Či už v Hartmann alebo v Avantasii, alebo kedysi dokonca v At Vance, ale ešte stále aj mnohých iných projektoch, OLIVER HARTMANN už jednoducho je legendou. Talentovaný spevák, rovnako aj gitarista a veľmi príjemný človek. Hudobník s mnohoročnými skúsenosťami v rockovom a metalovom priemysle, ktorého ste mohli počuť spievať alebo hrať takmer na každom albume Avantasie. V roku 2005, po opustení radov At Vance, založil projekt Hartmann, s ktorým pred niekoľkými dňami vydal nový, v poradí šiesty album Shadows & Silhouettes. A podľa jeho vlastných slov nie je vylúčené, že ho príde s kapelou predstaviť aj na Slovensko.


Keď si odišiel z At Vance, založil si sólo projekt Hartmann a robili ste predskokana na turné mnohých kapiel. Ktorý takýto support zatiaľ pre vás znamená najviac? Prečo?

Robiť predskokana pre Toto bolo pre nás vždy niečím špeciálnym. Obzvlášť ten poslednýkrát v roku 2012, kedy som sa už lepšie poznal so Steveom Lukatherom vďaka turné s Rock Meets Classic, ktoré vtedy prebehlo pred niekoľkými mesiacmi. Ale, samozrejme, aj turné s Hooters a Uriah Heep boli rovnako skvelé.

 

Mne osobne Hartmann znie ako niečo medzi moderným rockom a takou tou americkou klasikou ako Rush či Kansas. Bol to zámer alebo sa to jednoducho stalo prirodzene?

Samozrejme, že je ľahké počuť moje korene rocku sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Vyrástol som na všetkých týchto úžasných kapelách ako Kansas, Rainbow, Purple, Whitesnake a mnohých ďalších. Veľmi ma ovplyvnili a deje sa to dodnes počas písania pesničiek. Myslím, že sa to prirodzene stáva každému hudobníkovi. S Hartmann sa snažíme vziať tieto korene z minulosti a transportovať ich do súčasnosti, ale s modernejším zvukom. Ja osobne počúvam mnoho rôznych umelcov a štýlov hudby. Od spevákov a skladateľov až po metalové kapely. Myslím si, že v Hartmann sa všetky tieto rôzne vplyvy nejako viac-menej spájajú a kombinovanie všetkých týchto vecí je to, čo pre mňa robí tento projekt zaujímavým.

 

Ak dobre počítam, medzi vydaniami jednotlivých albumov Hartmann je rozdiel tri roky. Od posledného sú to tri roky tento rok. Ale ako viem, teraz niekedy vám vychádza nový album, kde si pracoval aj s dvomi kolegami z Avantasie Mirom Rodenbergom a Saschom Paethom. Na čo by sme sa mali tešiť? Čo môžeme očakávať?

Kvôli Avantasii a aj mnohým ďalším projektom sú Sascha a Miro moji dlhoroční priatelia a kolegovia a už sme s nimi pracovali na prvom albume Hartmann Out In The Cold v roku 2005. V minulosti to vždy perfektne klapalo, takže bolo jasné, že spolupráca bude rovnaká aj na aktuálnom albume Shadows & Silhouettes. A obaja opäť odviedli skvelú prácu aj na tomto albume!

spustiť videospustiť video

Čo bolo vašou inšpiráciou počas tvorby Shadows & Silhouettes? A čo obal tohto albumu, tá šachovnica a figúrka koňa? Aký je jeho význam, čo reprezentuje? 

Skladby pre nový album som písal už v roku 2014, ale kvôli mnohým ostatným projektom, turné a aj pre zmeny v mojom osobnom živote... Mnohé skladby tohto albumu sa zaoberajú vecami a situáciami, ktoré sa stali mne osobne. Nápad titulu je založený na texte skladby Shadow In My Eyes, ktorá sa zaoberá zmierovaním sa s už skončeným vzťahom, z ktorého si stále pamätáš mnohé veci. A, samozrejme, obrázok osoby, s ktorou si bola. Ale tento obrázok a tieto spomienky sa rokmi menia a časti z nich sa stratia. Ale stále zostáva niečo, čo by som nazval nejakou siluetou alebo tieňom. Obal je obrázok od umelca, ktorého som našiel na internete a mal som dojem, že by sa to hodilo a vyzeralo by to dobre. Tieň alebo spomienka z minulosti sa môže veľmi líšiť od prítomnosti pre fakt, že životné situácie sa menia. A ľudia tiež.

 

Prídete predstaviť tento nový album aj slovenským fanúšikom?

Začiatkom októbra začíname malé turné v Nemecku. Popri tom prvýkrát pracujeme na jarnom turné v Južnej Amerike a začiatkom roka sa pokúsime mať šancu ísť na turné aj v iných častiach Európy. Dúfajme, že aj na Slovensku.


