Na terase príjemného podniku M Bar na Sihoti v Trenčíne sa zišla super partia, všetko známi z detstva. Dvaja členovia skupiny Morta Shuppoplex, ja Peter za rocker.sk a ďalší dvaja kamaráti. Mal som urobiť rozhovor s Mortou, ktorý sme dohadovali asi 4 mesiace.

Začali sme spomínať na časy, keď sme bývali v jednej bytovke, prešli sme aj súčasnosť a nakoniec som otázky pripravené Evou odovzdal chalanom vytlačené na papieri. Nech sa s tým popasujú doma. Tu je výsledok. 


Chalani, funguje už niekoľko rokov. Prečo ste s rozhovorom čakali až na rocker.sk? Tušili ste, že žiadne iné médium nevystihne vašu podstatu tvorby?
Vlasáč: Fungujeme už dvanásty rok a za tú dobu s nami žiadne médium neprejavilo záujem o rozhovor. Rocker.sk je mladý a ambiciózny web a veríme že svojou troškou aj my prispejeme k jeho úspešnosti.

Na nový album sme čakali od roku 2005, ako sa píše na vašich stránkach. Prečo to tak dlho trvalo? Čo ste počas tých rokov robili?

Šukal: Jedným z hlavných dôvodov dlhšej odmlky bol určite aj môj odchod za prácou do zahraničia a tiež rôznorodé projekty ostatných členov nášho prijemne znejúceho zoskupenia. Po mojom definitívnom návrate v dvetisícjedenástom sme si teda povedali, že by bolo naozaj viac než vhodné uskutočniť a konečne zrealizovať nový album, na ktorý bolo materiálu, najmä rozrobeného materiálu, viac než dosť.

Vlasáč: Tak to je pekne na dlho, veru... ja si to už z hlavy ani presne nepamätám. To bolo tak nejako pred šiestimi, či siedmimi rokmi, kedy začal Jaro, náš vtedajší basák, na dlhšie turnusy jazdiť za prácou do Nórska, časom u nás úplne zavesil basu na klinec. Po nejakom čase na jeho post prišiel Martin. Ten sa ešte ani nestihol poriadne v kapele zohriať a už bol Šukal odsťahovaný v Manchestri, takže sa jednoducho nedalo nič zbúchať. Roky 2007-2011 sú také pomerne dosť hluché roky v kapele Morta Shuppoplex.

Šukal: Aj keď treba podotknúť, že i počas tohto "hluchého" obdobia sme sa ukázali na pár koncertoch!

Vlasáč: Hej, to je pravda. Ja som sa za tie roky napríklad stihol štyri, alebo až päť krát presťahovať. Vyštudoval som, urobil som si vodičák, stal som sa veľmi šťastným otcom, je toho priveľa na jeden rozhovor.

Jarko: To bolo obdobie, kedy sme spolu neboli aj niekoľko mesiacov. Bratove a basákove zahraničné pobyty, Vlasáčove štúdium v Prešove, moje v Banskej Bystrici. Okrem toho, tým, že sa snažím dajako tou hudbou živiť, tak aj v tej dobe, rovnako ako aj dnes, som sa venoval rôznym iným hudobným projektom. Takže toto všetko skĺbiť dohromady, to je naozaj umenie. Ale napriek tomu všetkému, tá myšlienka, aby kapela fungovala aj ďalej, aj keď len občasne, stále žila.


Kedy teda album konečne vyjde?

Šukal: Album vyjde zhruba do jedného mesiaca.

Vlasáč: Dúfajme. Momentálne je na 99,9% materiál, ktorý sme nahrali, uzavretý a teraz pripomienkujeme grafický návrhu obalu, ktorý mimochodom robí Pán umelec a mimozemšťan Tibor „Vrtula“ Vrtík. Myšlienka je zatiaľ samozrejme nervydrásajúca, len to doladiť, hodiť to do gala a do kriviek a je to. Ďalší krok na ceste k zverejneniu albumu by mal byť klip, ktorý plánujeme zrealizovať v najbližších dňoch.

Jarko: Ešte to chce doladiť, maličké korektúry, vymýšľa sa intro na album a ta-dááá!


Nikde sme sa nedočítali, ako sa bude album volať - zámerne názov tajíte, alebo ho ešte ani sami neviete?

