Uplynuli už viac ako tri mesiace od Gothoomu 2017 a už je známych prvých 20 kapiel vrátane niektorých headlinerov pre ďalší rok. Už podľa prvých mien je jasné, že Gothoom 2018, ktorý sa uskutoční 5. - 7. júla v Revišťskom Podzámčí, bude silný ročník. 

 

Už začiatkom septembra prišli prvé dve silné mená, obe od našich severných susedov a s nimi zrejme aj prvý headliner. Tým bude kapela VADER, poľská deathmetalová legenda. Sformovali sa v roku 1983, na scéne sú teda 34 rokov a debutový album The Ultimate Incantation vydali pred 25 rokmi. Odvtedy vydali dokopy 13 albumov. Posledný im vyšiel minulý rok s názvom The Empire. Tri dekády smrtiacej mašinérie je niečo, čo len tak u nás na pódiu neuvidíte.

 

Druhou poľskou kapelou budú OBSCURE SPHINX. Služobne omnoho mladšia kapela, ale za tých 9 rokov existencie sa derú prudko nahor. Posledný album Epitaphs im vyšiel v roku 2016. Ich tvorba, silná po výrazovej aj hudobnej stránke, plná emócií a bolesti nenechá vlažného snáď nikoho. Vidieť ich je vždy silný zážitok, škoda len, že na pódiu sú zahalení v nepreniknuteľnej hustej hmle.

 

Treťou kapelou budú CLOUDS. Kapela, vzhľadom na rôznu národnosť svojich členov, by sa dala definovať prosto európska. V ich tvorbe nájdete prvky od post rocku až po funeral doom. Na scéne sú len 4 roky, ale už majú na konte 2 albumy a tento rok pribudlo aj jedno EP Destin.


spustiť videospustiť video

Konečne aj niečo domáce. PHANTASMA je slovenská kapela ešte zo začiatku 90. rokov. Vtedy vydali prvotiny Welcome In HeavenJazz For Jesus. Hrajú atmosférický death metal. Na konte majú 5 albumov a činní boli aj v tomto miléniu. Pribudli im ešte tri albumy, posledný v roku 2010 Book Of Fantasma.

 

Netrvalo dlho a pribudli ďalšie známe mená. V polovici septembra potvrdili svoju účasť SEPTICFLESH, symfonickí deathmetalisti z Grécka. So sebou prinesú novinku Codex Omega. Ďalšou novinkou budú nemeckí egyptológovia MAAT. Egyptológovia v zmysle ich tém vsadených do riffov smrtiaceho kovu.

 

Death metal starej školy predvedú ENTRAILS. Švédska úderka vznikla ešte v rou 1990. Od roku 1998 si však dali 10-ročnú pauzu, aby sa následne plní síl, vyzretí a s novými nápadmi a chuťou vrátili. Onedlho začali vydávať aj albumy. Prvý im vyšiel v roku 2010 s názvom Tales From The Morque. A potom im už vychádzál album za albumom. Posledný, v poradí piaty, im vyšiel tohto roku s názvom World Inferno.

 

Poslednou kapelou, ktorá pribudla ešte v septembri, boli CTULU. Tí rozprávajú Lovecraftove príbehy vsadené do death/thrashnutého black metalu. Kapela vznikla v roku 2004 a vydali zatiaľ štyri albumy. Posledný z roku 2016 má originálny názov Ctulu.