Poďme na chvíľu od Hartmann k Avantasii, kde síce nie si jedným z hlavných členov, ale myslím si, že máš k takému statusu veľmi blízko, keďže si sa prvýkrát s nimi objavil už na debutovom albume The Metal Opera a odvtedy na väčšine ich albumov a na všetkých turné, ak sa nemýlim. Na prvých albumoch si sa objavoval ako spevácky hosť, zatiaľ čo od The Wicked Symphony si tu väčšinou ako hosťujúci gitarista a robíš ,,len” sprievodné vokály. Prečo tá zmena? Bola to tvoja voľba alebo ako sa to vôbec stalo?

Táto zmena sa stala už kvôli prvému turné s Avantasiou v roku 2008. Tobi hľadal vyhovujúceho gitaristu a navrhol mi pripojiť sa k nim na živých vystúpeniach ako spevák a gitarista. Za týmto nápadom stál Sascha Paeth a bolo to pred tým, než vôbec tušil, že som aj gitarista. Pre fakt, že Tobi má vždy na albumoch veľa hosťujúcich spevákov, nie je vždy priestor pre ďalšiu postavu, ktorú by som mohol naplniť ako spevák. Ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Možno ma znova budete počuť na ďalšej nahrávke.

 

Je o tebe dobre známe, že si spolupracoval s mnohými legendami zo svetovej metalovej a rockovej scény, čo z teba tiež robí legendu, keďže väčšinou sa k práci s legendami či na pódiu s nimi združujú iba legendy. Ale existuje niekto, s kým by si chcel pracovať alebo zdieľať pódium a zatiaľ si nemal šancu? A ak áno, prečo táto osoba či osoby?

Obzvlášť kvôli Rock Meets Classic som mal šancu pracovať s mnohými takýmito legendami a s umelcami, ktorých som fanúšikom. Samozrejme, stále je pár ďalších, s ktorými by som rád zdieľal pódium. Možno je ich až priveľa na to, aby som ich tu vymenoval. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

 

Aký máš názor na momentálnu situáciu v metalovom a rockovom hudobnom priemysle? Mám na mysli všetky tie konce klasických kapiel ako Mötley Crüe, Manowar, AC/DC a celú chaotickú situáciu okolo reunionov bez šance na pôvodné line-upy kapiel, a tak ďalej. Myslíš si, že metal a rock prežijú vo formách, v akých ich poznáme, v akých ich máme radi alebo sa kompletne zmenia či možno, a dúfam, že to sa nestane, zaniknú? 

Metal a rock boli na vrchole hlavne v osemdesiatkach. Počas posledných dvadsiatich rokov sa stali viac a viac nezávislými, ale stále sú tam vonku milióny fanúšikov, ktoré milujú tento druh hudby. Perfektne to môžeš vidieť, keď sa pozrieš na všetky metalové festivaly ako Wacken, Sweden Rock a ostatné. Osobne nie som fanúšikom reunionov a už vôbec nie, keď sa úplne zmenil line-up. Ale občas sa stáva, že kapely vydajú fakt dobré reuniové albumy. Hoci sa celý hudobný priemysel každým rokom viac komplikuje, myslím si, že rock a metal vždy zostanú veľkou a dôležitou súčasťou hudobnej scény.


Ty a Slovensko. Už si tu bol niekoľkokrát s Avantasiou. Páčilo sa ti tu? Čo ťa tu očarilo najviac?

Prvýkrát som tu bol v roku 2009 s Hartmann ako predskokan Edguy a túto jar znova v Banskej Bystrici a v Bratislave s Avantasiou, kde sme mali naozaj skvelé publikum a veľmi sme si to užili. Dúfam, že čoskoro budeme znova hrať na Slovensku, či už s Hartmann alebo s Avantasiou!

 

Väčšina metalových a rockových hudobníkov sú pivné typy osôb, keď príde na alkohol, ide to spolu ruka v ruke. Si pivný typ? Vyskúšal si naše pivo, keď si bol na Slovensku?

Okrem piva mám tiež rád červené víno, väčšinou talianske alebo španielske. Ale, samozrejme, pijem aj pivo a vaše slovenské mám rád. Veľmi dobré.

 

A jedna posledná vec. Je niečo, čo by si rád povedal svojim slovenským fanúšikom?

Rád by som povedal ČAUTE všetkým fanúšikom Hartmann a Avantasie na Slovensku a dúfame, že sa vrátime tak skoro, ako to bude možné. Dúfajme, že to bude už na jar s Hartmann.

Použité zdroje:
Foto: Imrich Pluhár, kapela Hartmann