ROCKER ŠPECIÁL #1: Kde sa vzalo, tu sa vzalo, lyric video kráľom YouTube sa stalo

Poznáte lyric videá? Myslím, že väčšina z vás určite. Pre tých menej informovaných si dáme na začiatok kratučké vysvetlivky. V našom prípade ide o hudobné video, ktorého hlavnou úlohou je zobrazenie textu piesne počas prehrávania na YouTube. Tento zázrak má nespočetne veľa pozitív a snáď žiadne negatíva so sebou neprináša. O tom, že sa až neuveriteľne dobre hodí k metalovým a rockovým skupinám, ako aj o iných zaujímavostiach, som sa rozpísal nižšie.

 

S existenciou lyric videí sa asi každý stretol úplne znenazdajky, náhodne a do hudobných životov vleteli v podstate bez veľkých ovácií. Vynorili sa nenápadne, ich začiatok nikto oficiálne nezaregistroval, no dnes si bez nich mnoho hudobných fanúšikov ani nevie predstaviť pôsobenie na internete. Ale je to naozaj tak, že sa objavili bez počiatočných indícií? Pravdupovediac nie a aj ony majú svoju históriu.

 

História a počiatky textových videí

Za prvé video obsahujúce text (v tomto prípade len časti textu) by sme mohli považovať pieseň Subterranean Homesick Blues od BOBA DYLANA. Na rok 1965 to bol vskutku nadčasový počin. Video od PRINCE k skladbe Sign O‘ The Times (1987) by už sme ale ako prvé video takéhoto typu rozhodne považovať mohli, bohužiaľ, na internete som ho nenašiel a viem o jeho existencii len zo starých archívov uložených niekde pod Atlantickým oceánom. Ďalej by som mohol pokračovať napríklad vecou z roku 1990 od GEORGEA MICHAELA s názvom Praying For Time, kde ide o jednoduchý biely text na čiernom pozadí. Počiatok vizuálu moderných lyric videí by sme ďalej hľadali v YouTube trende slávnych filmových scén, ktoré boli vytrhnuté z filmu a ich dialógy boli animované spolu s anymovanými postavičkami. V novodobej ére hudby sa o prvé video tohto typu postarala skupina ľudí okolo KATY PERRY s jednoduchým textom zobrazujúcim sa na statickom obrázku. Za vznikom oficiálnych videí vytváranými spoločnosťami stáli práve fanúšikovia, ktorí produkovali vlastné, neoficiálne videá. No a úplne prvé pohyblivé video s textom? To patrí (pravdepodobne) piesni Fuck You od CEE LO GREEN. Toľko k histórii.

ROCKER ŠPECIÁL #1: Kde sa vzalo, tu sa vzalo, lyric video kráľom YouTube sa stalo

Výhody

Ako som už spomínal, lyric videá majú nespočetne veľa výhod. Tak napríklad pre hudobné spoločnosti je oveľa lepšie „vyhodiť“ na YouTube kanál tento typ videa z niekoľkých dôvodov – je to lacné, je to rýchle, môže sa tak urobiť pred vydaním albumu (čím sa predíde nič nehovoriacim videám so statickým obrázkom a hrajúcou hudbou v pozadí) a navyše z toho máme aj my, fanúšikovia, osoh v podobe textu. Počas vydania takéhoto videa tým navyše profitujú obe strany – spoločnosť predíde iným, neoficiálnym videám, ktoré by inak brali zisky a my si tak užijeme našich obľúbencov v oficiálnom videu priamo na YouTube kanáli skupiny alebo hudobnej spoločnosti. YouTube je už dlho jedným z hlavných pilierov hudobného priemyslu, čo sa propagácie nových vecí týka a takéto videá to len a len umocňujú.

 

V rocku a hlavne metale sa tieto výhody ešte o čosi rozširujú. Zatiaľ čo v iných, jemnejších žánroch, je zachytenie textu všeobecne jednoduché, asi každý fanúšik tvrdej hudby musí oceniť videá, ktoré mu ako na tanieri prinesú celý text bez chýb a nie len tak z počutia. Death metal, black metal, grindcore, deathcore a kopec ďalších si takéto niečo jednoducho pýtali. Pekný príklad je THY ART IS MURDER a ich lyric video k Violent Reckoning. Veľa textu by ste z prvého počutia asi nemali. Popravde, ani ja som nemal.

Postupný vývoj videí s textom

Od počiatočných statických videí, kde sa len jednoducho menil text s piesňou, sa dnes môžeme kochať rôznymi nápaditými kúskami od kadekoho, pričom sa tvorcovia častokrát predbiehajú v originalite. Hudobný velikáni ako Roadrunner Records alebo Nuclear Blast ich skupinám servírujú ku každému albumu podľa zásluh rôznych a mne neznámych kritérií (možno popularita a peniaze, možno zásluhy alebo správanie sa na pohovoroch, kto vie). Od tých jednoduchých, kde sa text zobrazuje slovo po slove s piesňou, sa môžeme dostať aj ku krásnym animovaným lyric videám, kde nechýba čo i len maličký príbeh, pohyblivé obrázky na pozadí a podobne.

 

Meniace sa tematické obrázky na pozadí spolu s textom si môžeme ukázať napríklad na veľdiele CRADLE OF FILTH s názvom Deflowering The Maidenhead, Displeasuring The Godess. Nielen že sa na to dobre pozerá, ale pokiaľ vás hudba chytí, ide o naozaj skvelý zážitok, pri ktorom si osvojíte aj text a po pár počutiach už sa môžete plynule zapojiť do domáceho duetu.

Najnovším a v podstate posledným upgradom vo svete textových videí je zasadenie jednotlivých častí textu do klipu. Krásne a ukážkovo je spravený singel NIGHTWISH z posledného albumu s rovnomenným názvom Endless Forms Most Beautiful.

Nedá mi nespomenúť jednu veľmi podarenú vec na rovnakom princípe ako Nightwish vyššie. Úvodný obrázok a GIF medzi riadkami nie sú použité náhodne, ale ide o útržky z klipu piesne Something From Nothing od FOO FIGHTERS. S videom sa tvorcovia vyhrali a my si môžeme okrem kapely a hosťa Ricka Nielsena vychutnať gradujúcu jazdu, ktorá je jednoduchá a pritom nenudiaca.

Ak teda viete po anglicky, užívajte si každý jeden moment takýchto videí, pretože nikdy neviete: možno tam hore niekomu rupne v bedni, povie si, že ide o ničenie práv skupiny, prípadne si vymyslí niečo iné a tieto videá zaniknú. A vlastne by mal za tieto videá byť rád každý, bez ohľadu na jazykové znalosti. Už len fakt, že sa o nás takto starajú je chvályhodné. S tou cenzúrou a zrušením podobných videí je to veľký extrém a z mojej strany aj preháňanie, ale ak by náhodou, tak: „Ja som vám to hovoril.“ Týmto sa s vami lúčim a teší ma, ak ste sa dočítali až sem. Rocker špeciál sa bude venovať najrôznejším témam (niekedy aj menej ortodoxným spôsobom, ako by sa patrilo), takže sa je na čo tešiť.

 

Na záver mi predsa napadlo jedno negatívum podobných videí – JE ICH MÁLO!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *