Stovežatá Praha sa stala svedkom návratu azda jednej z najväčších legiend black metalu. A to nielen toho českého. Kapela MASTER’S HAMMER svojho času ovplyvnila dokonca i nórsku scénu, ktorá je dnes doslova synonymom tohto žánru. Fenriz z kapely Darkthrone vraj kedysi dokonca povedal, že prvá doska kapely Master’s Hammer s názvom Ritual (1991) je v podstate prvou nórskou blackmetalovou nahrávkou, a to aj napriek tomu, že kapela vznikla v bývalom Československu. Ich skladbu Jáma pekel si v roku 2008 zahrala na festivale Brutal Assault dokonca poľská kapela Behemoth v spolupráci s Big Bossom z Root. Existuje, samozrejme, aj mnoho ďalších cover verzií od svetových aj domácich českých kapiel, ale táto je asi najvýraznejšia. 

 

Tak či onak, kapela v minulosti odohrala iba zhruba dvadsať koncertov a od roku 1992 koncertovať nadobro prestala. Tvorivo sa prebrala opäť až v roku 2009 a od vtedy zdvojnásobili počet svojich štúdiových dosiek. Posledný z ôsmych doposiaľ vydaných štúdiových albumov Formulæ vyšiel iba minulý rok. Sú tu ale ďalšie dve ešte zaujímavejšie informácie. Prvou z nich je, že kapela znovu vydáva svoje kultové dosky Ritual (1991) a Jilemnický okultista (1992), ktorá v roku 1993 vyšla dokonca aj v angličtine. Oba kúsky vychádzajú na LP. A to nie je jediný darček, ktorý kapela pripravila fanúšikom k svojim tridsiatym narodeninám. V utorok, 13. júna, Master’s Hammer vystúpili prvýkrát po dvadsiatich piatich rokoch. Ich comeback sa uskutočnil za podpory kapely CULT OF FIRE v pražskom klube Futurum a tam sa aj spomínané dosky krstili. Niet sa teda čo čudovať, že tento koncert bol veľmi rýchlo beznádejne vypredaný. Ale nezúfajte, že ste tam neboli. Kapela ešte nekončí a tento koncert bol dokonca iba akousi predprípravou na tú pravú, veľkolepú premiéru, ktorá je naplánovaná na tohtoročný Brutal Assault.   

 

Medzi fanúšikov kapely Master’s Hammer patrí aj poľský priekopník rovnakého hudobného žánru Nergal. A to vraj už od svojich trinástich či štrnástich rokov, kedy bol v tábore v Česku a počas tohto výletu si kúpil práve CD Ritual. Samozrejme, zúčastnil sa aj na spomínanom koncerte v Prahe. Pôvodne so zámerom pozrieť si jednu zo svojich obľúbených kapiel, ale nakoniec sa s ňou objavil aj na pódiu a predviedol sa s ňou v skladbe Jáma pekel.


spustiť videospustiť video