CRIMSON OCEAN je mladá, sviežo znejúca kapela z našich končín, ktorá tento rok nahrala EP s názvom Mouth Full Of Blood. Vyspovedali sme gitaristu Lukáša. V rozhovore nám prezradil, ako prebiehalo natáčanie ich videoklipu, ale aj čo považujú za svoj najväčší hudobný úspech. 

 

Mohli by ste sa čitateľom v pár riadkoch predstaviť? 
Zloženie kapely sa formovalo dosť dlhý čas a túto finálnu podobu sme nadobudli len prednedávnom. Aktuálnu zostavu teda tvorí Vlado Skaličan - spev, Martin Skaličan - bicie, Peter Chmúra - doprovodná gitara, Marián Heltko - basgitara, Lukáš Skaličan – sólová gitara. Pochádzame zo Starej Bystrice.

 

Tri rovnaké priezviská - je to len náhoda alebo ste hudobnícka rodina ?

Nie je to náhoda. V kapele sme dvaja bratia a bratranec. Berieme to ako veľkú výhodu a myslím, že práve tento fakt nás ako kapelu zoceľuje ešte viac.

 

Kedy ste vznikli? Boli nejaké projekty aj pred tým ?

Vznikli sme na jeseň 2015, čiže momentálne máme niečo cez rok. Nejaký konkrétny dátum vzniknutia určiť ani nevieme, keďže kapela nemôže vzniknúť len tak zo dňa na deň. Pred CO sme mali jeden projekt. Dnes už to voláme "detský experiment". Bola to poppunková kapela Tak či Onak, v ktorej som účinkoval ja, Vlado a Martin. Po takom tom hudobnom dozretí sme zistili, že nás baví celkom iný druh hudby. Rozhodli sme sa rázne pritvrdiť, upustiť zo slovenčiny a v textoch začať riešiť pomerne vážnejšie témy a problémy.

Čo sa vám doposiaľ na hudobnej scéne podarilo a z čoho máte najväčšiu radosť?
Ako som už spomínal, na hudobnej scéne sme len niečo cez rok, čo je pomerne krátky čas, čiže toho za sebou ešte tak veľa nemáme. Čo sa koncertov týka, máme odohraných niekoľko kluboviek. Festivaly, či už menšie, alebo väčšie na nás dúfam čakajú. Nahrali sme EP Mouth Full Of Blood, ktoré nám produkoval Jimi Cimbala s jeho Randal Group Production. No a koncom leta sme vydali videoklip k pilotnej skladbe tohto EP.
 

Vyšiel vám videoklip ku skladbe Mouth Full Of Blood, aké sú naň reakcie? Ako prebiehalo natáčanie ?

Reakcie sú zatiaľ len pozitívne, čo nás, samozrejme, veľmi teší. No a natáčanie prebiehalo úplne super. Celé nám to produkovali chalani z VLN Productions, ktorí odviedli veľmi dobrú prácu. Základ bol nájsť ideálne prostredie, ktoré by atmosféricky zapadlo do tejto skladby. To sa nám, myslím, celkom podarilo. Točilo sa v nočných hodinách v obci Podbiel, na Františkovej Hute.


spustiť videospustiť video

Reakcie na videoklip boli pozitívne, takže máte pocit, že vo vašom okolí je stále dosť ľudí, ktorých baví aj tvrdšia hudba ?

Určite áno. SK/CZ scéna je v tomto smere čoraz silnejšia a je tu viacero kapiel, ktoré sa pomerne rýchlo rozbiehajú a chcú hrať. Čoraz viac mladých ľudí sa prikláňa k týmto tvrdším žánrom. Aj keď si myslím, že to u nás ešte nevyzerá tak, ako by to mohlo vyzerať, je to určite na dobrej ceste. 


Máte nejaký hudobný sen, vysnívanú spoluprácu alebo koncert ?
Náš hudobný sen je preraziť a dokázať sa v budúcnosti hudbou živiť! Každá kapela, ktorá sa snaží, chce nejak napredovať a pritom tvrdí, že hrá iba pre zábavu a nič viac nepotrebuje - tá klame! O vysnívanej spolupráci sa dá povedať, že už je splnená, keďže pred takými piatimi rokmi sa nám mohlo naozaj len snívať o tom, že raz budeme spolupracovať s niekým, ako je Jimi Cimbala.

 

Dokázali by ste sa kvôli, povedzme väčšej sláve alebo možnosti sa presadiť, mierne poľaviť z tvrdosti či prejsť do slovenských textov? Predsalen, v dnešnej dobe má napríklad kapela The Paranoid dobrú pozíciu v "rockovom šoubiznise", no museli kvôli tomu niečo obetovať.

My sme našli štýl, ktorý nás baví a snažíme sa ho podávať ľuďom tak, aby bavil aj ich. Pestrosť a rôznorodosť skladieb je určite veľmi dôležitá. Tak si v nich každý nájde niečo, čo ho baví. Čo sa angličtiny týka, myslím, že dnes už najmä pre mladých ľudí tento "cudzí jazyk" problémom nie je. Preto určite nemáme v pláne nič meniť!

 

Koho počúvate zo slovenských a zahraničných hudobníkov?

Zo slovenskej tvorby určite nikdy nepohrdneme Slížami. No a ak mám pravdu povedať, nie je veľa slovenských kapiel, ktoré by sme nejak aktívnejšie počúvali. Pri zahraničných je to presne naopak a je ich neskutočne veľa. Spomeniem pár tých úplne top - A7X, While She Sleeps, Architects, Intervals, Born Of Osiris, Sworn In a veľa, veľa ďalších.

Aké sú vaše plány do budúcna?
Do konca tohto roka chceme oficiálne vydať naše EP a zorganizovať plnohodnotný krst. No a do budúcna máme v pláne, samozrejme, veľa koncertovať, našu tvorbu neustále posúvať dopredu a nikdy neprestať ––robiť to, čo nás skrátka baví! 


Použité zdroje:
Foto: archív kapely