Po dlhom čase sa mi dostala do rúk nová slovenská vinylová platňa. Vážim si ju o to viac, že tento album na inom hmatateľnom hudobnom médiu ani nebol zrealizovaný. Dosku Born In Wrong Time (2017) som si vypočul mnohokrát a i tak je pre mňa nevýslovne náročné napísať o nej pár riadkov. Je tomu tak asi hlavne preto, že ju nie je s čím porovnať. Martinská banda MR. TEDDY AND THE SIDEKICKS hrá rockabilly s prímesami žánrov, ako sú jazz, rock and roll, swing a nájdete tam určite aj mnohé iné vplyvy. Výsledkom je však tak originálna hudba, aká na Slovensku naozaj nemá plnohodnotnú obdobu.

 

Úvodné Intro má síce neobvyklú dĺžku až cez tri a pol minúty a, paradoxne, je teda najdlhšou skladbou na albume, ale človeka ihneď prenesie na divokú swingovú tancovačku v štýle Veľkého Gatsbyho, kde zabudne na všetky písané aj nepísané pravidlá. Myslím, že je to hlavne zvuk saxofónu, ktorý nielen tejto skladbe, ale aj celému albumu dodáva swingovo-jazzový charakter. Najvýraznejšie je ho cítiť v skladbách Just Bop či Shake It Up. Vychutnať si môžete aj skutočné rockandrollové skvosty ako Jails21. V skladbe Girl You Wanna Love dokonca cítiť trochu bluesu a country. Treba povedať, že je to skutočne originálne slovenské rockabilly s prímesou toľkých žánrov, že počas veľmi veselo nabitej polhodinky nebudete mať čas nudiť sa ani sekundu.

 

Chalani z tejto kapely majú veľký dar písať pozitívnu hudbu, ktorá človeka skvele naladí. Titulná skladba Born In Wrong Time, ako aj mnohé spomínané, nútia človeka už podvedome k pohybu, nehovoriac o chytľavých refrénoch ako napríklad v mojej obľúbenej Last Night. Navyše muzikou dokážu títo hudobníci krásne podčiarknuť príbehy plynúce z textov. Napríklad pri skladbe Bonnie And Clyde sa chtiac-nechtiac mysľou prenesiete do mafiou ovládaných rokov kdesi v USA. Skvelá skladba, ktorú by som ihneď zaradil do pokračovania legendárnej hry Mafia. Pri Booze, Ale, Wine si zase živo viete predstaviť samých seba v zafajčenom bare pri pohári whisky. Jednoducho skvele zvládnutá doska po všetkých stránkach, nevynímajúc ani tú grafickú.


spustiť video spustiť video

Vedel som, že títo páni sa na pódiu vedia poriadne odviazať a robia skutočne skvelú šou. Preto som bol veľmi zvedavý, ako ich hudba bude znieť z vinylu. Milo ma prekvapila. Platňa má skvelý zvuk a hudba neuveriteľný náboj, ktorý vás roztancuje ako na koncerte, tak aj doma v obývačke. Jediné, čo mi v niektorých skladbách trochu chýba, sú zvuky hammondu a naoko (či skôr naucho) rozladeného klavíru, ktoré sa mi akosi podvedome spájajú s týmto typom hudby. No možno práve ich absencia robí túto kapelu tým, čím je.

 

Mr. Teddy And The Sidekicks sa určite veľmi rýchlo dostanú do povedomia (nielen) Slovákov a stanú sa presne tou skupinou, na ktorú sa budú ľudia tešiť na najrôznejších hudobných akciách. Chvalabohu, že pán Teddy a aj jeho parťáci sa narodili v nesprávnej dobe. Na záver sa dá odporučiť iba jedno. Kúpte si LP Born In Wrong Time čo najskôr, pretože ich je k dispozícii už iba zopár.

Moje hodnotenie:

Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 1 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 2 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 3 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 4 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 5 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 6 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 7 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 8 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 9 Narodili sa Mr. Teddy a jeho spoločníci naozaj v nesprávnej dobe? (recenzia) - 10