Ružomberok ožíva po rokoch metalom

Pondelok, 28. augusta, bol takým malým piatok. Nasledujúci deň nebol pracovný, a tak to bol deň ako stvorený na koncert. A koncert sa veru aj konal a nielen tak hocijaký. Tento pondelok totiž neodštartoval iba posledný prázdninový týždeň, ale po niekoľkých rokoch opäť prebral mesto Ružomberok z metalového spánku. Tradícia skvelých zahraničných koncertov, ktorou toto mesto bolo v nie až takej dávnej minulosti známe, opäť ožila.

 

Klin sa klinom vybíja, a preto sa mesto prebúdzalo z nie až takého tvrdého spánku o to tvrdším metalom. Už názov turné Brutal Grooves Grinding Moves hovorí za veľa. Štvorica kapiel, ktorá sa v ten večer chystala na pódium, bola oštítkovaná slovami brutal death grind, a to právom. Klub Nové Korzo sa na akciu pripravil tiež svedomito a priestor pod pódiom bol neobvykle uvoľnený pre potreby vášnivých headbangerov.

 

Človeku sa niekedy môže vypomstiť, keď sa na podobný koncert vyberie neskoro. Nie nadarmo sa predsa hovorí, že kto neskoro chodí, sám sebe škodí. V tomto prípade to ale bolo trochu naopak. Miesta sa dali niečo vyše hodiny pred koncertom chytiť síce veľmi dobré, ale keď vyšla na pódium kapela a začala sa zvučiť, niečo nebolo úplne v poriadku. Nakoniec sa chyba našla. Bol to iba planý poplach. Kapela hrala totiž ešte „nasucho“, pretože nebola prítomná osobnosť zvukára. Našťastie, neskôr už zvuk kapely dostal to, čo potreboval a hlavne čo si zaslúžil.

 

Večer otvorila americká formácia SPLATTERED. Čítate dobre. Večer naozaj otvára kapela z USA. O to väčšie boli očakávania, čo bude nasledovať. Splattered odpálili naozaj kvalitnú grindovú šou, i keď po tom, ako spevák oznámil, že zahrajú cover, nebolo cítiť jasavé nadšenie davu, ktorý by ho spoznal. Ale tak to už asi pri grinde bude. Hneď po Američanoch prišli na rad nemeckí STILLBIRTH. Tí skvelú atmosféru koncertu ešte podčiarkli niekoľkými žartíkmi na účet svojich krajanov, kapely Edguy. Možno aj vďaka tomu z ich vystúpenia bolo cítiť o čosi väčšiu energiu než z vystúpenia prvej kapely.

 

Po týchto dvoch bandách prišla na rad metalová exotika. Niečo také sa fakt nevidí a nepočuje každý deň a tobôž nie na Slovensku, a navyše v Ružomberku. Prišli indickí GUTSLIT a akcia vygradovala opäť o pár stupienkov. V hudbe tejto kapely som síce očakával aspoň náznak exotiky a typicky indických harmónií, ale nestalo sa. To však ani zďaleka neuberalo na kvalite. Bolo vidieť, že páni majú už čo-to spolu odohraté a že skutočne vedia, čo robia. Ak ste ešte nikdy nepočuli brutaldeathgrindovú kapelu z Mumbaia, tak by ste to rýchlo mali napraviť.

 

Zlatým klincom večera, či skôr zlatou zbíjačkou, sa stali CARNIVORE DIPROSOPUS z kolumbijského hlavného mesta Bogoty. Táto kapela brnkla o čosi viac na strunu určite aj tým prišelcom, ktorí možno nie sú zvyknutí až na také dávky grindu, aké boli servírované v tento večer. Kapela dochutila svoje vystúpenie nielen melodickejšími gitarovými sólami a samplami, ale aj teatrálnosťou počnúc introm v úplnej tme cez spevákove mimické majstrovstvo až po celkovú dramaturgiu toho, čo sa na pódiu dialo.

 

Je potešujúce, že fanúšikovia, nadšenci a prívrženci tvrdej hudby mohli opäť zažiť niečo tak skvelé ako zastávku turné Brutal Grooves Grinding Mooves v Ružomberku. Už teraz sa určite môžeme tešiť na návrat podobných akcií do mesta, kde v minulosti vystupovali aj mená ako Bolt Thrower, Dying Fetus, Krabathor či Vader.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *