V útrobách pražského Fóra Karlín si pred prvým koncertom ALTER BRIDGE v Česku našiel Mark Tremonti štvrťhodinku času, aby nám porozprával niečo o kapelách, kde pôsobí (okrem Alter Bridge má vlastný projekt Tremonti a je zakladateľom dnes už nefungujúcej skupiny Creed), o albumoch, gitarách či o tom, aká budúcnosť čaká tvrdú hudbu. Fenomenálny gitarista, ktorý bol už niekoľkokrát vyhlásený za gitaristu roka a bežne mu patrí miesto v prvej desiatke najlepších gitaristov všetkých čias, je napriek svetovej popularite naozaj milý, skromný a pozitívny chlapík, ktorý nám prezradil čosi aj zo svojho súkromia.

 

Ako zatiaľ prebieha európske turné? Všetko v poriadku?

Jasné, všetko je úžasné.

 

Ty si už bol v Česku so svojou kapelou Tremonti, Myles Kennedy tu bol trikrát so Slashom. Takže české publikum už poznáte, no je to váš prvý koncert v tejto krajine ako Alter Bridge. Aké máš očakávania od tohto vystúpenia?

Bude to skvelé. Dúfame, že sa naplní priestor milými a nadšenými fanúšikmi a my sa budeme snažiť urobiť najlepšiu šou, akú môžeme. Určite to bude super.

 

Myles povedal, že s najnovším albumom The Last Hero ste mali v pláne ísť aj na miesta, kde ste predtým ešte neboli. Keď skončí táto európska časť turné, plánujete sa na náš kontinent ešte vrátiť a zahrnúť medzi svoje koncerty aj Slovensko? Tiež ste u nás nikdy neboli.

Vrátime sa v októbri, ale ešte stále sú to len plány. Pred októbrom ideme do Južnej Ameriky, kde sme tiež nikdy predtým neboli. Takže si nie som úplne istý.

 

A chceli by ste niekedy prísť na Slovensko? Už si u nás bol?

Určite, bolo by to skvelé. Nikdy som tam nebol.

 

Sme malá, ale pekná krajina, mal by si sa k nám prísť pozrieť. No len pred niekoľkými dňami ste ohlásili dve špeciálne šou v Londýne so symfonickým orchestrom. Budú to len tieto dve vystúpenia alebo sa chystá viac takýchto akcií?

Zatiaľ sú naplánované len tieto dve šou. Neviem, čo prinesie budúcnosť, ale na teraz sú to len dve.

 

A bude z toho DVD nahrávka pre všetkých tých, ktorí sa len tak ľahko do Londýna nedostanú?

Áno, bude živé DVD.

 

Poďme prehodiť pár slov o vašom poslednom albume. Je to naozaj vydarený album, reakcie naň boli naozaj dobré. Viem, že proces prípravy bol odlišný od prípravy predošlých štyroch albumov. Prečo?

Ďakujeme. Snažili sme sa zachytiť tú náladu od začiatku. Zvyčajne strávime ako kapela veľa času spolu pred predpredukciou, počas ktorej sa dajú dokopy výsledné aranžmány. Teraz sme skočili priamo do predprodukcie. Časti piesní padali ako muchy, snažili sme sa to urobiť trochu energickejšie. Tieto skladby sú pre nás naozaj nové.

 

Z tohto albumu zbožňujem skladbu My Champion, je taká motivačná. Celkom ma nakopla, keď som nedávno mala stres pred štátnicami. Ktorá pieseň z tohto albumu je tvoja najobľúbenejšia?

To je pekné. This Side Of Fate je moja obľúbená. Je náladová, páčia sa mi tie vibrácie.

 

A ktorú skladbu z celej vašej diskografie si najviac užívaš, keď ju hráš naživo?  

Blackbird. Myslím si, že je to najlepšia pieseň, akú sme kedy napísali. Naživo, keď sú s ňou fanúšikovia stotožnení, to je pre mňa vrchol šou. 


spustiť videospustiť video

Nielen Myles stále o tebe hovorí ako o úžasnom gitaristovi s vlastným štýlom a typickým zvukom. Povedal, že keď ťa človek počuje hrať, môže si byť úplne istý, že si to ty. Ako by si opísal ty Mylesa ako speváka, muzikanta a kolegu? A ako by si opísal Briana Marshalla a Scotta Phillipsa ako muzikantov a spolukapelníkov?

So Scottom a Brianom hráme spolu už vyše dvadsať rokov a pasujeme k sebe. Brian má taký ten svoj štýl, je výnimočný basgitarista, je ochotný, veľmi múdry a skvelý interpret. Scott je naozaj dobrý muzikant, keď hrá nejakú pieseň, nikdy nerobí chyby. Dáva perfektný rytmus do perfektných miest v skladbách. Myles je ohromný gitarista. Môže hrať jazz, blues, hocijaký iný štýl. Vyhráva každý rok cenu spevák roka a je to najlepší súčasný spevák, čo sa týka rockového žánru.

 

V takejto zostave hráte už od roku 2004, kedy Alter Bridge ako kapela vôbec vznikla. Čo je základ toho, aby kapela držala pohromade aj po toľkých rokoch bez zmeny?

Vieš, hlavne komunikovať medzi sebou a najmä nebyť debil. Všetci v kapele sme milí. Dobre vychádzame, rešpektujeme sa a funguje to výborne.

 

Čo je pre teba najväčší rozdiel v účinkovaní v Alter Bridge, v Tremonti a v tvojej pôvodnej kapele Creed? Samozrejme, okrem členov kapiel a štýlu, ktorý má každá skupina trochu iný.

Keď mám svoj sólový projekt, musím spievať. Musím si trénovať hlas, piť veľa vody, mať veľa spánku. Na pódiu musím byť zabávač. Je to v podstate úplne nová práca. To sa nedá nacvičiť doma, ako máš zabaviť  dav. To je najväčšia výzva. V Alter Bridge môžem stáť vzadu, len hrať na gitare a spievať vokály. A písať. S Mylesom píšeme všetky skladby spolu. Myslím, že je to len dospelejšia verzia toho, čo sme robili predtým, keď sme začínali. Creed... Cítim to tak, ako by to bolo niečo ako školská kapela. Keď sme ju dali dokopy, boli sme takí mladí. Ale som hrdý na všetky.

spustiť videospustiť video

Počula som, že na turné zvykneš mať so sebou asi 10 gitár. Koľko máš tu v Prahe?

Myslím... Asi jedenásť alebo dvanásť. A to sú len moje gitary.

 

Myles ich má koľko? A Brian?

Myles má so sebou asi sedem alebo osem gitár a Brian má päť basgitár.

 

To je celkom slušný počet.

Máme veľa rôznych ladení. Takže si musíme meniť gitary, pretože si ich nemôžeme prelaďovať medzi skladbami.

 

To chápem. A máš jednu gitaru, ktorá je pre teba najcennejšia?

Jasné, je to Charcoal Burst. Zbožňujem to, je to môj signatúrny model a môj najobľúbenejší.

 

Kedy a ako si si uvedomil, že sa raz chceš stať slávnym gitaristom?

Keď som bol ešte malý chlapec. Začal som hrať na gitare, keď som mal 11 rokov, ale chcel som hrať už roky predtým. Je to niečo, čo ma vždy priťahovalo.

 

Ty si metalista so záľubou v thrash a black metale. Ale tvoja žena a synovia majú vraj radi pop a Justina Timberlakea. To znamená, že si nemôžeš pustiť jeden z tvojich obľúbených albumov Master Of Puppets poriadne nahlas, keď ste doma?

Ale nie, moje deti majú tiež rady heavy metal. Ale je to tak, že keď ideme v aute, chcú počúvať lokálnu popovú stanicu a majú rady čokoľvek, čo je v rádiu „veľké“ a nové.

 

Nevyrastú z nich raz muzikanti a nebudú po ockovi?

Obidvaja majú talent. Môj starší syn bol dobrý za bicími, ale potom prestal hrať. A môj mladší syn vie veľmi dobre spievať. Počujem ho spievať v sprche alebo niekde... Má len jedenásť, ale keď ho počujem spievať v aute, pozná každú notu, každé slovo. Mohol by byť spevák. Ale myslím, že obidvaja chcú hrať futbal.  

spustiť videospustiť video

Myslíš si, že tvrdá hudba pomaly vymiera, ako mnohí tvrdia? Deti v dnešnej dobe už nebývajú také „posadnuté“ nejakou kapelou či albumom. Aj Myles nedávno povedal, že časy hviezdnych frontmanov skončili.

Nikdy nevieš. Nie je to tak, ako keď som vyrastal. Každý u mňa v škole mal rád hard rock. Vyrastal som v Detroite. V súčasnosti deti v škole, kde chodia moji synovia, nepočúvajú rock. Možno tak dvaja z nich. Počúvajú hocijaké piesne na popových staniciach. Neviem, dúfam, že sa to vráti späť. Myslím, že asi treba špeciálnu kapelu, aby to priniesla naspäť.

 

Alter Bridge má album od albumu tvrdšie veci. Myslíš, že raz vydáte naozaj metalový album alebo sa stanete pravou metalovou kapelou?

Ani nie. „Pričuchli“ sme k metalu, ale nie sme metalová kapela. Viac metalových vecí robím so svojou sólovou kapelou.

 

A s Tremonti máš v pláne nový album alebo turné, keď skončí turné s Alter Bridge?

Dúfam, že už v januári sa dostaneme do štúdia. Teraz na turné skladám každý deň. A keď skončím turné s Alter Bridge, chceme ísť hneď do štúdia.

 

Čo ťa na turné pri skladaní inšpiruje?

Snažím sa len oddeliť sa do ústrania a začať spievať. A čo príde, to príde. Potom sa to snažím čo najlepšie zorganizovať predtým, ako pôjdeme do štúdia.

 

A keďže si na turné celé leto, čo nejaká dovolenka?

Bol to pre nás rušný rok. Moja rodina príde za mnou  budúci týždeň a budú so mnou do konca turné. Pokiaľ sme rodina spolu, to je pre mňa dovolenka.

 

Čo na záver? Môžeš našim čitateľom odkázať niečo motivačné do života.

Uff... Neviem. Choďte si pozrieť šou Alter Bridge a zažijete najlepšiu noc svojho života!

Použité zdroje:
Foto: FB interpreta