Vlasáč: No, on sa totiž ešte pred niekoľkými málo pár dňami tajil pred nami. Ale nakoniec to akosi celkom celé logicky vyústilo do názvu, na ktorom sme sa valne zhodli. Album sa bude volať „Z lásky k vlasti“. Vlastne sa nijak inak ani volať nemôže. Máme tu skladbu o národnej kuchyni, o národe ako takom, o ľudových zvykoch, kvázi vlastne aj o hlavnom meste, takže je to jednoducho album natočený z lásky k vlasti.

Jarko: Naviažem na Vlasáča. Ten názov naozaj všetko pekne vystihuje. Mne sa velice ľúbi. Je to také milé.

Skladba z nového albumu "Song in English" sa nedávno dostala aj do súťaže Rádia_FM Demovnica - ako ste sa tam dostali? Uspeli ste?

Šukal: Áno, dostala, dostala, vďaka za opýtanie. Keďže často počúvam Rádio_FM, tak som sa dozvedel o projekte Demovnica. Následne mi napadlo že Rádio_FM je dosť "husté" na to, aby  Song in English odvysielali, resp. zapojili do súťaže. Samozrejme narážam na text. A tak sa aj stalo. Udržali sme sa nejakých 4, či 5 kôl a získali pekný počet hlasov, avšak to nestačilo na ďalší postup do bojov o úplné víťazstvo. Každopádne pre mňa bolo víťazstvo už len to že sme sa tam dostali a že sme boli ohodnotení 8 bodmi z 10 a to samotným Tomášom Slobodom...

Vlasáč: Na naše veľmi milé a nečakané rozčarovanie sa nám z jeho strany vo vysielaní dostalo neuveriteľne pozitívneho hodnotenia a pochvaly. Normálne sme si išli uši vyušiť. No a dostali sme sa tam štandardne, Šukal mi dal echo o Demovnici, tak som to poslal do FM-ka a potom jedného dňa nám poslali mail, že sa rozhodli Song in English nasadiť v najbližšom kole. Samozrejme, vypisovali sme všetkým na soc. sieťach, nech hlasujú, kurnikšopa!


Prevažne všetky songy sú v Slovenčine, nechceli ste sa po vzore mnohých "globalizovať" a spievať v Angličtine?

Jarko: Slovenčina je náš rodný jazyk, takže iný sme v tej dobe ani neriešili. Tá angličtina prišla tak prirodzene, zrazu Vlasáč doniesol text. Mňa to hneď oslovilo a po čase sme sa do toho s vervou pustili a vzniklo to čo nečakal nikto z nás. Myslím, že celkom vydarený song.

Šukal: Čo sa "globalizácie" týka, sám som otvorený všetkým možnostiam, ale že by to bol nejaký plán do budúcna, tak to asi nie... ale jeden nikdy nevie.

Vlasáč: Nie, nie, Angličtinu nie. Ako vraví Jarko, Slovenčina je náš rodný jazyk, je to najbezprostrednejší spôsob zhmotnenia nášho ja.  Keďže  je Morta Shuppoplex veľmi bezprostredná kapela, ako si môžeš všimnúť, tak je tu logika jasná. Vlastne je to tak, že po slovensky sú všetky texty až na jeden, a to práve Song in English, a aj ten je z časti v Slovenčine. Išlo o to, naservírovať Slovákom úplnú prasačinu tak, aby si to vôbec všimli. V slovenskom éteri sa totiž môže pohybovať bárs aj skladba velebiaca integrovaný obvod na zadnici Marťana, prdiaceho svietiplyn, ak sa velebí v cudzom jazyku. Slovákom to nebude vadiť, resp. netrkne im to. Dôkazom toho je aj fakt, že skladba, ktorá pojednáva o babičke praktizujúcej sodomiu, sa dostala v pohode do vysielania Rádia_FM. Je to po anglicky, takže pre Slovákov NO PROBLEM.

Jarko: A možno nás čaká aj piesenka v Nemčine. Čo ty na to Vlasáč?

Vlasáč: Aber selbstverständlich!

Na ktorú skladbu ste počas vašej 11-ročnej existencie najviac hrdí? A naopak, je taká, ktorá sa vyslovene nepodarila, za ktorú sa možno dokonca hanbíte?

