Iron Maiden v Žiline a metalová šou na najvyššej úrovni

Príchod britskej heavymetalovej legendy IRON MAIDEN v spoločnosti THE RAVEN AGE a SABATON sa už od jeho ohlásenia na Slovensku označoval za metalový koncert roka. A tieto vyjadrenia neboli ďaleko od pravdy.

 

Takmer 15000 ľudí nielen zo Slovenska. Toľko si prišlo 6. júla vychutnať poriadnu metalovú nádielku na letisko v Žiline. Organizátori neustále upozorňovali, aby návštevníci prišli na miesto akcie skôr, očakávali kolóny a návaly ľudí. Sľubovali občerstvenie aj pred vstupom do areálu, no tie 4 stánky (z toho jeden s kávou a len v jednom čapovali) určite nestačili, kým ste sa dostali na rad, už ste takmer vyschli. Po vstupe za brány areálu to už ale bolo lepšie, aj keď mnohým prekážali príliš vysoké ceny a všadeprítomný český personál (veď sme predsa na Slovensku, nie?).

 

Na minútu presne svoju šou ako prví odpálili The Raven Age. Tí robia spoločnosť Iron Maidenu na celom The Book Of Souls Tour. V úvode pribehol bubeník na pódium so slovenskou vlajkou a hneď si roztlieskal dav. Najmä ten v Golden Circle sektore, ostatní sa ešte vyvaľovali v tráve alebo spovedali známych pri pive. Kapela sa celý čas snažila dokázať, že svoje miesto predkapely legendy si zaslúžia a nie sú tam len preto, že gitarista George Harris je synom basgitaristu IM Stevea Harrisa. To sa im s ich mladým melodickým metalom aj podarilo. Dojem však kazil zlý, tlmený zvuk, v zadných častiach areálu nebolo spevákovi takmer vôbec rozumieť. Ich 40-minútový set ubehol naozaj rýchlo.

 

Druhou predkapelou, ktorá však pre mnohých bola hviezdou večera a dôvod, prečo sa vôbec do Žiliny vybrali, boli švédski Sabaton. Kapela je Slovákom dobre známa, v poslednom čase k nám cestujú celkom často a na ich ďalšiu zastávku sa môžeme tešiť už v marci. Takže všetci vedeli, čo od nich môžu čakať a Sabaton im to poriadne naložili. Rozhýbali naozaj všetkých už prvou skladbou Ghost Division. Prišlo aj na ďakovanie či nadávky v slovenčine, aj na „ešte jedno pivo“, ktoré Joakim vypil len jedno, aj na spevákov pokus presvedčiť ľudí „laickou“ verziou riffu Smoke On The Water, že nevie hrať na gitare. Potešil singel The Lost Battalion z pripravovaného albumu aj krátky cover Wind Of Change od Scorpions, ktorý prešiel do To Hell And Back. Po Primo Victoria sa rozlúčili a už sa teraz určite tešia na návrat. Ako povedal Joakim, na to, že boli v úlohe supportu, sa im dostalo naozaj neuveriteľnej odozvy publika.

 

Tesne po deviatej sa na obrazovke pri pódiu spustilo intro video, v ktorom obrovská ruka z podzemia vyslala Ed Force One do sveta. Na vrchu pódia stál sám Bruce Dickinson ako šaman a v opare dymu zaklínal všetkých prítomných. Iron Maiden to hneď odpálili s If Eternity Should Fail, ktorá je tiež úvodnou skladbou ich posledného albumu The Book Of Souls, ktorý na súčasnom turné promujú. Všetci členovia kapely, keď nelietajú v ich lietadle, lietajú po pódiu. A Bruce ich ako správny pilot a frontman viedol. Rovnako ako na albume aj v setliste nasledovala skladba Speed Of Light, okrem nej z neho zazneli ešte The Book Of Souls, Tears Of A Clown, The Red And The Black Death Or Glory . Nemohli však chýbať ani rokmi overené hity, ktoré všetci dobre poznajú. Pred Children Of The Damned Bruce poznamenal, že nielen skladba, ale aj on je už poriadne starý. No keď ste videli, akú šou robí, ani by ste to nepovedali. Iron Maiden už podľa rodných listov naozaj nie sú mladíci, no zahanbili by nejednu mladú kapelu.

 

Vo svojej pódiovej šou nenechali nič na náhodu. Zmeny obrazov v pozadí pódia, kulisy ako súčasť mayskej pyramídy, mávanie britskými vlajkami počas The Trooper či príchod maskota Eddieho, ktorý „útočil“ na členov kapely, až mu nakoniec Bruce vytrhol srdce. Počas poslednej skladby Iron Maiden sa v pozadí pódia objavil obrovský nafukovací Eddie v podobe ako na obale posledného albumu.

 

Vrchol večera však prišiel pred touto piesňou. Len čo všetci začuli prvé tóny Fear Of The Dark, okamžite začali spievať spolu s gitarou. Atmosféra pri tomto obrovskom hite bola neopísateľná. Bolo vidieť, že na túto skladbu všetci čakali a naplno si to užili.

 

Keď kapela odišla z pódia, samozrejme, čakalo sa na prídavok. Svetlá zhasli, z reproduktorov sa ozvalo intro ďalšieho veľkého hitu a za pódiom sa objavila veľká nafukovacia beštia s rohami. The Number Of The Beast. Tí, čo pred koncertom protestovali proti tejto akcii, by v tom momente asi dostali porážku. Tí prítomní ju mohli dostať jedine od šťastia a od skákania či headbangu. Po jej odznení frontman prehovoril, že mu nezáleží na tom, kto je akej farby či rasy, všetci sme jedna veľká rodina a rozlúčili sa poslednými dvomi skladbami Blood Brothers Wasted Years.

 

A o jedenástej večer bolo po všetkom. Spokojní metaloví nadšenci sa vybrali do noci so zážitkom, na ktorý tak rýchlo nezabudnú.

 

Setlist: If Eternity Should Fail, Speed Of Light, Children Of The Damned, Tears Of A Clown, The Red And The Black, The Trooper, Powerslave, Death Or Glory, The Book Of Souls, Hallowed Be Thy Name, Fear Of The Dark, Iron Maiden, The Number Of The Beast, Blood Brothers, Wasted Years      

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *