Posledným mesiacom v roku a, samozrejme, aj najhektickejším býva tradične december. Už po dušičkách sa roztrhlo vrece s vianočným sortimentom v obchodoch. Čím viac sa bude čas pred Vianocami krátiť, tým väčšie budú rady v obchodoch. Či už na kapra, alebo na delobuchy. Hneď ako z výkladov zmiznú vianočné gule, začne miznúť zázračným tempom aj šampus. Lady in black poradila, ako prežiť sychravý november. Na záver roka pridám zopár svojich tipov aj ja.

 

Okienko s koncertmi sa otvára už hneď 2. decembra v Prahe, kde sa s nami rozlúči fínska legenda HIM. Ak vám nie je po vôli gotikou popreplietaný rock alebo je Praha priďaleko, môžete skúsiť miestny koncert. Jeden taký bude v rovnaký deň v Prešove. Stretnú sa tam okrem iných naša powermetalová jednotka WITHIN SILENCE a melodickí metalisti TEZAURA. Kto veľmi nemusí melodiku, môže skúsiť navštíviť Banskú Bystricu 11. decembra a pozrieť si relaxačný set metalistov NIBIRU. Ich hudba je spojením sludge, drone a doom metalu. Už len tá škatuľa vyzerá zaujímavo. V Bratislave bude 13. decembra ŽIVÁ VODA a deň na to obľúbená folková OMNIA. Štyri dni pred sviatkami radosti a pokoja si ešte v našom hlavnom meste vystrihne koncert symfonické eso SYMFOBIA.


spustiť videospustiť video

Albumovú nádielku by som začal tak trochu netradične. Zdá sa, že december bude mesiac výberoviek a špeciálnych edícií. IRON SAVIOR nám prinesú dosku Reforget – Riding On Fire, na ktorej sa budú nachádzať znova nahrané pecky z prvých štyroch albumov. AVENGED SEVENFOLD ponúknu deluxe verziu ich posledného albumu The Stage obohatenú o bonusový disk s coververziami. No a napokon aj DEEP PURPLE prichádzajú so zlatou edíciou ich posledného albumu inFinite doplnenú o živé DVD z tohoročného Hellfestu.

 

Pravdaže sa dočkáme aj noviniek. Na úvod to budú klasici MORBID ANGEL. Po personálnom zemetrasení sa pokúsia o znovunastolenie metalovej diktatúry albumom Kingdoms Disdained. Geoff Tate po neslávnom odchode z Queensrÿche nezanevrel na fanúšikov a jeho OPERATION MINDCRIME sa prihlási s doskou The New Reality. Trojicu noviniek uzatvára kapela ASKING ALEXANDRIA. Chalani sa po návrate Dannyho Worsnopa rozhodli, že predsa len ešte raz kopnú do vrtule a v strede mesiaca sa na pultoch objaví čerstvý tovar v podobe rovnomenného albumu.

spustiť videospustiť video

Na záver si dovolím upozorniť na kapelu menom LOVEBITES. Ide o čisto ženskú kapelu, ktorá sa venuje melodickému power metalu. Hoci babenky pochádzajú z Japonska, vychvaľujú ich poprední predstavitelia žánru. Mená ako Michael Weikath (Helloween), Hansi Kursch (Blind Guardian), Timo Kotipelto (Stratovarius) či Kiko Loureiro (Angra/Megadeth) sa na adresu dievčat vyjadrili neskutočne pozitívne. Niet sa čomu čudovať. Baby hrajú skvelo a ešte lepšie vyzerajú.

spustiť videospustiť video