Ľudia zabudli, že v punku nejde o výzor, ale o názor!

Punkeri o punku, hraní na Slovensku, súčasnej dobe, novom albume – čítajte v našom ďalšom rozhovore. 
Zdravím kapelu ČO KOHO DO TOHO. O čom hovorí váš názov? Čo koho do toho, že hráte punk?

Zdravíme Rocker.sk a všetkých čitateľov! V podstate máš aj pravdu. V dávnej minulosti, keď sme začínali hrať, veľa ľudí považovalo a stále považuje punk za mŕtvy, čo predsa nie je pravda. Veľa ľudí z nášho okolia sa nám snažilo vnútiť práve ten ich obľúbený žáner, ktorý počúvajú oni, a tak sme si povedali „A DOSŤ!!!  ´ČO KOHO DO TOHO´ aký štýl hráme.“ Veď je to predsa naša vec a keď sa to niekomu nepáči, nech si hrá alebo počúva, čo len chce!“ … a tak vznikol náš názov.

Ste z Vranova. Aké sú tam podmienky na hranie, máte kde koncertovať? Alebo máte názor, že je to v iných častiach Slovenska lepšie?

Čo sa týka koncertovania, Vranov je mŕtve mesto. Ľudia tu majú plnú hubu rečí, že sa tu nič nedeje, ale keď sa niečo organizuje, tak to proste odignorujú so slovami: „Nemal som čas a iné drísty,“ ktorých tu už majú všetci hrania chtiví ľudia po krk. Kluby, ktoré fungovali, prerobili na diskotéky alebo úplne zrušili … Väčšie mestá typu Prešov, Košice či Bratislava majú kluby s dlhoročnou tradíciou hrania a aj preto sú ľudia naučení chodiť na koncerty, a tak si myslíme, že čím ďalej na západ, je to s hraním lepšie a lepšie.

Máte nový album s názvom „Svet volá po náprave“. Naozaj je to tak? Čo ak súčasný stav sveta určitým ľuďom vyhovuje?

Samozrejme, že sú tu ľudia, ktorým takýto stav vyhovuje, len škoda, že sú to práve tí, ktorí majú v rukách moc a rozhodujú za nás všetkých … Je tu veľa vecí, ktoré doslova kričia po náprave, ale ľahostajnosť moderných ľudí im nedáva nádej na lepší zajtrajšok…

O čom je skladba „Asi to tak musí byť“?

Táto pesnička je venovaná všetkým tým, ktorí sa už niekedy v živote sklamali v láske … Myslím, že tento pocit už zažil takmer každý, keď sa o niečo snaží, no v očiach toho druhého nebude nikdy nič viac než len obyčajný ´kamarát´ … Česť výnimkám :o)

Ľudia zabudli, že v punku nejde o výzor, ale o názor!

Na novom albume máte pesničku Kožuch. Túto tému už rozoberali známe slovenské legendy Konflikt a Davová Psychóza. Máte radi tieto kapely?

Sú to legendy slovenskej punkovej scény a myslím, že sa nenájde nikto na Slovensku, kto sa pohybuje v tejto sfére, čo by ich nepoznal a ani my nie sme výnimky. Na začiatku nášho hudobného zrodu sme dokonca hrali pesničku od Konfliktu s názvom „Zlaté časy“, ale to len v rámci skúšky a v inej zostave … ale to je už dávno zabudnutá história nášho zrodu

Ktoré zo slovenských punkových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu? Váš spevák spieva podobným štýlom, ako žilinská legenda H.T. Je to náhoda?

(smiech) Ďakujem za kompliment, ale s týmto virtuózom sa ja nemôžem ani z ďaleka rovnať … HT bola aj moja obľúbená kapela v mojej mladosti, staré veci ako „Pravá tvár“, „Špliechajúca garniža“, ale aj úplne prvé veci z albumov „Smetný kôš“ alebo „Obete systému“ ostali navždy v mojej duši … V poslednej dobe sme sa viacerí členovia zhodli na kapele BAČOVA FUJARA a tá nás dosť inšpirovala, len škoda, že sa rozpadli. Neviem, či sa všetci v kapele zhodneme na ďalších obľúbených skupinách, lebo každý z nás počúva iný štýl hudby a je to aj počuť na našom EP, ktorý je zmesou viacerých štýlov ….

Hovorí sa, že punk sú tri akordy. Mal by vedieť muzikant v punkovej kapele dobre hrať? Aký máte názor na sóla v punku?

Rovnako ako iné hudobné štýly, tak aj punk sa vyvíjal s časom a dnes už vôbec nemusí byť len o „troch akordoch“. Veľa punkovo ladených kapiel dnes vo svojich skladbách využíva technicky náročnejšie prvky ako vyhrávky, sóla, prešpekulované intrá, atď… My nie sme výnimkou, aj keď na počiatku sme naozaj využívali len tie tri akordy  Postupom času sme sa vyhrali do štýlu, aký hráme teraz a ktorý môžete počuť na najnovšom albume. Samozrejme si myslíme, že by mali všetci muzikanti vedieť hrať na svoj nástroj, avšak dôležité je nielen mať talent, ale aj „zápal“ a cit pre hudbu, aby sa každý cítil dobre v tom, čo robí, aby to nerobil len pre to, že je to „cool“ alebo to práve letí. Som veľmi rád, že v našej bande sa stretli ľudia, ktorí si rozumejú a baví ich to! A sóla v punku? Záleží to v momente pri tvorení piesní. Niekedy tam proste zapasuje tak, akoby to bolo stvorené pre sólo, inokedy sa to nehodí, a tak to proste vynecháme. Ale koniec koncov, sóla máme radi!

Ľudia zabudli, že v punku nejde o výzor, ale o názor!

Existuje definícia slova „punker“? Kto ním podľa vás je?

Punk už dávno nie je tým čím bol … už dávno to nie je o rebélii a o vyjadrení nesúhlasu s daným systémom. V dnešnej dobe má vystrihané, takzvané „Beckham číro“, takmer každý druhý človek … Niekto si pod pojmom punker predstavuje večne zhúleného týpka, čo má všetko v paži a od rána do večera sa len váľa po zemi a nič nerieši, ďalší ti povie, že nie si punker, pokiaľ nemáš vyholené aspoň polmetrové číro prefarbené na zeleno, modro, fialovo či boh vie ako … Ľudia už zabudli, že v punku nejde len o výzor, ale predsa o názor, ktorý tým výzorom len potvrdzujem ako vlastný postoj a nesúhlas s realitou, ktorú žijeme…

Na youtube sa dajú nájsť vaše lyrics videa a čo oficiálny videoklip? Rozmýšľate o ňom?

Peniaze na videoklip si radšej odložíme na ďalšiu návštevu hudobného štúdia … Podľa nás sú to len vyhodené peniaze do vzduchu, a to z dôvodu, že dnes už nie je kvôli čomu točiť klipy, keďže nikde na slovenských TV staniciach nebeží žiadna hudobná relácia ako tomu bolo za našich mladých čias a aj tak to nie je smer, ktorým by sme sa chceli vydať. Radšej by sme sa prezentovali vo forme koncertov ako v klipe!

Aký bol pre vás rok 2014?

Bol to rok, v ktorom sme veľa koncertov neodohrali z dôvodu výmeny bubeníka a návratu bývalého gitaristu. Bol to rok, keď sme cvičili staré a zároveň tvorili nové veci, z ktorých sa na novom EP objavilo len 5 songov z celkovo pripravovaných desiatich. Ale za to môže naša finančná situácia, keďže traja zo štyroch členov sú ešte študenti a nikto z nás nie je potomkom milionárov…

Ďakujem za rozhovor! Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk? 😉

Ďakujeme aj my! A odkaz pre ľudí je jednoduchý: Počúvajte dobrú muziku a hlavne neseďte doma pri počítačoch, ale choďte sa zabávať na koncerty a podporte tak mladé nádejné kapely, ktoré tu hrajú pre vás …

Ďalšie info o kapele hľadajte na http://bandzone.cz/cokohodotoho, videá si pozrite na https://www.youtube.com/channel/UCTLav09gnYT1oNOtyVMbnyg. Pripravujeme pre vás aj recenziu albumu, sledujte náš web pravidelne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *