VERSAILLES je nádherný a obrovský zámok vo Francúzsku v blízkosti Paríža. Tento symbol kráľovskej moci bol v podstate asi stovku rokov domovom tamojšej aristokracie. Okrem iného dobre poslúžil ako inšpirácia pre imidž a hlavne meno powermetalovej rakete z krajiny vychádzajúceho slnka. Zoskupenie spadajúce do škatuľky visual kei oficiálne funguje od roku 2007 a za dobu svojej existencie si vytvorilo obrovskú základňu fanúšikov nielen doma, ale aj v zahraničí. Táto partička muzikantov udivuje aj tým, že hoci vyzerajú ako zmiešaná kapela, všetci členovia sú mužského pohlavia. Ťažko tomu uveriť, ale je to tak. Ak sa nedáte odradiť výzorom, potom na vás čaká neskutočná powermetalová jazda.

 

Plány pre vznik kapely sa začali spriadať ešte v roku 2006. Kamijo, vtedy ešte členom kapely Lareine, sa stretol s nadaným gitarovým virtuózom menom Hizaki a spoločne začali hľadať ľudí na uskutočnenie ich spoločného projektu. Gitarista Teru a basgitarista Jasmine You spolupracovali na sólovom počine zvanom Hizaki Grace Project. Na bubenícku stoličku zasadol disciplinovaný bubeník Yuki z kapely Sugar Trip a všetko bolo pripravené na veľký štart.


Od začiatku Versailles vystupujú v barokových kostýmoch, ktoré okato pripomínajú bohémsky život na rovnomennom zámku v sedemnástom storočí. Hudba je cielene orientovaná na neoklasický, symfonický metal, aby vynikla dokonalá estetika a krása v melódiách. Texty, ktoré sa venujú väčšinou romantickému pohľadu na upírsku tematikum má v rukách spevák Kamijo. Prvý singel s názvom The Revenenat Choir vychádza v lete v roku 2007. Klipom zvečnený rýchlik definuje kapelu ako zvukovo, tak aj vizuálne. Na konci roka skupina ešte podpisuje kontrakt s nemeckým vydavateľstvom CLJ Records, pod ktorým vychádza EP Lyrical Symphaty.

 

V roku 2008 páni koncertujú v Európe aj za veľkou mlákou. Tak isto sú súčasťou Hide Memorial Summit v Tokiu, kde vystupujú po boku kapiel ako X Japan či Luna Sea. V tom istom roku vychádza plnohodnotný album Noble. Najprv v digitálnej a neskôr aj vo fyzickej podobe. Kolekcia neoklasických metalových skladieb v sebe skrýva oveľa odvážnejšie výlety do J-rockových vôd. Okamžitý úspech a nárast popularity však prináša aj prvé problémy. Kapela je nútená zmeniť si umelecké meno pre americký trh na Versailles – Philharmonic Quintet. Aktivity kapely však zďaleka nepoľavujú a na sklonku roka vychádza maxisingel Prince And Princess.


spustiť videospustiť video

Kým ich popularita na domácom trhu a za oceánom stúpa, ľudia na starom kontinente reagujú na výzor kapely rôzne. Mätúci je najmä kostým gitaristu Hizakiho, ktorý predstavuje barokovú dámu/princeznú. Jasmine You je na tom rovnako. Kým vo visual kei je to prirodzený úkaz, svet mimo tejto obrovskej škatule stále veľmi ťažko akceptuje zjav muzikantov. Faktom však je, že Hizaki technikou a nápadmi odsúva nejedného samozvaného virtuóza na vedľajšiu koľaj. Práve jeho nezameniteľné melódie a zručnosť posúvajú kapelu dopredu.

 

Rok 2009 je pre skupinu prelomový. Ďalší maxisingel Ascendead Master už vychádza pod veľkým vydavateľstvom Warner Music Japan. Nahrávanie nového albumu je v plnom prúde. V auguste však kapela oznamuje, že basák dočasne končí svoje hudobné pôsobenie kvôli výrazne zhoršenému zdravotnému stavu a vyčerpaniu. O šesť dní nato Jasmine You zomiera. Versailles rušia koncerty a celkovú činnosť až do konca roka.

Na začiatku roka 2010 vychádza album Jubilee, krorý už pomaly stráca ozveny J-rocku a má oveľa bližšie ku klasickému symfonickému power metalu. Album obsahuje basgitarové party nahrané pôvodným basákom a nejakú dobu vystupuje kapela ako kvartet. Opustenej basgitary sa chopil jeden z náhradných basgitaristov menom Masashi. Jeho predchodca mu dokonca pár dní pred smrťou poslal správu, v ktorej mu zveril svoj job v kapele. Nasleduje masívne svetové turné a prvý singel s novým členom kapely s názvom Destiny – The Lovers. V polovici roka 2011 vychádza najpompéznejší album Holy Grail a nasleduje ďalšie svetové turné.

 

Ako rastie kapela, rastú aj koncertné kulisy. Typické sú všadeprítomné ruže a barokové doplnky. Pódium ladí s imidžom a dokonale korešponduje s hudbou. Veľkou prednosťou aristokratov je produkcia. Veľký dôraz sa prikladá na to, aby všetko ladilo ako zvukovo, tak vizuálne. Každý aspekt šou musí fungovať, aby celok poskytoval dokonalý hudobný aj vizuálny zážitok.

 

Aj napriek úspechu posledného albumu a vysokej popularite doma aj v zahraničí kapela oznamuje, že koncom roka 2012 ukončí všetky svoje aktivity a dá si prestávku. Spevák Kamijo ako jeden z dôvodov uvádza nedostatok umeleckých nápadov. Polovicu dekády kapela neustále nahrávala, koncertovala a prezentovala sa v televíziách či rádiách. Netreba sa teda čudovať, že sa dostali do slepej uličky, odkiaľ sa nevedeli pohnúť ďalej. Posledný album nesie meno Versailles a prináša aj rozlúčkový videoklip Truth. Posledný koncert sa uskutočnil v decembri 2012.


spustiť videospustiť video

Kým Kamijo sa snaží rozbehnúť svoj vlastný sólový projekt, Hizaki a zvyšok kapely s novým spevákom zakladajú bandu menom Jupiter. Ani jedna strana však nevedela nadviazať na úspech Versailles. Kamijo sa snažil všemožne upútať vizuálom a upírskou lyrikou, no jeho snaženie nebolo ocenené tak, ako si predstavoval. Hizaki, Teru, Masashi a Yuki boli v podstate na tom podobne. I keď sa ich hudba stretla s o niečo väčším pochopením u fanúšikov, stále ich nového speváka Zina porovnávali s Kamijom. Nespokojní fanúšikovia dávali od prvej chvíle najavo, že chcú späť Versailles.

 

Koncom roku 2015 Masashi a Yuki oznamujú, že odchádzajú z Jupiter. Fanúšikovia aristokratov konšpiračne operujú s teóriou o obnovení kapely a nemýlili sa. O mesiac neskôr sa objavujú správy, ktoré potvrdzujú reunion. V tom čase Kamijo končil svoje jubilejné turné a na veľkolepý posledný koncert si prizval chalanov z Lareine aj z Versailles. Kapela v lete 2016 vydáva kompiláciu The Greatest Hits 2007-2016. Aktuálne je von aj nový minialbum Lineage – Bara No Matsuei, exkluzívne iba pre účastníkov koncertu, ktorý sa uskutočnil začiatkom tohto roku v známom Budokane v Tokiu.

 

Vznešení aristokrati z Versailles priniesli do visual kei obdivuhodný návrat k powermetalovým koreňom a dokázali sa presadiť aj za hranicami svojho rodného Japonska. Popri kapelách ako Galneryus, Light Bringer alebo čisto ženskej kapele Aldious patria určite k top power kapelám z tejto krajiny. Kamijov operetný hlas či Hizakiho nezameniteľná melodika sa stali jedným z poznávacích znamení tohto výnimočného zoskupenia. Znova objavili barokovo orientovaný vizuál, ktorý mal inšpiratívny dopad aj na ďalšie novovznikajúce formácie. Na našej rodnej pôde ešte kapela nemala tú česť hrať a ich zatiaľ posledné turné malo najbližšiu zastávku až v ďalekej Varšave. No ak v budúcnosti budete mať možnosť vidieť ich na živo, tak neváhajte. Obrovská šou a majestátne kulisy či majstrovské výkony stoja určite za to.