Česká a slovenská scéna, povedzme si rovno, nemá vo svojej kolonke veľké množstvo interpretov, ktorými sa vo svete metalu môžeme chváliť aj za hranicami. O to krajšie je aj pre mňa ako poslucháča prevažne zahraničnej tvorby objaviť tak majstrovské dielo, akým je v poradí druhým album kapely NAHUM s názvom And The Chaos Has Begun. Päťčlenná zostava z Ostravy ponúka vo svojom repertoári viac ako „len“ death a thrash metal, čo mi dá za pravdu asi každý, kto už album počul celý. Miestami severské melódie, inde skvelé pasáže pripomínajúce Metallicu alebo časti ako vytrhnuté z nórskej blackmetalovej biblie. Po technickej stránke muzikantov nie je prakticky čo vytknúť, hudba je dovedená do dokonalosti, väčšina albumu rozhodne nenudí a aj keď to ku koncu už trošku s originalitou škrie, ide o rôznorodé spektrum skladieb, ktoré aj napriek tomu tvorí jeden konzistentný celok. Na ten sa teraz pozrieme skladbu za skladbou, tak sa usaďte a najlepšie bude, ak si k tomu NAHUM rovno pustíte na ich bandzone.cz profile (pokiaľ teda už nemáte vo svojej zbierke CD).

 

Album otvára pieseň Raging Chaos, ktorá svojmu názvu nezostala nič dlžná a už od úvodnej gitary to do poslucháčov sype po energických dávkach a vôbec nezvoľňuje (snáď len spirituálnejšie prehĺbenie a spomalenie tempa od cca druhej minúty). Ide o energické monštrum, čoho si sú vedomí aj muzikanti a spravili z Raging Chaos rovno singel obdarený videoklipom. Skladba Vomit The Darkness skutočne zvracia do uší temnotu a pokračuje v nastolenom trende prvého songu. Tu však melodickejšia pasáž prichádza už niekde v polovici piesne, aby sa následne opäť rozpútala svätá štvorica – Tvrdosť, Brutalita, Rýchlosť a Údernosť. 


spustiť videospustiť video

Stvoriteľ prázdnoty alebo Creator Of Emptiness ako prvá výrazne ukazuje, že kapela sa nedrží len death a thrashmetalových vôd, ale parádne pridáva blackmetalové rýchle pasáže skĺbené s vynikajúcim Balcarovým (vokalista) hlasom. Človeku až padne sánka z toho, aké variácie je možné s hlasom stvoriť na jednej nahrávke. Môj osobný favorit albumu. Funeral Of Age opäť ukazuje variabilitu a ponúka krásne metalové pasáže pripomínajúce najrýdzejší severský metal (dvojkopák, chorálový vokál...) a zároveň sa drží svojho názvu a z konceptu piesne ide pohrebné mrazenie. Prechody z brutálnej deathmetalovej nálože do melodických častí  sú skvostom, aké sa na tunajšej scéne hľadajú veľmi ťažko.

 

Ďalšou v poradí je Damned začínajúca vokálom, ako by som počul Zetra z Exodusu. Po sviežom začiatku ale prichádza apokalyptické spomalenie a ak ste doteraz nemali pocit, že smerujete s každou piesňou hlbšie do pekla, nepoteším vás. Damned je totálne zatratenie a cesty späť už niet. Nasleduje The Clash Of The Fury a jej začiatočná basová linka je, žiaľ, to najlepšie z piesne, ktorá je inak pre mňa najslabším kúskom albumu a akoby len vypĺňala miesto medzi ostatnými veľdielami. Škoda, vedel by som si predstaviť celý song postavený na úvodnej basovej linke. Pomaly sa blížime k záveru albumu a pochoduje sa v plnej paráde s Under Fire. Schválne, koľkým z vás pripomenie pochod začiatok piesne Links 2 3 4 od Rammsteinov? Od tretej minúty sa pieseň prevtelí do duchovného stavu a z posledných síl sa v pomalšom (no o to viac precítenejšom) tempe doplazí na koniec svojej cesty. Veľmi zapamätateľná časť a pôžitok pre uši na nočnú prechádzku.


Predposledná kapitola pekelnej výpravy nesie názov Rotten Lies, opäť ide o viac ako štvorminútový počin, opäť ponúka obmeny v tempe aj originalite a predostiera stôl pre záverečné finále www (World Wide War). A že je to krásne zakončenie albumu dáva tušiť už úvodná gitarová pasáž v sprievode jemného dažďa v pozadí. Aj v pekle totiž občas zaprší, minimálne novými posilami zo sveta smrteľníkov. Alebo žeby hranice medzi svetmi neboli až také vzdialené? www je majstrovským záverom nielen albumu, ale dokážem si to predstaviť aj ako poslednú koncertnú skladbu.

 

Slovo záverom:

Výsledný dojem po vypočutí celého albumu (niekoľkokrát) je niečo málo pod Satanovým Olympom. Po celý čas ma v piesňach sprevádzali pochmúrne myšlienky zmixované s úžasom, že aj na domácej scéne máme svetovú hudbu. Miestami síce akoby dochádzal dych a sem-tam škrípala originalita, no svoje hudobné vzory má snáď každý a pretaviť inšpiráciu do svojich skladieb nie je na škodu. Nie, pokiaľ ide o NAHUM a ich And The Chaos Has Begun. V neposlednom rade patrí moja pochvala aj krásnemu obalu albumu a grafické spracovanie názvu kapely, ktoré mi, nemôžem si pomôcť, veľmi pripomína Mayhem. Ktovie, možno si niekto namiesto nórskych blackmetalistov omylom pustí NAHUM a rozhodne nebude sklamaný. Ak by som mal album hodnotiť číselne, tak by som siahol po 9 metalových prstoch z 10, slovne by som to vyjadril ako nezabudnuteľný zážitok s množstvom prekvapení na ceste do pekla.

Zostava:

Pavel Balcar – vokály

Jan Balcar – basová gitara

Michal Kapec – gitara

Tomash Nahum – gitara

Tom Brighter – bicie

 

Ak ste tak z nejakých nepochopiteľných príčin ešte neurobili, mrknite na FB stránku kapelyoficiálny web.