Prázdniny skončili, decká sa vracajú naspäť do školy a vysokoškoláci sa pomaly zberajú na zápis do ďalšieho ročníka. Ale metal a rock, tie sú večné, u tých ku koncu nedochádza. Preto po júlových tipoch našej šéfredaktorky Michaely a Schnapsových tipoch na august máme pre vás ďalšie odporúčania na september. Na ten vám poradí čo počúvať i čítať Jane Blake.

 

Hoci v playliste mám bohatý výber skvelej hudby, posledné týždne dominujúco siaham po Powerwolf alebo Amon Amarth, čím si aspoň čiastočne vynahrádzam sklamanie zo zrušenia More Than Festu. Navyše, nimi nikdy nie je čo pokaziť. Je jedno, či si pustíte niečo od nemeckých vlkov, z ktoréhokoľvek albumu počnúc Return In Bloodred končiac s Blessed & Possesed, alebo od švédskych Vikingov od Sorrow Throughout The Nine Worlds po Jomsviking. Určite si spravíte náladu. Alebo si pri týchto skvostoch zaspomínate na to, kedy ste ich naposledy videli na koncerte, ako to robím občas ja pri Amonoch.


spustiť videospustiť video

Spomínam však často i na iných, nielen na nich, keďže za posledný rok sa na slovenskej pôde vystriedalo množstvo mojich srdcoviek. Každú z nich si tiež s radosťou pustím hocikedy a je jedno, či majú alebo nemajú novinku. Patria medzi ne aj Sabaton (áno, mám veľmi rada severské kapely), pri ktorých sa mi pri ich marcovej návšteve v Bratislave, kde prišli predstaviť svoj výborný najčerstvejší album The Last Stand, podarilo vyspovedať Chrisa a Tommyho.

 

Ale dosť bolo odporúčaní zo sféry toho, čo sme tu už mali, keďže prichádzajúca jeseň i zima budú rovnako bohaté, ako boli jar s letom. Neviem sa napríklad dočkať októbrového koncertu legendárnej Apocalypticy, ktorej tvorbu som si obľúbila pre jej inakosť. Pravda, tiež už zmenili štýl s pribratím speváka, no keďže turné patrí oslave dvadsiateho výročia ich debutového albumu, očakávam aj na bratislavskom koncerte klasické skladby.

spustiť videospustiť video

Keďže so septembrom už prídu aj chladnejšie dni, ktoré sme už mohli cítiť chvíľami aj skôr, potom si treba nájsť čas na dobrú rockovú literatúru. Neviem ako vy, no ja si určite počas zohrievania sa niekde v obývačke či izbe vezmem do ruky America 51: A Probe Into The Realities That Are Hiding Inside “The Greatest Country In The World“ (Amerika 51: Sonda do skutočností, ktoré sa skrývajú v ,,najlepšom štáte na svete“) od Coreyho Taylora, frontmana Stone Sour a Slipknotu a jedného z mojich najobľúbenejších spevákov. Ak by ste hľadali na mňa niečo, čo by malo účinok ako kryptonit na Supermana, potom zburcujte Coreyho a pošlite ho rovno za mnou, rada si s ním pokecám a ešte si k tomu aj pustím nový album Stone Sour Hydrograd, ktorý tiež odporúčam na vypočutie, keď už sú tam tie hity na želanie Chada Kroegera.

 

Možno ste mnohí mali Coreyho za hlupáka, nepopieram to, kedysi som ho neznášala, nevedela som vystáť Slipknot ani nič s nimi spojené, no potom sa vo mne niečo zlomilo a začala som ich zbožňovať aj s týmto veľkohubým sympaťákom. A ak sa pýtate prečo, čo sa stalo, sama to neviem vysvetliť, ale zrazu mi jednoducho prírástli k srdcu. Obzvlášť Corey, o ktorom sa musím zmieniť, že naozaj nie je tým, za čo som ho kedysi považovala. Po prečítaní jeho prvých troch kníh Seven Deadly Sins: Setting An Argument Between Born Bad And Damaged Good (Sedem smrteľných hriechov: Nastolenie argumentu medzi narodením sa zlým a pokazeným dobrým), A Funny Thing Happened On The Way To Heaven Or How I Made Peace With Paranormal And Stigmatized Zealots And Cynics In The Process (Vtipná vec, čo sa stala po ceste do neba alebo ako som sa zmieril s nadprirodzenom a poznačenými fanatikmi a cynikmi) a You're Making Me Hate You: A Cantakerous Look At The Common Misconception That Humans Have Any Common Sense Left (Nútite ma nenávidieť vás: Mrzutý pohľad na bežnú mýľku, že ľudia ešte majú zdravý rozum), ktoré som si kúpila zo zvedavosti, som zistila, že Corey je veľmi inteligentný a sčítaný muž, ktorého je síce ťažko pochopiť, ale keď to dokážete, obľúbite si ho aj ako spisovateľa. Určite odporúčam staršie knižky i novú.

 

Keďže hudba patrí medzi moje najobľúbenejšie druhy umenia, vedela by som vám tu radiť denne rôzne kapely a tento článok by nemal konca kraja. Ale musím ho dopísať. Takže počúvajte metal a rock, lebo tie vás nikdy nesklamú na rozdiel od popu. Čítajte rock, sledujte ho vo filmoch a všade, kde sa len dá. Rock nikdy nie je dosť starý ani mladý na to, aby ho človek miloval. 


Použité zdroje:
Foto: youtube.com, dacapopress.com