Jarko: No, je to tak, že každý ten album bol nahrávaný v obdobiach, kedy sa z nás ešte len stávali nejakí tí inštrumentalisti a speváci, ak to môžem tak nazvať. Takže určite, keď si spätne vypočujem predošlé nahrávky, tak by som ich najradšej zmazal, ale na druhej strane, aspoň ľudia ale aj my počujú, že sa úroveň trošku predsa len posúva. Čo sa týka obľúbeného songu, mne sa z prvého dema páči Blázinec, a potom kopec ďalších ako My poznáme dôvody, Morálne závady. Z pripravovaného albumu ešte zatiaľ nemám vybratý obľúbený song, ale to príde po čase.

Vlasáč: Ak môžem hovoriť čisto za seba, tak po textárskej stránke som veľmi spokojný so skladbou Vítanie jari alebo Na vedierku stál, ktorá sa objaví na novom albume. Tu som si naozaj ufujazdil a páčilo sa mi to. Pravdepodobne sa viacerí zhodneme, že Song in English je fakt nátierka. Jednak hudobne sme sa na jej tvorbe podieľali všetci traja inštrumentalisti, takže nás baví a je to jednoducho skvelá vec. Samozrejme, že všeobecne je najmä u publika veľmi obľúbená skladba Ti dám a to najmä pre jej veľmi bezprostredný a prudko romantizujúci text. Osobne nie som práve hrdý na prvé demo Holé Fakty. Ale na druhej strane, vtedy som mal 17-18 rokov, v hlave a v prstoch omnoho menej ako teraz.

Šukal: Táto otázka je pre mňa dosť ťažká.  Jednak ani jedna vec ktorú sme kedy s chlapcami nahrali alebo vytvorili nemôžem označiť za nevydarenú, na druhej strane pre mňa songy ako Grupík, Trauma, Na Západ, Grcaj!,  či už spomínaný Song in English, a veľa ďalších skladieb, či nových, či starých je pre mňa vždy výzvou. Je ťažké určiť jednu naj. .

Kto tvorí tie veľavravné texty?

Jarko: Samozrejme, prevažne a hlavne sú to všetko Vlasáčove výtvory. Ja som v minulosti takisto zopár spravil, takisto aj Šukal, ale to je zanedbateľné, keďže vo Vlasáčovej hlave bdie zrelý básnický duch. A tak to nechávame poväčšinou na neho.

Šukal: O tom kto kedy tvoril texty pre MS by bolo celkom hodne rozprávania. Hehe, no hlavne sa na tom podieľa Vlasáč, môj brat tiež no a v niektorých som pridal nejakú tú vetičku aj ja. Potom napríklad Jaro Š., náš pôvodný basgitarista, tiež Vlasáčova mama, alebo Loxo, bývalý  frontman novodubnickej kapely Matka Guráž, no také gro textov je od Vlasáča.

Vlasáč: Vidíš, na mamu by som bol skoro zabudol! Áno, je to pravda, jednu skladbu, ktorá vyšla mimochodom na Ska Collection vol.2, nám otextovala moja mama. Niektoré texty vznikli kolektívne. Drvivá väčšina textov ale opustila moje črevo, to je pravda. Ale sú aj také skladby, ktoré sú celé vonkoncom nie moje. Napríklad skladbu Raz príde čas komplet napísal Jarko. Text ku skladbe Všetci mi môžu sme dokonca dostali do daru od už spomenutého Pána textára Milana „Loxa“ Lokšeninca.


Vyhlasujete o sebe, že nie ste vegetariáni a odsudzujete akékoľvek násilie páchané na sóji - možno to považovať za vašu životnú filozofiu?

Šukal: To nechám vysvetliť teba, Vlasáč.

Vlasáč: Idem na to! No, určite to nepovažuj za našu životnú filozofiu! Ja osobne napríklad sójovú omáčku milujem takmer chorobne. Je to vyhlásenie z recesie a má reagovať najmä na vegánov a podobných. Osobne totiž považujem vegánov, rovnako ako napríklad bojovníčky za práva zvierat, či psíčkarov za potenciálne veľmi nebezpečných extrémistov. Takže táto hláška, na ktorú sa pýtaš, je samozrejme provokácia a tiež – a to je podstatnejšie – prejav nehynúcej lásky k mäsu. K mäsu zo zvierat! Z kedysi živých zvierat, zvierat, ktoré mali city a ktorým ani nestihli dať meno... pardon, už to robím zas...  

Jarko: Aj ja mám rád mäsko.

Ďakujem za rozhovor páni, za redakciu rocker.sk želáme veľa tvorivých momentov. 

Sledovať skupinu Morta Shuppoplex môžete na facebookovej stránke alebo http://bandzone.cz/mortashuppoplex.