HERBIE LANGHANS z Avantasie: Na Slovensku to bolo ako v Španielsku alebo Taliansku, kde bolo najlepšie publikum

Noc v nedeľu 27. 3. bola v Banskej Bystrici poriadne veľká. A nielen kvôli sviatkom. Postarala sa o to aj Avantasia so zostavou legiend svetového kalibru. Mne sa s ohromným šťastím podarilo na chvíľu porozprávať s jedným z týchto veľkých ľudí.

 

HERBIE LANGHANS. Terajší líder kapely Sinbreed a takisto aj spevák kapiel Beyond The Bridge a Radiant. Bývalý spevák kapely Seventh Avenue a jeden z najčerstvejších účastníkov projektu Tobiasa Sammeta. Herbieho hlas ste mohli začuť v hlavnej línii v skladbe Draconian Love na najnovšom albume Avantasie Ghostlights. Okrem toho sa na ostatných skladbách angažuje pri sprievodných vokáloch. No a momentálne je súčasťou výberu, ktorý sa zúčastňuje koncertov v rámci Ghostlights World Tour. To je jednoducho Herbie. Talentovaný, v brandži ostrieľaný spevák a veľmi milý človek, čo si na mňa našiel kúsok času po trojhodinovej bystrickej náloži, aby pri oddychovej cigaretke odpovedal na niekoľko otázok. Pokiaľ vás teda zaujíma, ako to bolo so Seventh Avenue, ako je to s novinkami Sinbreed či Beyond The Bridge, ako sa vôbec dostal k spievaniu Draconian Love a aký dojem na neho urobilo slovenské publikum, rozhodne pokračujte v čítaní.

Pred štyrmi rokmi vaša kapela Seventh Avenue skončila. Čo sa stalo? Prečo ste všetko ukončili po dvadsiatichtroch rokoch aktivity?

Myslím, že už nie sme rovnako naladení. Bol som jediný z pôvodnej zostavy a po všetkých tých rokoch sme už neboli v speed metale a podobných veciach. Prišlo mnoho nových členov, a tak sme usúdili, že by bolo možno lepšie začať nový projekt. Všetci sme to videli profesionálne a všetky tie roky boli v pohode a bolo to cool, ale rozhodli sme sa urobiť nový projekt, sme v štúdiu a robíme na novom projekte menom Radiant aj spolu s mnohými členmi Seventh Avenue.

 

Takže nový projekt je v podstate zvyškom Seventh Avenue.

Áno. Je to nový začiatok s iným štýlom. Trochu, ale nie príliš veľa metalu. Je to viac hard rock, troška metalu a tak, a nikto si to nemôže spájať s menom Seventh Avenue, pretože nikto tu nebol od začiatku, takže tak… Rozhodli sme sa: ,,No tak poďme spraviť novú vec.“

 

Je nejaka šanca, že sa znovu dáte dokopy ako Sevent Avenue alebo je to definitívny rozpad?

V tejto chvíli nie, nie je to možné, ale nikto nevie, čo sa môže stať. Možno o desať alebo o pätnásť rokov, neviem. Ale v tejto chvíli nie. My máme, ja mám mnoho projektov a vecí, napríklad Avantasiu, Sinbreed, Beyond The Bridge a Radiant, teraz som tam producent, takže je to mnoho práce, ale možno. Nikto nevie. Presne ako Judas Priest alebo Guns N Roses. Boli od seba celé roky a teraz sú tu. Takže tak.

Vaša súčasná kapela Sinbreed vo februári vydala nový album, presne keď vyšiel Ghostlights od Avantasie. Ako ste boli alebo aj vôbec ste schopný stíhať koncerty oboch kapiel bez väčších problémov s nedostatkom času alebo niečím podobným? To musí byť vyčerpávajúce, nie?

Situácia s koncertmi je momentálne veľmi, veľmi zlá. Lebo sme ju práve plánovali a koncom minulého roka ma zavolali na turné s Avantasiou a, samozrejme, som musel povedať: „Áno, je to veľká príležitosť, idem do toho!“ Máme aj nejaké tie vystúpenia so Sinbreed, ale možno tam bude druhý spevák. Nie nový, len na týchto pár koncertov. A keď budem mať viac času, tak sa, samozrejme, vrátim späť.

 

Okrem Avantasie ste spievali aj v inej metalovej opere od Ainy. Ktorá z nich dvoch bola pre vás väčšou výzvou – prepožičať hlas Zatmeniu v Avantasiinej Draconian Love alebo prepožičať hlas Prorokovi v prípade Ainy?

V Aine? Robím tam veľa sprievodných vokálov presne ako v Avantasii. Takže oboje boli rovnaký druh práce. Aina bola trochu… Boli to úplne jedinečné veci, takže to bola ohromná zábava a tak. A tentokrát s Draconian Love to bolo len demo. Robil som všetky sprievodné vokály pre album a potom mi navrhli spievať tú skladbu Draconian Love, aby som naspieval ten hlboký hlas, pretože hľadali, samozrejme, niekoho slávneho ako Andrewa Eldritcha zo Sisters Of Mercy. Chceli jeho a možno ešte Ville Vala, ako tak hľadali. A nakoniec sa rozhodli na základe dema, že bolo skvelé, takže ho dali na album a potom sa ma spýtali, či by som nechcel ísť s tou skladbou na turné, že či som schopný urobiť všetky sprievodné vokály.

 

Musím povedať, že sa mi to veľmi páči. Páči sa mi váš hlas v Draconian Love.

Áno, bolo to skvelé. Bolo to fantastické, pretože nikdy pred tým som tak nespieval. V štúdiu to bola veľmi humorná situácia, keď som to skúšal a hľadal úplne nový druh vlastného hlasu, takže to bolo veľmi cool. Tiež sa mi to páči.

https://youtube.com/watch?v=nCsTpdc4daY

Popri Avantasii aktívne spievate v dvoch kapelách. So Sinbreed ste nový album vydali tento rok. Čo však tá druhá, Beyond The Bridge? Robíte na niečom novom, keďže posledný album vyšiel v roku 2012?

Áno. Tam sa veľmi nezúčastňujem na písaní textov, možno neskôr na hlasových líniách a podobne, ale chlapci stále pracujú na nových pesničkách. Je fakt ťažké sa dohodnúť, pretože sme všetci po celom Nemecku a teraz ešte máme novú speváčku z Belgicka Maggy Luyten, takže ak sa dohodnú na písaní… Jeden je v Mníchove, jeden je v Lipsku, jeden je vo Frankfurte, takže sa musia spojiť a… Ale stále píšu pesničky a možno, neviem, či začneme s nahrávaním už tento rok, ale najneskôr budúci rok bude niečo nové.

 

Máte nejaký špeciálny zážitok z koncertov v našom štáte?

Tu som veľmi nebol, lebo som takisto mal aj kapelu menom Sypmhonity, to je česká kapela. Neviem, či ich poznáš. Tam sme pred rokmi hrávali. Bol som tam ako spevák na Masters Of Rock. V Čechách sme hrávali často, ale na Slovensku to je… Myslím, že tu je to pre mňa len druhýkrát. Ale dnešok bol úžasný. Netušil som, čo mám dnes očakávať. Bolo to fakt cool. Nikdy som nečakal také publikum. Na pódiu bolo poriadne chladno kvôli tomu ľadu, ale bolo to fakt poriadne cool. Bolo to ako v Španielsku alebo Taliansku, kde bolo najlepšie publikum na tomto turné, ale toto bolo tiež poriadne cool. Bolo možno rovnaké ako v Španielsku alebo Taliansku.

 

A možno z nejakých iných koncertov? Nejaký zážitok, ktorý považujete za najlepší alebo aspoň niečím nezabudnuteľný? Je jedno, z ktorého štátu.

Takže najlepší zážitok so Seventh Avenue bol v Južnej Amerike. V Brazílii.

 

Čím bol pre vás špeciálny?

Dav tam bol skutočne úžasný. Boli to fakt fanúšikovia srdcom. Prišli a boli súčasťou šou. Iba sa nepozerali a nevychutnávali si koncert. Kričali a spievali, bolo to, fakt, fakt… Takže na Južnú Ameriku sa naozaj teším, pretože tam sú šialení ľudia. Najšialenejší fanúšikovia, akých som kedy v živote videl.

HERBIE LANGHANS z Avantasie: Na Slovensku to bolo ako v Španielsku alebo Taliansku, kde bolo najlepšie publikum

Pýtala som sa na najlepší koncert. Ale čo ten najhorší?

Na začiatku, keď sme začínali so Seventh Avenue, niekedy sme šoférovali hodiny a nakoniec tam bolo desať ľudí. Ale tiež sme zažili zlú situáciu v Južnej Amerike. Nie kvôli ľuďom, ale ceste domov, pretože sme mali zloženky, lístky a podobne, takže sme museli z vlastného vrecka zaplatiť tisícky dolárov, aby sme sa dostali naspäť domov do Nemecka. Samozrejme, je mnoho príbehov, ale najhoršie koncerty? Fakt neviem. Niekedy máš na nič hlas alebo niečo také, ale… Nie. To sú staré príbehy, je to súčasť histórie. Ale neboli žiadne zlé koncerty a nestali sa až také zlé veci. Niekedy, dokonca aj na tomto turné, máme problémy, ale porozprávame sa, zmeníme to a to a nie je to tak, že by sa stalo niečo zlé.

 

Takže sa nemusím pýtať, či bola niektorá najhoršia šou na tomto turné, lebo predpokladám, že poviete, že z tohto turné nie je žiadny koncert zlý.

Nie.

 

Desať zo všetkých koncertov Ghostlights Tour bolo vypredaných ešte pred začatím turné a viaceré boli k tomu veľmi blízko. A teraz je to číslo ešte väčšie. Aké máte pocity z takého úspechu? Očakávali ste to alebo to skôr bolo veľké prekvapenie?

Myslím, že to nikto nečakal. Nikto. Ani Tobi alebo ostatní. Toto turné Avantasie to fakt zvalcovalo. Myslím, že to nikto takto neočakával, ani takéto hlučné koncerty ani také veľké koncerty, čo sme odohrali a odohráme v najbližších týždňoch, takže je to skutočne úžasné. Tri, štyri tisícky ľudí, takže…

 

Ale myslím, že je pre vás príjemnejšie hrať takto a že ste pri tom šťastnejší, keď vidíte, aký úspech majú vaše koncerty.

Áno, pravdaže. Určite. A pre mňa je to skvelý začiatok. Prvýkrát v Avantasii a na najväčšom turné v histórii Avantasie. Ale myslím si, že nikto neočakával to, čo sa práve deje a posledné tri týždne sú totálne šialené.

 

Ako sa cítite, keď ste tam vonku na pódiu pred všekými tými tisíckami ľudí? Nie ste z toho aspoň trochu nervózny?

Nie. Nie, nie som nervózny. Len sa starám o svoj hlas a dozerám na to, že koncert pôjde dobre a všetko je, ako má. Ale nemyslím si, že by niekto vôbec bol nervózny.

 

A nikdy ste z toho neboli nervózny?

Nie. Už to robím dvadsaťpäť rokov. Viac mi vyhovuje mať veľký dav než hrať v malom pube pre dvadsať ľudí. Každý sa sústredí, ale nikto nie je nervózny.

Musím povedať, že vy a zvyšok Avantasie ste skutočne veľmi úspešní hudobníci, nebojím sa povedať, že ste legendy. Aký je váš recept na úspech? Máte nejaký špeciálny vzorec alebo niečo?

Neviem. Neviem, či vôbec existuje recept. Neviem, byť správny, byť sám sebou. Ja som len roky čakal na príležitosť a toto je skutočne najväčšia šanca, ktorú som kedy dostal vo svojej hudobnej kariére. Robím veľa vecí s veľa kapelami a hrám aj v Amerike, Južnej Amerike a Európe, ale toto je naozaj najväčšia šanca byť v rade. Sme v rade, čakáme možno päť, desať, pätnásť rokov až príde tá pravá chvíľa, miesto a…

 

Máte nejaký odkaz pre fanúšikov v našom štáte?

Nikdy som na Slovensku neočakával také publikum. Som naozaj šťastný, bol to úžasný koncert, myslím, že jeden z najlepších, jeden z najstudenších pre ten zimný štadión, ale bolo to naozaj cool. Páčilo sa mi to a prešli sme sa tu a videli pekné mesto. Ale fanúšikovia sú tu naozaj poriadne šialení. Samozrejme, rád sa vrátim. Takže, ste úžasní!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *