MARCO MENDOZA: káva, slovenčina, koncert

V novučičkej trnavskej dominante, City Arene, sa v jednej z jej prevádzok, Music a Cafe, 20. 9. 2015 predstavil skvelý človek a basgitarista MARCO MENDOZA so skupinou.

 

Keď som pred zvukovou skúškou (tie ma veľmi bavia) porozprával Marcovi, kde som ho za posledné roky videl hrať, pozval ma na kávu a kus reči. Vianoce v septembri! Takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť. Náš rozhovor bol z väčšej časti osobný, pýtal som sa ale aj na veci z hudobnej brandže a stihli sme súkromnú „hodinu“ slovenčiny (počas nej som Marca učil základné komunikačné frázy, ktoré si zapisoval na servítku). Popri tom si vybavoval na notebooku biznis veci, ktoré nepočkajú, nakoľko po trnavskom koncerte zahrajú ešte v Taliansku a priamo odtiaľ Marco odlieta do Austrálie a na Nový Zéland pokračovať so svojou súčasnou skupinou DEAD DAISIES v turné so skupinou KISS v úlohe predskokana, ako tomu bolo aj v júni v Prahe.

 

Marco, povedz nám, ako si sa sem dostal.
Veľmi ťažko (hlasný smiech).

 

???
Navigácia nás sem nevedela dostať.

 

Jasné, veď táto nádhera bola otvorená pred mesiacom.
Áno? Vidíš a ona to nevedela.

 

Hrávaš v Európe pomerne často. Ako je možné, že niektoré kapely, ako napríklad „tvoj“ BLUE MURDER, WARRANT, CINDERELLA, POISON, LITA FORD sa sem nevyberú aj niekoľko rokov?
Všetko je o ekonomike. Spomínané kapely si pravdepodobne netrúfnu isť do Európy, lebo sa boja, že nezarobia. V Amerike majú svojich stálych fanúšikov a sem nechcú ísť riskovať. Ani pre mňa to nie je veľmi o zarábaní peňazí, ale chcem chodiť medzi ľudí, ako často sa dá a chcem im prinášať hudbu. (Na samotnom koncerte Marco dokázal, že tieto jeho slová neboli len prázdne frázy.)

 

Hrávaš tu rád?
Áno a som veľmi prekvapený záujmom fanúšikov o hudbu. Dnes som napríklad prišiel bez svojich CD, ktoré predávame po koncertoch, lebo na toto turné som ich zobral 200 a už sa všetky predali. To ma veľmi teší a sľubujem, že nabudúce, keď prídem, nejaké prinesiem.

 

Chystáš sa sem opäť?
Samozrejme, ako určite vieš, na jeseň sa predstavíme zase s Dead Daisies v Prahe a Viedni ako support WHITESNAKE na ich „Purple Tour“ a na budúci rok prídem aj na Slovensko so sólovým projektom.

 

Cez „zvukovku“ sa Marco pozoznamoval s členmi mladej skupiny WILD PEOPLE, ktorá mala na starosti zahrievanie publika. Bol som v pokušení chalanom povedať, aby sa snažili, že Marco dáva šancu talentom, ale bál som sa, aby som ich neznervóznil. V nedávnej minulosti takto objavil talent v Poľsku, keď tam hrali s THIN LIZZY, a vtedy štrnásťročného Igora „Iggy“ Gwaderu zobral pod svoje krídla. V súčasnosti má Iggy šestnásť a je členom Marcovej skupiny zloženej z ďalších pánov muzikantov WAMI (Doogie White, Vinny Apice, Marco Mendoza, Iggy Gwadera). Na svojom konte majú debutový album Kill The King (2014).

 

Títo mladíci sa chopili svojej úlohy a začali pekne „od podlahy“. Vo svojom repertoári majú ozajstné skvosty mojich obľúbencov (MEGADETH, OZZY, VAN HALEN, IRON MAIDEN, BON JOVI). Všetky tieto „covery“ boli vo vynikajúcom prevedení. Žiadne trápne karaoke. Zo slovenských luhov a hájov zahrali Reklamu na ticho od TEAMU. Mňa však najväčšmi zaujali vlastnou vecou 27 000 dní. Pochvalu si zaslúžia aj presné sóla, najmä v I Want Out od HELLOWEENU. (Malá rada, naschvál v zátvorke, treba pridať ďalšie vokály.) Posledné skladby si vychutnal aj Marco so svojimi spoluhráčmi. Niekoľkokrát chalanov odmenili uznanlivým potleskom. Aj po svojom príchode na pódium vyzval na potlesk pre Wild People.

 

Ako prípravu na svoju šou Marco pozval prítomných sediacich vzadu, aby sa presunuli dopredu. Nezaplnený klub bol určite daňou za to, že to bol len druhý koncert v týchto priestoroch, čo ale Marcovi  a jeho kolegom nebránilo v profesionálnom výkone. Spolu s Marcom prišli Pino Liberti – bicie (pred rokom hral v Blue Note v Novom Meste nad Váhom s dvojicou Kee Marcellom a Neil Murray) a Fabio Cerrone – gitara. Počas celého koncertu Marco až šamansky pracoval s publikom. Raz počas skladby vyzval prítomných na lúskanie prstami, stíšil basu a presunul sa mimo mikrofónu, aby pieseň dospieval bez jeho pomoci. Neskôr lúskanie publika nahradil jeho melodickým pianissimo „huhúhaním“. Poprosil o rozsvietenie svetiel, aby videl fanúšikom do očí, naopak neskôr chcel v jednej piesni absolútnu tmu. Počas koncertu zaznelo veľa cover verzií nielen bluesových hitov, ale aj soulová klasika I Got You od Jamesa Browna. Nechýbali ani skladby z Marcových sóloviek, či už to bola Let The Sun Shine, alebo In My Face. Stálou súčasťou jeho vystúpení je aj Chinatown od THIN LIZZY. Samozrejmosťou bola ekvilibristika na päť aj šesťstrunovke. Po koncerte Marco splnil to, čo sľuboval na FB už pred koncertom a pripomenul počas koncertu. Ochotne sa s fanúšikmi pofotil a popodpisoval všeličo možné aj nemožné.

 

Dúfam, že dodrží aj svoj ďalší sľub, že na budúci rok na Slovensko vráti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *