Podľa daňového zákona 25. deň v mesiaci je deň, keď horko zaplačú a z ponožiek vyberú úspory všetci platcovia DPH. Pokiaľ ste sa zrovna tešili na 25. októbra, asi to nebolo kvôli tejto povinnosti voči štátnemu rozpočtu, ale tušíme, že by za tým mohol byť aj koncert DELAIN, ktorí sa k nám po roku vracajú v rámci svojho európskeho Moonbathers Tour, ktoré začalo 14. októbra v Stuttgarte a skončí až 8. apríla v holandskom meste Hengelo, zameraného na podporu nového albumu, ktorý im vyšiel v auguste tohto roku. Spolu s nimi ich na celom turné sprevádzajú EVERGREY a KOBRA AND THE LOTUS.

 

Večer koncertu zvykne začínať vystúpením prvej predkapely. Koncerty Delain sú špecifické tým, že pokiaľ siahnete trochu hlbšie do vrecka a priplatíte si Meet&Greet vstup, tak okrem možnosti stretnúť sa s kapelou vás kapela odmení krátkym unplugged vystúpením. Tesne po ôsmej hodine večernej sa na pódium postavili prví účinkujúci Kobra Aand The Lotus. Jediným pôvodným členom tejto kanadskej heavymetalovej  kapely je jej speváčka Kobra Page, ostatní členovia Jasio Kulakowski (gitara), Brad Kennedy (basa), Jurekk James (gitara) a Marcus Lee (bicie) pribúdali postupne od roku 2012. Hneď od začiatku nahodili vysoké tempo, zobrali nás doslova útokom a vtiahli do svojho sveta vojen a fantasy. Pod pódiom mali síce ako prvá kapela pomenej ľudí, len niečo okolo 100 až 150, ale svojou šou, hlavne pod taktovkou rýchlych gitarových heavymetalových tónov a príjemného spevu speváčky, dopĺňaných krátkymi príhovormi a burcovaním medzi skladbami, veľmi rýchlo prebudili aj túto menšiu masu k životu. Z ich tvorby odzneli skladby z druhého albumu s rovnomenným názvom kapely Kobra And The Lotus Forever One a 50 Shades Of Evil, pri ktorej sme si ozrejmili, že 50 odtieňov nemusí byť len šedej. So skladbou Soldier z najnovšieho albumu High Priestess nám Kobra predviedla, ako sa pochoduje. Na pocit ich set trval dosť krátko, ale čakali nás ešte dve kapely, takže im uvoľnili priestor.

 

Druhou kapelou boli Evergrey. Kapela zo Švédska si so sebou priniesla aj nový album The Storm Within, ktorý im vyšiel v septembri.  Dalo by sa čakať, že set bude zostavený zo skladieb prevažne z tejto dosky, no nakoniec odzneli len dve. Prvá skladba ich predstavenia Passing Throught je zároveň druhou skladbou čerstvo vydanej novinky. K nej potom pridali In Orbit. Dali viac priestoru piesňam z predposledného albumu Hymns Of The Broken. Z neho odzneli The Fire, Black Undertow a King of Errors, čo bola zároveň aj ich posledná skladba setu.

 

Po výbornom úvode v podaní prvej kapely ste nadobudli dojem, že tomuto vystúpeniu niečo chýba. Nebolo to zvukom. Po zvukovej stránke, čo platilo pre všetky tri kapely, nebolo v podstate čo vyčítať. Zvuk bol nadštandardný aj na MMC, rovnomerne sa rozlieval po sále a nemali ste pocit, že vám ustrelí hlavu ani keď ste stáli rovno pri bedniach a na pocit ani jeden nástroj nebol „prehúlený“. Aj fanúšikovia sa v podstate bavili. Po prvej kapele ich opäť o čosi pribudlo. Skôr išlo o dynamiku skladieb. Prvých dvadsať minút to bolo super, ale potom ste sa nevedeli zbaviť pocitu, že sa opakujú, akoby im chýbala pestrosť. Navyše spevákov hlas tiež po čase začínal byť monotónny.

 

Po desiatej prišli za nedočkavého skandovania publika na pódium Delain. Speváčka Charlotte Wessels, ktorá tentokrát zvolila zlaté šaty, klávesák Martijn Westerholt, gitarista Timo Somers, basák Otto Schimmelpenninck van der Oije, ktorý si  odgrowloval dve skladby počas Charlottinej pauzy, bubeník Ruben Israel a najmladší prírastok Merel Bechtold, ktorá pribudla do zostavy len minulý rok. Svojím mladým a malým zjavom pôsobí, že by ste jej v bare asi nenaliali a 24 rokov by ste jej určite neverili. So speváčkou skôr pôsobili ako mama s dcérou. Hlavne, keď ju počas jednej z posledných skladieb hladila po vláskoch. To sa asi len málokto vyhol smiechu, keďže to bola scénka, ako keď mama vyprevádza prváčku do školy.

 

Podľa toho, čo bolo pod pódiom a na pódiu, patrilo ich vystúpenie v tejto koncertnej sezóne k najdynamickejším. Celá kapela bola stále v pohybe, ale hlavne Charlotta, ktorá snáď počas setu ani nepostála a vkuse predvádzala tanečné kreácie. Najefektnejšie asi bolo, keď si na konci predposlednej skladby skoro až ľahla na pódium. Napriek jej zvodným šatám a pohybom to nevyznelo nijako vulgárne, skôr to vyvolalo obdiv nad jej pohyblivosťou. Medzi skladbami nechýbali „hecujúce“ príhovory, nevyhla sa ani slovenčine a krátko v nej pozdravila svojich fanúšikov. To všetko malo za následok, že pod pódiom to vrelo a keď sa kapela rozhodla zaskákať si na pódiu, takmer 400 ľudí skákalo pod pódiom s ňou. Pokiaľ ste stáli pri zvukárovi, tak to bol veľmi príjemný pohľad.

 

Počas ich 90 minút trvajúceho setu odzneli skladby hlavne z ich najnovšieho počinu Moonbathers. Prvá skladba ich vystúpenia bola Hands Of Gold, okrem nej z nového albumu zazneli ešte Suckerpunch, The Glory And The Scum, Pendulum, The Huricane a Danse Macabre. Z predposlednej nahrávky The Human Contradition odzneli piesne Army Of Dolls, Here Come The Vultures a z albumu April Rain skladba s rovnomenným názvom April Rain. Pred piesňou Sleepwalkers Dream nám oznámila: „Doteraz sme hrali všetko nové a teraz si dáme staršie veci. Táto skladba má už 10 rokov, je to neuveriteľných 10 rokov, to si zaslúži oslavu.“  Ich posledné minúty mali patriť ich prvotine, albumu Lucidity, z ktorého odzneli ešte skladby The Gathering a Pristine, ktorá mala byť akože poslednou skladbou večera. Zavŕšená bola bubeníkovým výstupom, keď sa na záver postavil na bicie a poriadne sa predviedol. Potom sa kapela až prirýchlo odporúčala do backstageu, takže bolo jasné, že ešte nie je koniec, len si chcú vypočuť názov svojej kapely skandujúcich 400 hrdiel. Po chvíľke počas odznievajúceho intra sa vrátili späť. Prídavok bol z albumu, z ktorého ešte nič neodznelo, a to We Are The Others a skladbám Get The Devil Out Of a Mother Machine, po ktorej sa speváčka opýtala: “Chcete viac? Chcete viac? Dostanete viac!“  a spustili už naozaj poslednú skladbu večera We Are The Others. Predtým sa však pozrela na hodinky, či to naozaj stíhajú. Po skladbe nastali ovácie, klaňanie sa a ďakovanie kapely fanúšikom. Po ich odchode z pódiá, ak ste boli trpezliví a neodišli ste hneď domov, dočkali ste sa príchodu kapely dole a ich ochotného fotenia sa s fanúšikmi. Takýto bonus na záver utorka a úvod stredy asi len málokto čakal.

 

Výborný úvod a prekvapenie od Kobra And The Lotus, ktorí sú naživo neporovnateľní s ich nahrávkami či klipmi. Trochu nezapadajúci, ale tiež s dobrým výkonom Evergrey a neskutočný živel s názvom Delain ako headliner večera. Aj napriek tomu, že návštevnosť mohla byť aj väčšia, bola výborná atmosféra a aj pokiaľ nie ste fanúšikom tohto žánru, je veľká pravdepodobnosť, že Delain vás svojím vystúpením dostanú.