musia k finálnemu výzoru trošku dopomôcť. Spevák Janko si pestuje vlastný kvalitný plnofúz, Lukášove vlasy sú tiež takmer pravé. Samozrejmosťou sú u každého člena kapely verné kostýmy z koncertov Queen. Basgitarista Maťo je na pódiu ťažko rozoznateľný od Johna Deacona a ak klávesák Kubi trošku priberie, budeme si ho mýliť so Spikom Edneym, koncertným klávesákom Queen. Najviac kostýmov má však, samozrejme, Janko, ktorý musí na koncerty nosiť špeciálny flightcase plný oblečenia. Pani manželka mu jeho veľkosť občas v dobrom závidí. 


V čom vidíte váš osobný prínos do hudby kapely Queen? Kde je tá hranica, kde končí to, kým boli, respektíve sú Queen a kde začínate vy, sami za seba?

Túto otázku si musí v začiatkoch svojho pôsobenia zodpovedať každá kapela, ktorá hrá piesne niekoho iného. V podstate sú dve možnosti, ako sa k tejto téme postaviť – zobrať pieseň a priniesť do nej niečo nové, originálne alebo zobrať pieseň a zahrať ju presne tak, ako bola originálne interpretovaná. My preferujeme práve tento revivalový spôsob interpretácie piesní Queen – snažíme sa ich zahrať presne tak, ako ich hrali koncertne aj oni. Na pódiu však stojíme my, a preto prirodzene dávame do muziky aj svoje osobnosti a skúsenosti.

 

Poznáte sa osobne s inými kapelami, ktoré rovnako hrajú skladby tejto skupiny?

Áno, poznáme sa s českou kapelou Princess a taktiež s niekoľkými muzikantmi z holandskej kapely Miracle, napríklad s ich gitaristom Rensom, ktorý hral aj v muzikáli We Will Rock You, do ktorého si ho vybral sám Brian May. Rensa považujeme po Brianovi Mayovi a našom Lukášovi za suverénne tretieho najlepšieho gitaristu hrajúceho piesne Queen.

 

Stalo sa už, že ste hrali na jednom pódiu? Existujú niekde, nazvime to zrazy podobných kapiel, respektíve fanúšikov Queenu?

Áno, pravidelne sa zúčastňujeme pražskej Vzpomínky na Freddieho Mercuryho, ktorá sa uskutočňuje každoročne v novembri na výročie Freddieho smrti, teda okolo 24. novembra. Tam sa nám napríklad podarilo spoznať spomínanú kapelu Miracle. Ak všetko pôjde podľa plánu, budúci rok v novembri sa na tejto akcii predstavíme aj my.

 

Bol niekto z vás na koncerte kapely Queen za čias, keď fungovali v plnej sile? Podarilo sa niekomu z vás stretnúť sa s niektorými z členov originálnej kapely Queen?

Nikto z nás na koncerte originálnych Queen nebol, ale minule sme sa rozprávali s chlapíkom, ktorý bol v Budapešti v roku 1986. My osobne sme sa zúčastnili na koncertoch Queen a Adama Lamberta vo Wroclawi v 2012, vo Viedni v 2015 a v novembri tohto roka nemôžeme chýbať ani na ich koncerte v Prahe. Taktiež sme sa zúčastnili koncertu Briana Maya s Kerry Ellis v roku 2015 v Bratislave, po ktorom sme čakali asi tri hodiny na Briana vedľa jeho tourbusu. Bohužiaľ, Brian odišiel hneď po koncerte autom do hotela, takže sme sa dočkali iba jeho dvorného gitarového technika Peta Malandrona, s ktorým sme sa odfotili a vymámili od neho bolestné vo forme Brianových trsátiek a šesťpencových mincí, s ktorými hráva. Iné stretnutie s členmi Queen sa nám nepodarilo.

 

Uvažovali ste niekedy nad nahraním svojho CD alebo vydaním živého záznamu z vášho vystúpenia? Myslíte si, že niečo také má u tribute kapely význam? 

Z nášho pohľadu pri tribute, respektíve revivalovej kapele vydávanie CD alebo živých záznamov nemá príliš veľký význam. Piesne, ktoré hráme, už raz nahrané boli a tiež mnohokrát interpretované. Pre účely proma sme nahrali medley zložený z najznámejších piesní Queen spolu s videom z koncertu v Poprade, ktorý bol prenášaný aj v televízii. V posledných dňoch finišujeme aj promo nahrávku piesne Under Pressure. Disponujeme aj nahrávkou nášho tohtoročného koncertu v Námestove, z ktorého plánujeme zverejniť pár piesní na našom YouTube kanáli Queenshow. Vydávanie týchto nahrávok však neplánujeme.

 

Kde zvyknete vystupovať? Hráte viac doma alebo v zahraničí?

Väčšinu našich koncertov hrávame doma na Slovensku. Nejaké koncerty máme aj v Českej republike. Snažíme sa dostať našu hudbu aj za hranice týchto dvoch krajín, máme už kontakty v Nemecku, Rakúsku, Poľsku a sme presvedčení, že v dohľadnej dobe nás naše cesty zavedú aj do týchto krajín. Hrávame na festivaloch, firemných akciách, barových koncertoch, ale aj na svadbách či súkromných oslavách. To, čo robíme, nás naozaj baví a napĺňa. Je nám preto jedno, či hráme pre 20 alebo 3000 ľudí, vždy si to na pódiu užívame rovnako. Presne ako povedal Freddie, keď sa dozvedel, že bude hrať koncert vo Wembley: „Zlatko, štadión Wembley? Bude to dosť veľké?“

 

Kam najďalej za hranice Slovenska vás hudba doviedla?

V rámci Queenshow sme hrali najďalej v Českej republike, naši chlapci ale majú za sebou skúsenosti aj z iných projektov, ktoré ich doviedli aj ďaleko za hranice – Nemecko, Luxembursko, Egypt a podobne. Hrali sme na rôznych dopravných prostriedkoch – napríklad návese z kamióna alebo na lodi. Radi by sme si však zahrali aj na vlaku ako Queen v piesni Breakthrough.

 

Aký najväčší zážitok máte zo svojich koncertov?

Zážitkov je vždy veľa (niekedy viac ako spomienok). Najkrajšie však je, keď po odohratom koncerte vidíte šťastné tváre v publiku alebo keď vás osloví niekto, kto sa pohybuje okolo muziky a ocení vašu šou. Vtedy máme pocit, že naša práca stojí za to.

 

Čo je váš najväčší hudobný sen? Čo by ste ešte chceli v hudbe dosiahnuť?

Naším najväčším snom je zahrať si na najväčšom a najslávnejšom stretnutí fanúšikov Queen (Queen convention) vo švajčiarskom Montréux. Myslíme si, že pre kapelu hrajúcu piesne Queen, je toto asi najviac, čo sa v tejto brandži dá dosiahnuť.

 

Čo by ste odkázali naším čitateľom?

Sledujte našu stránku Queenshow na Facebooku a Instagrame, navštívte náš YouTube kanál Queenshow alebo náš web a radi sa s vami uvidíme na niektorom z našich koncertov.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: Queenshow