V poslednom čase sa roztrhlo vrece so špeciálnymi udalosťami. Tu si kapela dá reunion, tam zasa posledné turné a tam zas bude turné na počesť výročia kapely alebo albumu. To všetko bledne pred nápadom, ktorý dostal Luca Turilli. Tento pán sa totiž rozhodol, že na budúci rok spraví posledné turné, ktoré bude zároveň reunionom a oslava výročia vydania prvého albumu. Reč je o symfonickej powermetalovej megahviezde RHAPSODY.


Legendárna história

Začalo sa to niekde pri priateľstve. Nekonvenčný gitarista Luca Turilli a disciplinovaný klávesák Alex Staropoli spolu založili kapelu Thundercross. Skupina mala väčšie ambície, a tak už pod menom Rhapsody chalani ukradli speváka menom Fabio Lione kolegom z kapely Labyrinth. Debutový album Legendary Tales vychádza v roku 1997. V tom čase bol power metal na vzostupe a kapely sa objavovali na scéne ako huby po daždi. Nové nápady a muzikantská virtuozita však predbehli konkurenciu. Tak isto po textovej stránke album predstavuje fantasy svet, v ktorom sa odohrával masívny, epický príbeh o smaragdovom meči.

 

Tento príbeh naberá kontúry na o rok mladšom nasledovníkovi s názvom Symphony Of Enchanted Lands, kde sa predstavil ako basák Alessandro Lotta. S nasledujúcim Dawn Of Victory prišlo prvé pritvrdenie a predstavenie nového bubeníka menom  Alex Holzwarth. Potreba temnejších melódií, megalomanskejších, zúrivejších, symfonických aranžmánov a progresívnejších postupov však vyústila do ukážkového minialbumu Rain Of A Thousand Flames. Tento trend kapela držala až do finále ságy, ktoré predstavoval album Power Of The Dragon Flame v roku 2002. Chalani hrdo zasadli na trón symfonického power metalu, ktorý im v tej dobe právoplatne patril.


Triumf a či agónia?

Už počas nahrávania finálneho albumu sa do zostavy dostal nový basák Patrice Guers a dlhoročný koncertný gitarista Dominique Leurquin. V roku 2004 prišiel čas na nový príbeh. Plány boli veľké a nadobúdali epické rozmery. Kapela dokonca uzavrela dôležité spojenectvo s hercom menom Christopher Lee a prvý diel ságy o temnom tajomstve svojou kvalitou len upevnil pozíciu na tróne. Všetko bolo skvelé a už to vyzeralo, že sa nemôže nič pokaziť.

 

Spojenectvo s ďalšou legendou, akou Joey DeMaio je, už nedopadlo tak skvelo. Kapela si po zmene mena na Rhapsody Of Fire (kvôli problémom s copyrightom) a totálnom prepadnutí albumu Triumph Or Agony dala dlhšiu pauzu. V roku 2010 pod novým vydavateľom a s novou silou vychádza The Frozen Tears Of Angels a každému muselo byť jasné, že Rhaposdy sú späť. Temnú ságu ešte pred jej koncom obohatili o EP s jediným dlhokánskym songom. From Chaos To Eternity už dával tušiť, že sa budú diať zmeny.


Jedno Rhapsody nestačí

Skladateľ a gitarista Luca Turilli sa rozhodol odísť a založiť si vlastnú kapelu. S menom si dlho hlavu nelámal. Nazval ju jednoducho Rhapsody. Aby to nebolo len také obyčajné, dokonale to zamaskoval a nazval ju Luca Turilli´s Rhapsody. Skladateľ a klávesák Alex však ostal pri pôvodnej kapele. Chlapci si chlapsky rozdelili kráľovstvo, meno a aj členov. Fanúšikovia netrpezlivo čakali, kto natočí album skôr. Človek by čakal, že mať dve kapely rovnakého razenia je super. Už prvý Turilliho pokus v roku 2012 dokázal ale pravý opak.

 

Po sľubnom štarte vybafol z reprákov totálne priemerný materiál, ktorý nezachránil ani skvelý výkon speváka Alessandra Contiho. O rok neskôr sa fanúšikov pokúsil prilákať na svoju stranu Alex s albumom Dark Wings Of Steel, ale tak isto neúspešne. Každému začínalo byť jasné, kam to smeruje. Muzikanti však majú dlhé vedenie, a tak napriek všetkým otáznikom v očiach fanúšikov sme sa dočkali ďalších dvoch albumov. Kým Turilli si stále šil na doske Prometheus svoje, Alex pochopil potrebu návratu a Into The Legend znamenal koniec experimentovaniu a nekompromisnú otočku späť ku koreňom. Lenže to sa zas nepáčilo spevákovi, a tak sa nezameniteľný hlas Rhapsody Fabio Lione rozhodol opustiť kapelu. Za ním sa porúčal aj hromotĺk Holzwarth.

spustiť videospustiť video

Rozlúčková symfónia

Netrvalo dlho a Luca sa po oboch hodil ako hladný pes po kosti. Nevyužiť túto príležitosť by si asi nikdy neodpustil. Budúci rok bude presne 20 rokov, čo kapela Rhapsody vydala svoj debut. Lepšiu možnosť na špeciálne turné si proste nevymyslíš. Logicky by človek predpokladal, že budú hrať celý prvý album, no nestane sa tak. Zahrajú celý pre istotu až ten druhý. Veď v roku 2018 bude mať zasa výročie tento, tak to nebudeme komplikovať.  Ani reunion sa tak úplne nekoná. Alex Staropoli totiž na turné nekývol, keďže sa podľa jeho slov venuje nahrávaniu ďalšieho albumu s novým spevákom a bubeníkom. Alessandro Lotta ako pôvodný basák tak isto nebol prizvaný. Navyše, žiadna z oboch kapiel sa ešte nerozpadla, takže aj to rozlúčkové turné je trochu mätúce. Fabio sa pravdepodobne bude venovať svojim ďalším kapelám a ak ho to omrzí, stále má možnosť založiť si svoje vlastné Rhapsody.

 

Faktom ostáva, že bez ohľadu na to, koľkokrát sa chalani vyfackajú svojimi egami a pousmievajú do objektívov, ako je všetko v pohode a ako sú všetci stále kámoši, stále tu bude chýbať tá chémia. Hudobníci sú to síce skvelí, ale jeden bez druhého, to je ako nealko pivo. Je to síce pivo, ale nie je to ono. Táto zamotaná situácia neprospieva nikomu a už vôbec nie fanúšikom. Tí v dobrej viere vysolia peniaze, lebo chcú vidieť a počuť svoju obľúbenú kapelu a nie nejaký tribute band. Mohli by sa inšpirovať vlastnými príbehmi, kde sa hrdina obetoval pre blaho všetkých a zrovnať to medzi sebou. V každom prípade turné je potvrdené, má aj svoje prvé dátumy a my tajne dúfame, že povedie aj niekde cez naše končiny. Čo ak je to fakt naposledy?

spustiť videospustiť video