V októbri sme výnimočne medzi albumy mesiaca pridali aj slovenský album mesiaca. Stala sa ním doska Resurrection od formácie DEHYDRATED, ktorá potešila mnoho verných deathmetalových fanúšikov doma aj vo svete. Okrem toho, že z popolu vstala legenda, stretli sa v nej nielen bývalí členovia zo starej zostavy, ale aj bývalí členovia rovnako skvelej kapely Depresy. Bolo by teda hriechom nepriniesť rozhovor s touto slovenskou deathmetalovou superkapelou.

 

Nedá mi začať náš rozhovor inak ako otázkou, čo vás viedlo k „vzkrieseniu“ kapely Dehydrated?

Braňo: Už niekoľko posledných rokov som mal v hlave túto myšlienku, tento plán. Ten vnútorný hlas mi stále hovoril:,, Ćhlapec, musíš to urobiť, potrebuješ to k životu ako vodu. Tvoriť niečo, robiť niečo, čo ťa baví a napĺňa a tešiť aj fanúšikov fantastickej hudby, akou je death metal." Tak som to jednoducho urobil a sme tu.

 

S akými ohlasmi od zinov a fanúšikov sa stretávate v súvislosti s novinkou Resurrection?

Dragan: Ešte je krátko po vydaní novinky, ale ohlasy sú zatiaľ len dobré či už od fanúšikov priamo, alebo už aj v niektorých zinoch.

 

Ak sa nemýlim, na albume Resurrection sa nachádzajú aj skladby, ktoré už kedysi nahraté boli. Prečo tento krok?

Braňo: Všetky skladby na albume boli v minulosti už nahraté, no bola to iba garážová nahrávka, ktorú sme nejak extra ani nešírili pomedzi ľudí. Žiadne oficiálne demo, len taký skúšobný počin, ktorý nebol určený na ďalšiu propagáciu. A vzhľadom na to, že tieto skladby boli aj s odstupom času nápadovo dosť dobré, bola by škoda zahodiť ich, odložiť do zabudnutia. Tak sme sa rozhodli dať im novú tvár, lepší zvuk a použiť na albume Resurrection.

Prečo ste sa rozhodli na vaše comebackové CD zaradiť aj cover? A prečo ste si vybrali práve skladbu Dawn Of Eternity od Massacre? 

Dragan: Rozmýšľali sme nad viacerými kapelami ako Bolt Thrower, Pestilence a podobne, ale to už boli veci, ktoré niekto hral. A raz začal hrať Dawn Of Eternity a už sme vedeli, ktorú dáme na CD.

 

Chystáte už aj novú dlhohrajúcu dosku?

Braňo: Samozrejme, že chystáme. Už máme hotové dva nové songy a je na čo sa tešiť.

 

Album vyšiel po dvadsiatich rokoch. Vy ste začali opäť pracovať v roku 2015, čiže „nečinní“ ste boli reálne jedenásť rokov od roku 2004. Čo v tomto čase robili jednotliví členovia kapely? Venovali ste sa hudbe?

Braňo: Asi jediný, kto sa aktívne venoval hraniu, bol bubeník Elevo. Ja som bol niekoľko rokov v zahraničí, Dragan sa venoval drogám, Janek pracoval na založení rodiny a najmladší Pepe ešte len ťahal za sebou káčera.

 

Funguje dnes kapela v rovnakej zostave, ako keď sa odobrala na odpočinok?

Braňo: Z pôvodnej zostavy a vlastne z celej éry starého Dehydrated ostal v kapele iba jediný starý kraken. A to som ja. Ale po roku fungovania nového Dehydrated sa k nám vrátil aj bývalý gitarista Janek, ktorý teraz v novej zostave hobľuje na basu. Na poste vokalistu je Dragan (ex-Depresy), bicie hrá Elevo (ex-Depresy) a na druhú gitaru hrá najmladší člen Pepe.


spustiť videospustiť video

Kapela Dehydrated vznikla v roku, keď som sa narodil. Teraz mám teda možnosť opýtať sa vás aj na veci z tej doby. Začnem bežnou otázkou. Ako vznikol názov Dehydrated?

Braňo: Pri počúvaní bandy Pestilence. Na albume Consuming Impulse je pesnička s názvom Dehydrated. Viac mi nebolo treba. Skvelý názov pre kapelu. Bolo rozhodnuté.

 

Prečo ste sa rozhodli hrať práve death metal? Aké kapely ste vtedy počúvali a kto sú vaše vzory?

Braňo: Asi preto, že nás to v tej dobe najviac chytil za srdce a všetci sme vyrastali na metalovej muzike. Zobrali sme do rúk gitary a už to tak nejak išlo samé od seba. V hlave sa tvorili nápady a ruky, nohy a hlasivky spravili ostatnú prácu. Základným pilierom, inšpiráciou a veľkým vzorom bola určite pre všetkých v tej dobe kapela Death. Potom sme mali veľké vzory napríklad v kapelách Carcass, Entombed, Napalm Death, Massacre, Cannibal Corpse, Morbid Angel a v kope iných kapiel.

 

Aké to vtedy bolo s undergroundovou scénou na Slovensku? Bolo tu viacero podobných kapiel?

Braňo: Určite aj vtedy sme mali u nás kopu výborných kapiel. Pár z nich funguje dodnes, či už v novom zložení, alebo ojedinele aj v pôvodných zostavách. Spomeniem napríklad bandy Protest, Dissonance, Phantasma, Suffocate, Dementor, Hnisavý Proces, Abortion, Apoplexy, Corrupted Melody, Embalmed, Erytrosy, Pathology Stench, Bestialit, Reanimator, Dysanchely, Depresy, Typhoid a iné.

Sledujete hudobné dianie na Slovensku dnes? Ktoré kapely vás zaujali? Počúvate aj melodický metal, ktorý sa tu celkom úspešne rozmohol?

Dragan: Ja osobne sledujem našu scénu vcelku dosť a milujem kapely ako Brute, Infer, Perversity, Jesus Grinding Brothers, Thornwald, Suburban Terrorist, Kilchain, Attack Of Rage a kopu iných. Máme dosť pestrú scénu.

 

Ako to bolo v deväťdesiatych rokoch s koncertmi v porovnaní s dneškom? Jednak s príležitosťami na koncertovanie a jednak s návštevnosťou a záujmom o hudbu a merch?

Braňo: Deväťdesiate roky boli pre metal vo svete asi najkrajšie. Ľudia chodili hojne na koncerty, kupovali CD, merch a bavilo ich to možno viac ako v dnešnej internetovej dobe, kde si môžeš nahrať, stiahnuť tony kapiel. Tým pádom si to nevážiš tak, ako keď si si kúpil drahé CD v deväťdesiatych rokoch, ktoré si ale do detailov dopočúval do konca.

 

Ako vás vtedy vnímalo zahraničie? Koncertovali ste aj v zahraničí?

Braňo: V tej dobe to bolo trocha zložitejšie. Veľa informácií a recenzií sa k nám ani nedostalo, ale to, čo k nám prišlo, bolo len pozitívne. A prekvapivo aj z rôznych exotických krajín. Z koncertov v zahraničí len Čechy a Rakúsko.

 

Aké najväčšie úspechy ste zožali v čase svojho vtedajšieho fungovania?

Braňo: Myslím, že to bolo split CD s bandou Bestialit v roku 1994. Celkovo prvé deathmetalové CD, ktoré vyšlo na Slovensku pod firmou Metal Age Productions.

 

Aké ciele má kapela Dehydrated dnes, po svojom veľkom comebacku?

Braňo: Hrať koncerty nielen doma, ale aj v zahraničí, nahrať ďalší album, robiť radosť fanúšikom a, samozrejme, aj sebe.

 

Váš album pokrstili Neocaesar, bývalí členovia legendárnej kapely Sinister. Ako k takejto veľkej udalosti vlastne došlo?

Braňo: Neocaesar vybavil Juro Hariň a bola to skvelá akcia. Na nedeľu kopa ľudí, výborná atmosféra a Holanďania boli veľmi pohodoví a príjemní ľudia.

 

Chystáte nejakú väčšiu koncertnú šnúru po Slovensku alebo aj zahraničí?

Braňo: Zatiaľ len koncerty, ale určite po čase bude aj nejaká väčšia šnúra.

 

Immortal Souls Production sa vrátili na trh iba nedávno, tak isto ako aj vy. Prečo ste sa rozhodli spolupracovať práve s týmto labelom?

Braňo: Prišlo nám to prirodzené a chceli sme doplniť novú hudobnú stajňu do labelu Immortal Souls. Už  teraz sú tam silné kapely z celého sveta a ďalšie pecky sa rysujú.

 

Ako vnímate, že ste momentálne jediná slovenská kapela, ktorá vydala CD u ISP?

Braňo: Vnímame to pozitívne a teší nás to!

 

Čo by ste nakoniec odkázali čitateľom ROCKER.sk?

Braňo: Ľudia, kupujte CD, LP, merch. Podporujte scénu, inak to nemá význam!