Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni

Aké oslavy rockových festivalov nás čakajú na hornej Orave, to už vieme. Dnes by sme sa pre zmenu presunuli na dolnú Oravu, pretože tá určite nezaostáva za hornou ani v tejto sfére. Už od roku 1998 sa v blízkom okolí mesta Dolný Kubín totiž konáva rockový festival s názvom ROCKOVÝ ZÁBER a práve tento rok oslavuje okrúhlu a hlavne úctyhodnú dvadsiatku.

 

Prvý Rockový záber sa konal presne 18. júla 1998 na Kuzmínove v Dolnom Kubíne. Organizátori spomínajú, že nadšenie z prvého ročníka bolo fantastické a spontánne a vydržalo až do úplného záveru. Prvý ročník mali zatraktívniť aj sokoliari a šermiari. Krok to bol síce zaujímavý, ale aj tak sa organizátori, našťastie, rozhodli, že do budúcna už dajú priestor radšej iba rockovej muzike. Spočiatku tento festival hostil hlavne domáce kapely a headlinerom prvých troch ročníkov bola známa slovenská kapela AYA, ktorej spevák Boris Letrich pochádza práve z Dolného Kubína. 

 

Keďže sa festival tešil čoraz väčšej obľube, pribúdali postupne aj kapely z okolitých miest, hlavne z Námestova či Tvrdšína. Štvrtý ročník Rockového záberu dokonca hostil jednu zo slovenských heavymetalových legiend. Headlinerom tohto ročníku bola formácia MAKAR ČUDRA z nášho hlavného mesta. Ale organizátori zaťali valašku ešte o čosi vyššie. Šiesty ročník už začal naberať rozmery medzinárodnej akcie, pretože sa ho zúčastnila česká kapela KISS – REVIVAL. S postupom času už nebolo ničím zvláštnym, že na festivale sa zúčastňovali kapely z celej republiky. Ľudia očakávali skôr to, aké známe mená budú lákať na festival po ďalšie ročníky. 

Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni
Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni

Ďalšie ročníky ale neboli až také isté. Areál chaty na Kuzmínove odkúpil nový majiteľ a celú chatu a aj areál dôkladne zrekonštruoval. To by bolo síce pekné, ale stalo sa, že do vynoveného areálu nemal majiteľ vôbec chuť vpustiť rockový festival so svojimi fanúšikmi. Organizátori stáli pred rozhodnutím, či festival po šiestich úspešných rokoch ukončiť alebo hľadať nové miesto konania. Chvalabohu sa miesto našlo. Do úvahy vtedy pripadali štyri miesta. Areál bývalých kasární v Dolnom Kubíne, otvorený priestor za zimným štadiónom v Dolnom Kubíne, areál Tília kempu na Gäceli pri Dolnom Kubíne a napokon futbalové ihrisko v neďalekej obci Veličná. Organizátori našli pochopenie síce iba na obecnom úrade vo Veličnej, ale jedno miesto bohate stačilo. Problémom bolo iba to, ako ľudí dopraviť z Dolného Kubína do Veličnej. A tak vznikla ďalšia legenda tohto festivalu – Rockový bus, ktorý premával každú hodinu. Siedmy ročník festivalu sa teda nakoniec konal a okrem iných hostil českú revivalovú kapelu Red Hot Chili Peppers a slovenského gitarového mága Reného Lacka. Okrem toho mal tento ročník rekordnú účasť 1200 návštevníkov, čo bolo až šesťkrát viac ako na prvom ročníku.

 

Ôsmy Rockový festival sa niesol v znamení veľkých zmien. Prvýkrát sa nahrával reklamný spot ako upútavka, akciu začali podporovať sponzori, zaviedol sa predpredaj lístkov a plagáty sa dostali ďalej za hranice Dolného Kubína. Oplatilo sa, pretože návštevnosť opäť stúpla a na festivale vystúpili napríklad aj kapely DESMOD a českí ŠPEJBLS HELPRS (AC/DC revival). O rok prišli zase kapely ako KARÁT (Kabát revival), GLADIÁTOR a českí metalisti ARAKAIN. 

Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni
Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni

Festival sa dostal do takého povedomia, že na jubilejný desiaty ročník sa už ponuky od kapiel len tak sypali. Okrem DESMODU, ZUZANY SMATANOVEJ či OZZY OSBOURNE REVIVAL vystúpili aj METROPOLIS a česká megahviezda OLYMPIC. Organizátori chceli napriek tomu dávať stále možnosť ukázať sa aj domácim kapelám, a preto začali organizovať MINIZÁBER. Bola to v podstate „súťažná“ prehliadka kapiel, z ktorej sa niekoľko skupín dostalo aj na pódium Rockového záberu. Ale s rastúcim úspechom festivalu rástla aj veľká konkurencia. Organizátorov to ale neodradilo a jedenásty ročník bol zase o čosi bohatší. V roku 2008 na festival zavítali SLOBODNÁ EURÓPA, ARZÉN, PETER BAŽÍK, DORIAN GRAY, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, DOGA, KREYSON a DAVID KOLLER. Dvanástka hostila KATKU KNECHTOVÚ, CHINASKI, ale na svoje si prišli aj praví metalisti, keď im zahrali kapely BRAINSCAN, GOD DEFAMER či fenomenálny gitarista MILOŠ DODO DOLEŽAL. Trinásty ročník priniesol okrem kapiel HORKÝŽE SLÝŽE, QUEENMANIA či ARAKAIN aj naozajstnú zahraničnú hviezdu. Rockový záber ako vôbec prvý na Slovensku hostil ex-speváka kapely Iron Maiden BLAZEA BAYLEYHO s kapelou.

