Kanibali a Vrahovia Čiernej Dálie bez návratu zmasakrovali Bratislavu

Poznáte ten pocit, kedy by ste sa najradšej rozpolili a jednu polovicu poslali na jeden koncert a tú druhú na ďalší? Presne takýto večer nastal 22. februára. Územie Slovenska obsadili dve deathmetalové veľmoci, každá na opačnom konci. V Košiciach vystúpili Napalm Death, zatiaľ čo v bratislavskom MMC sa ukázali CANNIBAL CORPSE v sprievode s THE BLACK DAHLIA MURDER. My sme sa vybrali na bratislavský koncert. Tento večer nás čakali tri kapely a každa si nachystala pre svojich fanúšikov nový album.

 

Prvou skupinou, ktorá sa postavila na pódium, boli francúzski death/thrashmetalisti NO RETURN. Kapela vznikla ešte v roku 1989 a pod iným názvom ešte o pár rokov skôr. Takže nič ako kvalitný výkon a poriadnu šou som ani nečakal. Navyše ich sprevádzal dobre vyladený zvuk. To potvrdili aj spokojní fanúšikovia, ktorí na ich vystúpenie prišli. Niektorí z nich sa síce vyjadrili, že zostavu nepoznali, ale zato ich riadne prekvapila. Na jeseň minulého roku im vyšiel v poradí už 10. štúdiový album The Curse Within. Z neho odzneli skladby The Crimson Rider, Despise Your Heroes a z predchádzajúceho albumu Fearless Walk To Rise odzneli skladby Stronger The Ever a Submision Falls.

Po krátkej pauze sa priestor pod pódiom o niečo viac zaplnil. To bolo predzvesťou príchodu Vrahov Čiernej Dálie. Táto kapela vznikla v roku 2001, a teda z tejto trojky je služobne najmladšia, ale živelnými energickými vystúpeniami a svojou špecifickou tvorbou so štipľavými textami plnými násilia, okultizmu, nekrofílie, ktorú zaraďujeme do melodického metalu, si našli cestu k fanúšikom. Po ich príchode nastalo na okamih zvukové vákuum a hneď po tom, čo Trevor zdvihol ruky a začal gestikulovať, sa ozval nadšený rev fanúšikov.

 

Ich vokalista so slovenskými koreňmi Trevor Strnad výzorom pripomína skôr komiksáka zo Simpsnovcov v okuliaroch, ale po príchode na pódium sa z neho stáva nespútané zviera, atómovka devastujúca svojím vokálom všetko naokolo. Celý set bol sprevádzaný inštrumentálnym masakrom jeho bandy, ktorá navyše rovnako ako prvá kapela mala super zvuk. Doslova bolo vidieť iskriacu energiu preskakujúcu medzi pódiom a fanúšikmi, za ktorú sa niekoľkokrát poďakovali. V októbri im vyšiel ôsmy štúdiový album Nightbringers. Z neho sme mali možnosť počuť Widowmaker, Mariatch, Jars, Nightbringers či Catacomb Hetacomb.

Nakoniec do MMC prišli zvyšní ľudia, ktorí sa rozhodli pozrieť si len headlinera. Pod pódiom to začínalo riadne hustnúť a ľudia skandovali názov kapely. Americká legenda Cannibal Corpse vznikla ešte v roku 1988, ale zrejme budete súhlasiť, že svoj ráz získala až po príchode vokalistu Georga Fishera, ktorý k nim prišiel z Corpsegrinder. Ten je známy okrem svojho hrubočizného krku aj schopnosťou rýchleho ,,spievania“ striedaním hlasových polôh, výrazným growlom a schopnosťou enormne dlhých škrekov.

 

Pod pódiom to žilo, kapela sa nezdržovala veľmi príhovormi a sekala skladbu za skladbou. Každú začínala otočená chrbtom k publiku. Fanušikov nebolo ani treba nijako hecovať, v kotli to riadne vrelo aj bez toho. Medzi skladbami sa skandovalo a ojedinelé neboli ani pokusy vyniesť niektorých fanúšikov na vlne rúk ostatných až na pódium prostredníctvom crowdsurfingu. To sa však nepodarilo, hoci v prípade The Black Dahlie Murder jeden fanúšik vyliezol až na pódium a potom z neho skočil do davu s Trevorovým požehnaním v podobe uznanlivého úsmevu, keďže im na rozdiel Kanibalov táto aktivita evidentne neprekážala.

 

Na pocit mala kapela o niečo horší zvuk, piskľavejší v porovnaní s predchádzajúcimi vystupujúcimi. Chvíľku trvalo, kým sa to vyladilo a bol to práve George, kto zachraňoval situáciu. Svojou robustnou postavou zapratal veľkú časť pódia a growlom demoloval všetko naokolo. Pod pódiom však nebolo badať žiadnu nespokojnosť, všetci si koncert naplno užívali v riadnom ošiali.

 

Rok 2017 bol mimoriadne plodný na albumy, a tak si aj Cannibal Corpse pre fanúšikov prichystali novinku Red Before Black. Z nej odohrali Code Of The Slashers, Only One Will Die, Red Before Black, Code Of The Slashers a Corpus Delicti. Zo staršej tvorby nechýbali A Skull Full Of Maggots, I Cum Blood či Stripped, Raped And Strangled.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *