Temnota, morbídnosť a horor nemusia znamenať v hudobnom svete nutný strach, pohoršenie či zlo. Kapela DROWNING CHARON z Bratislavy dokazuje, že aj z očividnej strašidelnej tematiky vie vyťažiť zábavu a skvelý hudobný zážitok. Piati horrorpunkoví zverenci a nadšenci psychobilly ukazujú, že aj tie najnepríjemnejšie životné okamihy môžu byť v určitom slova zmysle zábava. O skupine porozprávali speváčka Martina, gitarista Matúš a stručnými, no vtipnými komentármi druhá gitara Janči.

 

Kapela odštartovala svoju existenciu ako vedľajší projekt. Za akých okolností sa stal prioritou pre všetkých jeho členov?

Matúš: Mala to byť len zábava. Stretávali sme sa v skúšobni s tým, že sme si chceli len tak zahrať. No časom sa naše hlavné projekty rozpadli. A zrazu sme odohrali svoj prvý koncert. Ľuďom sa to páčilo, a tak sme sa rozhodli, že v tom budeme pokračovať.

 

Prečo ste sa rozhodli používať anglický jazyk ako prostriedok komunikácie s obecenstvom?

Matúš: Plánujeme aj slovenské pesničky, treba ich však dorobiť. Angličtinu sme začali používať kvôli tomu, že väčšina horrorpunkových kapiel je anglických a takisto aj európske spievajú viac po anglicky. Tiež by sme to chceli dostať aj von za hranice, kde to bude predsa len zrozumiteľnejšie. No pre slovenské publikum chceme spraviť aj slovenské pesničky.

Janči: Chceme byť celosvetovo známi.

 

Vaša hudba, hlavne Tinkin spevácky prejav, môže ľuďom pripomínať legendárnych Misfits. Do akej miery vás táto kapela inšpirovala?

Matúš: Samozrejme, bolo veľa kapiel, ktorých pesničky sme v skúšobni hrali. Na začiatku sme hrávali len covery, keďže to bol len bočný projekt. Až potom sme napísali naše prvé vlastné veci. Misfits bola jednou z kapiel, ktoré nás inšpirovali. Má hororové texty a robí hudbu, ktorá sa ľuďom páči. Určite by sme nechceli byť úplne rovnakí, no inšpirácia je to veľmi dobrá.

Martina: Snažíme sa vytvoriť si vlastný štýl a vlastnú cestu. Inšpirovali sme sa, no snažíme sa tam dať aj čosi svoje.

Janči: A potom sa podľa toho rozdeľujú zisky. 


spustiť videospustiť video

Keďže sa prezentujete ako horrorpunká kapela, prispôsobili ste tomu aj svoj imidž. Čo majú teda symbolizovať vaše kostýmy a mejkap?

Martina: Stále sa snažíme vymyslieť niečo nové a zaujímavé. Nechceme, aby ľudia pred koncertom dopredu vedeli, aké masky budeme mať. Je to vždy prekvapenie. Odvíja sa to aj od toho, koľko máme času. Dá sa povedať, že vždy pred vystúpením náhodne tvoríme. Nemáme to naplánované. Mal by to byť určitým spôsobom výrazný prvok, ktorý si majú ľudia zapamätať.

 

Čoho sa dotýkajú vaše texty? Je ich tematika rovnako temná ako napríklad Hitchcockove filmy?

Matúš: Texty sa odvíjajú od toho, kto príde s akým nápadom. Neskôr sa upravia a doplňujú o hororovú stránku. Niektoré sú zábavné, nemajú hlbší zmysel a keď si ho prečítaš, tak je to príbeh. V iných sa snažíme zachovať aj punk. Tieto texty sa dotýkajú ľudí, to, akí sú a podobne.

Martina: Nápad sa snažíme previesť do obraznej formy. Napríklad démon nemusí byť démonom, ale niečím iným.

                                                                                   

Začiatkom marca ste odohrali koncert na akcii Bloody Valentine pt. II spolu s kapelami New Village Gang, The Fraternity a Curlies. Myslíte si, že sa horrorpunková psychobilly rodina pomaly na Slovensku rozrastá, aj keď tieto žánre nie sú až tak známe?

Janči: Pomaly sa to určite začína rozrastať. Veď aj my sme vznikli. Nejde to síce do popredia, no nie sme jediná takáto kapela.

Matúš: Tých skupín doteraz nebolo veľa. Ale ľudí to zaujalo a začalo ich chodiť na koncerty omnoho viac. Teda aspoň vtedy, keď sme doma. Sú zvedaví a páči sa im to. Myslím si, že sa to bude časom rozrastať. Nejaké základy a príbuzenstvá tu už boli, napríklad kapela Devil Street 13. Keď nás ľudia budú ďalej spoznávať, rozrastie sa aj tá scéna. No stále sme súčasťou aj iných sfér. Hrávame s punkovými kapelami a podobne.

 

Koncom februára ste hudobnému svetu ponúkli svoje demo nahrávky. Ako by ste zhodnotili ich charakter a aké sú ohlasy od ľudí?

Matúš: Ohlasy sme zatiaľ podľa mňa mali veľmi dobré, no nechcem preháňať. Vďaka nahrávkam sme sa dostali viac do povedomia. Ľudia si už vedia predstaviť, čo hráme. Aj na koncerte v marci sme už videli, že niektorí poznajú naše pesničky. Určite nám to pomohlo. V budúcnosti teda plánujeme spraviť určite aj klip a CD.

Linky:

FB kapely

Použité zdroje:
Foto: FB kapely