 

Štrnásty ročník opäť prekvapil. Festival sa opäť presťahoval. Tento raz do kempu Tília na Gäceli blízko Dolného Kubína. Krásne a hlavne priestranné prostredie kempu umožnilo festivalu po prvý raz predĺžiť rockový zážitok z jedného dňa na dva. Prekvapila aj kapela GLADIÁTOR, ktorá zahrala niekoľko peciek zo starých thrashových albumov. Na tento ročník prišli zahrať aj KONFLIKT, METALINDA, poľská kapela CHAINSAW a z ďalekej Floridy priletela aj pôvodom slovenská interpretka SNOVONNE s kapelou. Opäť dvojdňový pätnásty ročník bolo obohatený aj o karaoke stage. Niekedy to vyzeralo, že je pri ňom viac ľudí ako pod hlavným pódiom, ale kvalitná hudba na ňom určite ani toho roku nechýbala. GOD DEFAMER, RUST2DUST, EDITOR, ZÓNA A, KONFLIKT, HELENINE OČI, HEX, GREXABAT, opäť kapela z Poľska, tento raz CRYSTAL VIPER a aj legendárny český KATAPULT. 

Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni
Dolnokubínsky Rockový záber bude sláviť dvadsiatku dva dni

Nie je každý deň nedeľa a predierať sa na Orave festivalovou scénou s veľkou celoslovenskou konkurenciou nie je zábava. Pravidelný príspevok organizátora na stránke festivalu nebol po šestnástom ročníku práve najoptimistickejší: „Dlho sme váhali, či do toho ísť alebo sa konečne pobrať na zaslúžený rockový odpočinok. Ale naše srdcia stále bijú bigbítom a neodradila nás ani minuloročná rana pod pás v podobe nízkej účasti.“ Návštevníkov ubúdalo napriek množstvu zaujímavých interpretov ako napríklad METROPOLIS, MIRO ŠMAJDA, EWA FARNA, GLADIATOR, u Oravcov obľúbený ARZÉN, ČAD, LUNATIC GODS či poľskí DRAGON’S EYE. Nuž, tak či tak, organizátori to naozaj nemali ľahké a na svojej stránke zdôraznili, že ďalší ročník sa bude konať už naozaj iba možno. Našťastie sa im nepodarilo potlačiť bigbít v srdciach a nakoniec sa aj na ďalší rock festival konal, ale trvanie sa skrátilo opäť na jeden deň a celkový útlm okolo festivalu vyústil do akéhosi „návratu ku koreňom“, teda opäť menej známych mien a viac domácich. Okrem kapiel BRAINSCAN, ARZÉN a GYGY sa na festival vrátili aj CHAINSAW a kapela, ktorá stála pri úplných počiatkoch festivalu AYA.

 

Ale tam veru Rockový záber ešte neskončil. Táto menšia, ale kvalitná akcia so skvelou atmosférou sa dožila dospelosti aj napriek nepriazni počasia, ktoré sklamalo aj na viacerých predošlých ročníkoch. Krásnych osemnásť jej pomohli osláviť aj väčšie kapely PORTA INFERI, ZÓNA A, AYA a dokonalý maďarský revival KISS FOREVER BAND. Vlani festival navštívili zase PETER CMORIK BAND, PALO DRAPÁK BAND, SLOBODNÁ EURÓPA a dokonca aj nórska kapela CONVINCING CLARITY.

 

Tento rok sa bude konať jubilejný dvadsiaty ročník festivalu, ktorý mal už neraz na mále. Tohtoročná grafika dizajnu sa symbolicky nesie v rovnakej žltej farbe a s rovnakou postavou gitaristu na plagátoch, banneroch a billboardoch, ako mal aj jeho úplne prvý ročník. Organizátori si na prípravách naozaj dávajú záležať. Festival bude trvať opäť dva dni, a to konkrétne 16. a 17. júna 2017. Novinkou je, že tento raz bude akcia tematicky rozdelená na piatkovú REVIVAL NIGHT, kde vystúpia kapely MTB – Iron Maiden Tribute Band, INTREPID –Metallica Revival, ASTACUS –Judas Priest Revival, HIGH VOLTAGE –AC/DC Revival, domáca ORAVIA –Deep Purple Tribute Band a nebude chýbať ani kapela TARGO, ktorá je každoročnou neodmysliteľnou súčasťou tohto festivalu a ktorej členovia sú zároveň členmi organizačného tímu. Sobotná JUBILEE NIGHT bude hostiť kapely INE KAFE, CHINASKI, TUBLATANKA, MOFOKILLER či z Rockovej Maturity známych FISHFACE a iných.

 

Piatok a sobotu v strede júna si teda určite rezervujte pre tento oravský festival s dlhoročnou tradíciou a naplňme spolu areál kempu Tília na Gäceli neďaleko Dolného Kubína až bude praskať vo švíkoch. Určite sa je na čo pozerať a hlavne čo počúvať. Dvojdňové vstupenky sú k dispozícií iba za 14€ v sieti Ticketportal. Treba organizátorom ukázať, ako si ceníme ich snahu priniesť k nám kvalitnú živú rockovú hudbu a tiež ich  odhodlanie nevzdať to s jediným rockovým festivalom na dolnej Orave. Ale ak vám je do júna ešte dlhá chvíľa, môžete si prísť čakanie spestriť do Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, kde sa v termíne od 5. apríla do 28.apríla koná výstava fotografií mapujúcich dvadsaťročnú históriu festivalu Rockový záber s názvom Zábery zo záberov, kde môžete aspoň vizuálne privoňať k neopakovateľnej atmosfére každého doterajšieho ročníka.


Použité zdroje:
rockovyzaber.sk
Foto: Ivan Farbák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *