Vyšehradská štvorka snáď každému evokuje politiku, niekomu hospodársku spoluprácu medzi Poľskom, Maďarskom, Českom a, samozrejme, Slovenskom. Po novom to už je aj spolupráca hudobná. Vďaka V4 Event sme mali možnosť si 20. októbra užiť prvý z koncertov, na ktorých budú vystupovať kapely z týchto krajín. Piatkový večer patril kapelám klasického oldschool heavy metalu a hard rocku. Z Čiech k nám zavítali TITANIC, od nás to boli DORIAN GRAY a z Maďarska POKOLGÉP.

 

Večer začal s Dorian Gray. Kapela na čele s Vadimom Bušovským, spevákom, gitaristom a skladateľom tejto kapely, pôsobí na scéne už pekných 25 rôčkov. Vzhľadom na štedrú dĺžku setu nám zahrali všetko možné z ich tvorby, napríklad aj Bezváhový Stav, Konečná Je Peklo, Zlodej Koní či Kóma.


Druhé sa na pódium postavili české legendy Titanic. Brnianska kapela hrá v zložení Zdenek Černý (gitara, spev), Milan Hanák (basa, spev), Joro Enčev (gitara), čítajte Ďžoro, a Martin „Matrhus" Škaroupka (bicie), neskutočný hudobník, ktorý to so svojou kvalitou dobubnoval až do Cradle Of Filth. Vznikli už v roku 1984 a síce už obdobie, kedy mali vypredané sály a hrali po boku Deep Purple ako v 90. rokoch, majú asi za sebou, na nezáujem fanúšikov sa však určite nemôžu sťažovať a riadne im to oplácajú svojou našľapanou šou. V tento večer to síce mali pod pódiom poskromnejšie, ale kto neprišiel, môže ľutovať. Medzi skladbami, samozrejme, nechýbali ani príhovory Milana Hanáka ku skladbám a keď sa potom pokračovalo v hraní, tak si so svojou basou odbehol k divákom a zahral si tam rovno medzi nimi. Zo skladieb sme mali možnosť počuť napríklad Zrcadlo, Vizáž, Figurína.

Poslednou kapelou akcie boli Pokolgép. Kapela vznikla ešte v roku 1986. Z pôvodných členov je v nej už len Gábor Kukovecz. Ak mal niekto náhodou možnosť nazrieť do backstageu, kým vyšiel na pódium, celý čas ho bolo vidieť cvičiť na gitare. No všetky oči dámskeho osadenstva koncertu aj tak spočívali na spevákovi Attila Tóthovi. Ten vyzeral ako reálna verzia bojovníka na albume Kings Of Metal MMXIV od kapely Manowar. Zhruba päťdesiatke ľudí pod pódiom nevadilo, že im nie je rozumieť, celú šou si naplno užívali. Skladby si spievali spolu s kapelou, skandovali „Poko! Poko!“ a robili bodrel, ako by ich tam bol 200 a nie o niečo viac ako 50.

 

Rovnako to vyzeralo, aj keď Attila spustil svoje plamenné príhovory medzi skladbami. Našťastie, týkali sa výlučne hudby, lebo ich viedol s takým zápalom, že keby bol rečník pred štrajkujúcim davom, tak by vyvolal asi aj revolúciu. Zo skladieb sme mali možnosť počuť Pokli Színjátek, Igy Szép Az Elét, Ringben či Mennyit Érsz.

 

Kapely odviedli skvelú šou za výborného zvuku. Dúfajme, že sa dočkáme ďalšieho V4 Music Eventu.