Sychravý november takmer nikto nemá rád. Prechodný mesiac medzi jeseňou a zimou, dušičkami a najhektickejšími sviatkami roka dokáže byť neznesiteľné dlhý. Po tom, ako vám kolega Stano Krško naposledy predstavil zopár domácich mien, by som sa s mojimi novembrovými odporúčaniami od redakcie ROCKER.SK vrátila naspäť do sveta.

 

Ako si čo najlepšie spraviť náladu, keď je vonku tak hnusne, že je vám z toho až do plaču? Jednou z mojich overených metód je chodenie na koncerty. A tých bude v novembri, veru, požehnane. Či už máte radi trošku uletený rock n' roll v podaní britských THE DARKNESS, ktorí prídu zabaviť fanúšikov s novým albumom do Viedne už 12. novembra, alebo si radšej pozriete obľúbený KABÁT 16. novembra v Bratislave, stále to nie je všetko, čo vám organizátori tento mesiac naservírovali. Rozmanitejší line-up sa ocitne 10. novembra u českých susedov v Zlíne, kde predstaví nový album hrdzavovlasá krásavica Simone Simons a EPICA. Okrem nej na pódiu odohrá svoj prvý tunajší koncert aj talentovaná Anneke Van Giersbergen so svojou celkom novou kapelou VUUR. Rozohrievať publikum budú aj orientálne znejúci muzikanti z Tuniska MYRATH, ktorých som si počas jesene mimoriadne obľúbila. 


spustiť videospustiť video

Tí, čo sú na východe krajiny, však nemusia vôbec zúfať. Celé západné Slovensko vám totiž vrátane mňa bude veľmi závidieť thrashovú akciu, ktorá celkom určite 16. novembra rozmetie košické Colloseum. TESTAMENT, ANNIHILATOR a DEATH ANGEL sú všetko nesmierne kvalitné kapely a vidieť ich na jednom pódiu je splnený sen. Vyskáčte sa teda, drahí východniari, aj za mňa! V prípade, že vám v srdci horí láska k power/speed metalu, môžete sa prísť 26. novembra odreagovať na reunion legendárnych HELLOWEEN a.k.a PUMPKINS UNITED do Bratislavy. Kiske a Hansen sú pre mnohých stelesnením pravej podstaty tejto kapely a spolu s nimi budeme oslavovať tridsiate výročie vydania dvoch najzásadnejších albumov Keeper Of The Seven Keys: Part I a Keeper Of The Seven Keys: Part II. Dúfajme teda, že sa organizátori z EPG agentúry už pozviechali z nie veľmi vydareného leta a koncert bude prebiehať bez komplikácií.

 

Z albumových noviniek by som vám dala rada do pozornosti chystanú novinku od portugalských MOONSPELL s názvom 1755. Nahrávka, ktorá vyjde 3. novembra, vyrozpráva svetu príbeh o lisabonskom zemetrasení, ktoré malo v tomto roku pre mesto spolu s následnými požiarmi a vlnami tsunami katastrofické následky. Celá doska bude naspievaná v portugalčine, čo zaiste ešte viac prispeje k autenticite výpovede nadaných hudobníkov. V rovnaký deň vychádza aj štúdiová prvotina medzinárodnej zostavy BEAST IN BLACK, ktorú založil bývalý gitarista Battle Beast Anton Kabanen. Album s názvom Berserker vychádza pod hlavičkou Nuclear Blast a už teraz je jasné, že ponúkne chytľavé skladby, keďže grécka vychádzajúca hviezdička Yannis Papadopoulos (možno ho poznáte z Youtube) dokáže so svojim silným hlasom naozaj divy. 

spustiť videospustiť video

Okrem týchto albumov by som rada ešte raz spomenula ukončenú kariéru BLACK SABBATH, ktorí v novembri vydajú spolu s koncertným dokumentom aj hudobný záznam z ich poslednej šou v rodnom Birminghame. Posledná doska a živé vystúpenie zakladateľov heavy metalu budú dostupné vo viacerých zberateľských edíciách, nad ktorými si už mädlia ruky fanúšikovia na celom svete.

 

V neposlednom rade musím zmieniť aj veľmi špeciálny projekt, ktorý počas tohto roka vznikol v doommetalových vodách – neokresaný klenot HALLATAR. Juha Ravio (Swallow The Sun) po smrti svojej milovanej partnerky a speváčky Aleah Stanbridge spojil sily s bubeníkom Gasom Lipstickom (HIM) a spevákom Tomim Joutsenom (Amorphis), aby vzdali hold jej osobnosti a umeleckému duchu. Ich dojímavá a ponurá hudba sa dokonale hodí do bezútešného novembrového počasia. Z Tomiho zúfalých vzlykov na albume s názvom No Star Upon The Bridge behá mráz po chrbte, pričom v skladbách ukázal celkom inú tvár, než sme u neho v muzike s Amorphis zvyknutí. Keď teda budete mať počas veterných nocí chuť vypočuť si niečo adekvátne k temnému počasiu za oknami, vyskúšajte túto srdcervúcu trojicu. 

spustiť videospustiť video